overfm.gr | Euroleague | Ερυθρός Αστέρας – Παναθηναϊκός 81-48: Πανωλεθρία στο Βελιγράδι

Ο Παναθηναϊκός γνώρισε ντροπιαστική ήττα στο Βελιγράδι, χάνοντας από τον Ερυθρό Αστέρα με 81-48 στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκας.

Η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη δεν μπήκε ποτέ στο παιχνίδι, έκανε τα πάντα λάθος και δικαίως γνώρισε μια από τις πιο ντροπιαστικές ήττες στην ιστορία του (81-48). Πλέον οι Πράσινοι με ρεκόρ 2-6 απομακρύνονται όχι μόνο από… ουτοπικές φιλοδοξίες, αλλά ακόμα και από μια αξιοπρεπή πορεία στην Ευρωλίγκα.

O MVP: Ο Νέιτ Ουόλτερς. Ο πρώην παίκτης του Δημήτρη Πρίφτη στην Ούνικς Καζάν, «εκτέλεσε» τον πρώην προπονητή του. Τελείωσε το παιχνίδι με 18 πόντους, έχοντας μάλιστα τους πρώτους 10 της ομάδας του δίνοντας την σπίθα και στην κερκίδα.

ΤΟ «ΚΛΕΙΔΙ»: Η αναλογία ασίστ λαθών του Παναθηναϊκού, στην οποία οφείλεται εν πολλοίς το αποτέλεσμα. Οι πράσινοι μοίρασαν 9 ασίστ, την ώρα που έκαναν 20 λάθη, αρκετά από τα οποία έδωσαν την ευκαιρία στον αντίπαλο να τρέξει.

ΑΔΥΝΑΜΟΣ «ΚΡΙΚΟΣ»: Ο Γιώργος Παπαγιάννης. Ο Μεγαρίτης σέντερ, σε ένα παιχνίδι που ο αντίπαλος υπερείχε κατά κράτος στο κομμάτι των ριμπάουντ, κατάφερε να κατεβάσει μόλις 1 σε 23 λεπτά.

THE POINT: Το τραγικό ποσοστό του Παναθηναϊκού στην περιφέρεια. Οι πράσινοι τελείωσαν το παιχνίδι με ποσοστό % έχοντας 3/22 τρίποντα.

Η Ανάλυση του ματς

Ερυθρός Αστέρας – Παναθηναϊκός: Κακό Πράσινο ξεκίνημα, «καυτός» Γουόλτερς

Ο Ερυθρός Αστέρας ξεκίνησε πολύ καλύτερα την αναμέτρηση καθώς μετά το αρχικό 2-6 με καλάθι του Σαντ Ρος, με αιχμή του δόρατος στην επίθεση τον Νέιτ Γουόλτερς (10π) έτρεξε σερί 14-0, για να προηγηθεί με 10 πόντους (16-6). Οι πράσινοι έχαναν όλες της μάχες των ριμπάουντ και σε συνδυασμό με την αστοχία από την περιφέρεια δεν κατάφεραν να μειώσουν την διαφορά, με το πρώτο δεκάλεπτο να λήγει στο 21-8.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε καλύτερα στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα σερί 6-0 κατάφερε να μειώσει την διαφορά στους εφτά πόντους (21-14). Η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη με τους πράσινους να κάνουν λάθη και να είναι πολύ άστοχοι και τον Ερυθρό Αστέρα να καταφέρνει να πάει και πάλι την διαφορά στην μέγιστη τιμή των 13 πόντων (31-18) 4 λεπτά πριν την ανάπαυλα.

Ο Παναθηναϊκός δεν έβρισκε λύσεις στην επίθεση, με τους Σέρβους να συνεχίζουν να σκοράρουν με κάθε τρόπο για να φτάσουν στο +19 με τον Μίτροβιτς (39-20). Ο Σαντ Ρος έπαιξε επιθετική άμυνα στο τελευταίο λεπτό και ο Παναθηναϊκός κατάφερε να πάει στα αποδυτήρια στο μείον 13 (39-26).

Ερυθρός Αστέρας – Παναθηναϊκός: Αντί να αντιδράσει, ντροπιάστηκε

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε στο ξεκίνημα της επανάληψης, με τον Παναθηναϊκό να κάνει το ένα λάθος μετά το άλλο και τους Σέρβους να πηγαίνουν ξανά στο +17 (47-30), στα μισά της περιόδου. Στα επόμενα λεπτά η διαφορά έμεινε στα ίδια επίπεδα με τον Παναθηναϊκός να συνεχίζει να μην μπορεί να σκοράρει (53-34). Οι Σέρβοι ξεπέρασαν το φράγμα των 20 πόντων στο φινάλε του δεκαλέπτου (57-36).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Ερυθρός Αστέρας συνέχισε να παίζει μόνος του στο παρκέ και έδωσε διαστάσεις θριάμβου στην νίκη του με το τελικό 81-48.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-8, 39-26, 57-36, 81-48