overfm.gr | Euroleague | Βιλερμπάν – Ούνικς 85-82: Ασταμάτητοι οι Γάλλοι

Η Βιλερμπάν επικράτησε με 85-82 της Ούνικς Καζάν στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκας.

Η Βιλερμπάν έχει πάρει φόρα και δεν σταματιέται πουθενά και από κανέναν. Νίκησε και την Ούνικς στην Γαλλία με  και πλέον – έστω και για μια μέρα – είναι στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας της Ευρωλίγκα μαζί με την Μπαρτσελόνα. Μάλιστα, απέναντι της είχε έναν αφηνιασμένο Μάριο Χεζόνια με 27 πόντους, ωστόσο ο τρομερός Τζόουνς (25π), 0 Οκόμπο που αποδεικνύεται σταθερή αξία (17π) και ο Λάιτι που έκανε  την καλύτερη του επίδοση για φέτος με 19 πόντους ήταν το αντίδοτο.

Η Βιλερμπάν μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και με όπλο την πολύ καλή της άμυνα προηγήθηκε με 8-0. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στον πόντο (8-7) με τους Γάλλους να μην επιτρέπουν το προσπέρασμα απαντώντας με 6-0 σερί (14-7). Η Ούνικς κατάφερε να περάσει μπροστά με τρίποντο του Σπίσου (16-17), με το πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει στο 21-24.

H Ούνικς κατάφερε να κάνει την διαφορά δύο κατοχών στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου (21-26), και διατήρησε το προβάδισμα μέχρι τα μισά του δεκαλέπτου (27-32). Σε εκείνο το σημείο η Βιλερμπάν αντέδρασε και με σερί 10-0 πέρασε μπροστά με 37-32. Η ομάδα του Πάρκερ διατήρησε τον έλεγχο μέχρι την ανάπαυλα (39-36).

Το παιχνίδι ήταν αμφίροπο στο ξεκίνημα της επανάληψης με την Βιλερμπάν να κρατάει το προβάδισμα αλλά την Ούνικς να ακολουθεί από κοντά.  Ωστόσο, μετά από το πρώτο τετράλεπτο και με το σκορ στο 49-47, η γαλλική ομάδα κατάφερε να τρέξει σερί 9-0 αγγίζοντας διψήφια διαφορά (56-47). Η διψήφια διαφορά ήρθε λίγο αργότερα, με την Βιλερμπάν να βάζει τις βάσεις για την νίκη με το 65-57.

Η Ούνικς αποδείχθηκε πολύ σκληρή για να πεθάνει καθώς ότι έβρισκε τρόπους και στην τέταρτη περίοδο να μένει κοντά στο σκορ. Η Βιλερμπάν περάσε τους 10 πόντους με τον Αντετοκούνμπο (68-57), με τους Ρώσους να καταφέρνουν να φέρουν το παιχνίδι στο τρίποντο 71-68. Τελικά η Γάλλοι ήταν αυτοί που έφτασαν στην νίκη με το τελικό 85-82.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-24, 39-36, 65-57, 85-82