overfm.gr | Euroleague | Παναθηναϊκός – Ούνικς Καζάν LIVE: Παρακολουθήστε ζωντανά τον αγώνα στο overfm.gr

LIVE Παναθηναϊκός – Ούνικς Καζάν: Παρακολουθήστε live στις 21:00 την εξέλιξη της αναμέτρησης Παναθηναϊκός – Ούνικς Καζάν για την 9η αγωνιστική της Euroleague. Tηλεοπτικά από Novasports Prime.

Με το μαχαίρι στα δόντια θέλουν και… πρέπει να μπουν οι παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη στο αποψινό ματς με την Ούνικς Καζάν, καθώς περαιτέρω βαθμολογική απώλεια (2-6) θα είναι καταστροφική για τη συνέχεια τους στην Euroleague και θα τους αφήσει και άλλο μακριά από τις θέσεις για την οκτάδα.

Παράλληλα μια νίκη θα διασκεδάσει τις εντυπώσεις από την  ιστορική «μαύρη» βραδιά του συλλόγου στο Βελιγράδι. Οι «πράσινοι» που προέρχονται από την άνετη νίκη επί του ΠΑΟΚ για τη Stoiximan Basket League, θα έχουν στη διάθεση τους τον Νεμάνια Νέντοβιτς, που ξεπέρασε τον τραυματισμό του.

Από την πλευρά του ο Βέλιμιρ Περάσοβιτς δεν αντιμετωπίζει κάποιο πρόβλημα, έχοντας όλα τα μεγάλα του «όπλα» διαθέσιμα (Λορέντσο Μπράουν, Μάριο Χεζόνια, Τόνι Τζεκίρι), ενώ η επιστροφή του Κροάτη φόργουορντ στο ΟΑΚΑ ήδη προκάλεσε έντονα συναισθήματα. Υπενθυμίζουμε η Ούνικς έχει ρεκόρ 3-5 και βρίσκεται στην 14η θέση και προέρχεται από την ήττα με τη Βιλερμπάν στη Γαλλία.

22:50

Καλό σας βράδυ. Μείνετε συντονισμένοι στο overfm.gr για το τρίτο «ημίχρονο» της αναμέτρησης και το πλούσιο ρεπορτάζ που ακολουθεί.

22:47

Ο Παναθηναϊκός είδε τον Παπαγιάννη να κάνει μυθικό νταμπλ – νταμπλ (14 πόντοι, 17 ριμπάουντ) αλλά τον Παπαπέτρου να είναι ο μοιραίος εκ των πραγμάτων με τα 2/11 τρίποντα και το τελευταίο άστοχο τρίποντο.

22:42

Η Ούνικς Καζάν απέδρασε με το διπλό από το ΟΑΚΑ, έχοντας κορυφαίους τους Καναάν (15 πόντοι, 3/5 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 3/3 βολές, 5 ασίστ) που στο δεύτερο ημίχρονο ήταν ο κορυφαίος της ομάδας του Βέλιμιρ Περάσοβιτς και τον Λορέντσο Μπράουν (13 πόντοι, 8 ριμπάουντ, 3/4 τρίποντα).

22:39

Τέλος αγώνα, 72-74.

Ο Παπαπέτρου πήρε την τελευταία επίθεση, με την Ούνικς να παίζει εξαιρετική άμυνα και τον αρχηγό του Παναθηναϊκού, με ένα «σκοτωμένο» τρίποντο να μην καταφέρνει να χαρίσει τη νίκη στην ομάδα του.

22:38

Ο Λορέντσο Μπράουν εκτελεί μπροστά στον Παπαγιάννη για το 72-74. Τάιμ άουτ. Απομένουν 19.7”.

22:36

Τάιμ άουτ για την Ούνικς με 54.8” να απομένουν για το τέλος του ματς. Ο Παπαγιάννης έχει φτάσει πλέον τους 14 πόντους και τα 17 ριμπάουντ.

22:34

Ένα λεπτό για την λήξη. Φάουλ του Χεζόνια στον Έβανς και δύο βολές για τον Αμερικανό. 2/2 και 72-72.

22:32

Η Ούνικς περνά μπροστά με 70-72 χάρις σε δύο βολές του Χεζόνια. Πολύ εύκολα δόθηκε  το φάουλ του Παπαπέτρου στον Κροάτη. Τάιμ αουτ από Πρίφτη.

22:31

Ο Καναάν ισοφαρίζει για την Ούνικς με λει απ (70-70).

22:29

Ισοφαρίζει με δίποντο ο Βοροντσέβιτς για το 68-68 (13 πόντοι, 2/2 δίποντα).

22:28

Ο Μέικον κερδίζει φάουλ και πάει στις βολές. 2/2 και 68-66.

22:27

1/2 ο Τζεκίρι για το 66-66.

22:25

Απαντά ο Πέρι για το 66-65 (2/3) και ταιμ άουτ του Πρίφτη σε κερδισμένες βολές του Τζεκίρι.

22:24

Με άμεση εκτέλεση ο Χεζόνια κάνει από τα 6.75 το 63-65. Αυτό είναι μόλις το πρώτο του τρίποντο (1/5).

22:22

Μειώνει ο Λορέντσο Μπράουν σε 63-62.

22:22

Με λει απ σε δευτερεύοντα αιφνιδιασμό ο Παπαπέτρου κάνει το 63-60.

22:18

Ο Τζεκίρι μειώνει σε 59-58, στις βολές ο Πέρι και 61-58.

22:17

Καταπληκτική ασίστ Σαντ Ρος και κάρφωμα Παπαγιάννη για το 59-56.

22:16

Απαντά με ντράιβ ο Καναάν για το 57-56.

22:15

Έναρξη τέταρτου δεκαλέπτου με τρίποντο Πέρι από την κορυφή για το 57-54.

22:14

Τέλος τρίτου δεκαλέπτου

Παναθηναϊκός – Ούνικς Καζάν 54-54

22:13

2/2 για τον Βοροντσέβιτς, αλλά ο Παπαπέτρου απαντά με buzzer beater για το 54-54 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου,

22:12

Μειώνει ο Μέικον σε 51-52, κερδισμένο φάουλ του Βοροντσέβιτς από τον Πέρι και δύο βολές, 4” πριν το τέλος του Δεκαλέπτου.

22:11

Κόλλημα για τους «πράσινους» στην επίθεση στις τελευταίες φάσεις με πολλά λάθη. Νέο καλάθι από τον Καναάν για το 49-52.

22:09

Ξανά μπροστά η Ούνικς με τον Σπίσου (49-50).

22:07

Με ένα μίνι σερί 6-0 οι «πράσινοι» περνούν μπροστά με 49-48 και υποχρεώνουν τον Περάσοβιτς σε ταιμ άουτ.

22:05

Κάρφωμα από Παπαγιάννη για το 45-48, έπειτα από ασίστ του Μέικον. Έφτασε έτσι στο νταμπλ – νταμπλ με 10 πόντους και 11 ριμπάουντ.

22:02

Ταιμ αουτ από τον Πρίφτη, έπειτα από κάρφωμα του Τζεκίρι για το 43-48 με τον Κάνααν να έχει ξεκινήσει δαιμονιωδώς το τρίτο δεκάλεπτο με 7 πόντους.

22:00

Είσοδος του Νέντοβιτς στο γήπεδο σε πλήρη αποθέωση. Κάρφωμα του Παπαγιάννη για το 43-43.

21:58

Ο Καναάν κάνει το 38-38 με τρεις εύστοχες βολές.

21:56

Σε πολύ χαμηλό επίπεδο κινήθηκε ο Μάριο Χεζόνια στο πρώτο ημίχρονο, με τον Κροάτη Φόργουορντ να έχει αδρανοποιηθεί πλήρως από την άμυνα των «πράσινων». Ο Κροάτης έχει μόλις 3 πόντους με 1/2 δίποντα, 0/3 τρίποντα και 1/2 βολές. Συνολικά η Ούνικς μετρά 20 ριμπάουντ, με 8/21 δίποντα και 5/15 τρίποντα,

21:55

Έναρξη τρίτου δεκαλέπτου.

21:47

Οι «πράσινοι» ολοκλήρωσαν το ημίχρονο με 10/19 δίποντα. 4/11 τρίποντα, 6 ασίστ και 17 ριμπάουντ. Κανένας διψήφιος μέχρι στιγμής για το «Τριφύλλι», που αν και έχει κινηθεί χαμηλά, έχει πλουραλισμό στην επίθεση. Ο Μέικον είναι ο πρώτος σκόρερ του αγώνα με 8 πόντους (1/2 δίποντα, 2/4 τρίποντα).

21:42

Το απίστευτο «σπάσιμο» της μέσης του Φλόιντ μπροστά στον Τζεκίρι.

21:40

Τέλος ημιχρόνου με τους «πράσινους» να μην καταφέρνουν να εκδηλώσουν επίθεση.

Παναθηναϊκός – Ούνικς Καζάν 36-35

21:38

Καλάθι από Χεζόνια για το 36-35 και ταιμ αουτ από Πρίφτη για την τελευταία επίθεση του ημιχρόνου.

21:37

Νέο τρίποντο από Βοροντσέβιτς για το 34-33, απαντά ο Μέικον με ανάποδο λέι απ για το 36-33.

21:36

Εύστοχη βολή από Βοροντσέβιτς, ο Παπαπέτρου κάνει με λει απ το 34-30.

21:34

Καλάθι για τον Βοροντσέβιτς (32-29) στον αιφνιδιασμό και κερδισμένο φάουλ για τον Ρώσο σέντερ, με τον Μέικον να χρεώνεται το φάουλ σε μια αρκετά αμφισβητούμενη φάση. Τάιμ άουτ πριν τη συμπληρωματική βολή από Πρίφτη.

21:32

Ο Μέικον με νέο τρίποντο σε δευτερεύοντα αιφνιδιασμό, κάνει το 32-27.

21:30

Τρίποντο του Μέικον για το 29-25, απαντά με δίποντο ο Λορέντσο Μπράουν για το 29-27.

21:28

Καλάθι και φάουλ για Σπίσου και 26-25. Προηγήθηκε ταιμ αουτ του Πρίφτη στο καλάθι του Ιταλού.

21:27

Ο Βοροντσέβιτς μείωσε με τρίποντο σε 24-22, ωστόσο με μια εξαιρετική προσπάθεια ο Σαντ Ρος θα απαντήσει για το 26-22.

21:25

Τρίποντο από τον Σαντ Ρος για το 22-19 και στη συνέχεια καλάθι από τον Φλόιντ για το 24-19.

21:24

Ποστάρισμα και fade away του Κασελάκη για το 19-19.

21:22

Απίθανη φάση με τον Φλόιντ να «σπάει» τη μέση του και να βάζει ένα απίστευτο ανάποδο λέι απ για το 17-18.

21:20

Έναρξη δεύτερου δεκαλέπτου.

Τρίποντο του Κάνααν από τα 9 μέτρα και 15-18.

21:18

ΤΕΛΟΣ Α’ ΔΕΚΑΛΕΠΤΟΥ

Η Ούνικς πέρασε μπροστά με καλάθι του Τζεκίρι για πρώτη φορά μετά τα πρώτα δευτερόλεπτα του αγώνα, ωστόσο ο Πέρι με ένα εξαιρετικά δύσκολο υπο πίεση σουτ, γράφει το 15-15 του πρώτου δεκαλέπτου.

21:16

Εξαιρετικό off balance σουτ του Μάγιο και 13-13.

21:15

Καλάθι από Παπαγιάννη για το 13-9, αλλά απαντά άμεσα ο Σπίσου με δίποντο για το 13-11.

21:12

2/2 βολές από τον Σαντ Ρος (11-7) έπειτα από κερδισμένο φάουλ σε fade away σουτ. Κυριαρχικός ο Παπαγιάννης στην άμυνα, έχει φτάσει ήδη τα 6 ριμπάουντ.

21:10

Δύο σερί τρίποντα των φιλοξενούμενων με Μάγιο και Λορέντσο Μπράουν ρίχνουν τη διαφορά στους δύο (9-7).

21:08

Εύστοχο τρίποντο του Παπαπέτρου για το 9-1 και ταιμ άουτ Περάσοβιτς. Πολύ άστοχη η Ούνικς πίσω από τα 6.75 έχοντας αρχίσει με 0/5 με τον Χεζόνια να μετρά ήδη 0/2.

21:06

Φόλοου του Παπαγιάννη έπειτα από άστοχο φλότερ του Μποχωρίδη και 4-1.

21:04

Αρκετές άστοχες επιθέσεις εκατέρωθεν με την Ούνικς να ψάχνει να τρέξει στο ελεύθερο γήπεδο και τον Παναθηναϊκό την πάσα στη ρακέτα στον Παπαγιάννη.

21:02

2/2 βολές για Ουάιτ και 2-1 μπροστά οι «πράσινοι».

21:01

Στις βολές ο Χεζόνια εν μέσω μαζικών αποδοκιμασιών.

21:00

Τζάμπολ στον αγώνα. Κερδισμένο για τους «πράσινους».

20:58

Βασικές Πεντάδες

Παναθηναϊκός:Μποχωρίδης, Μέικονμ Παπαπέτρου, Ουάιτ, Παπαγιάννης.

Ούνικς Καζάν: Λορέντσο Μπράουν, Μπράντλει, Χεζόνια, Τζον Μπράουν, Βοροντζέβιτς

20:55

Παρουσίαση των δύο ομάδων. Διαιτητές της αναμέτρησης οι Πέρεζ, Πάντερ και Ομπρκνέζεβιτς.