overfm.gr | ΣΠΟΡ | WTA Finals: Στην τετράδα με επική νίκη επί της Σαμπαλένκα [pic & vids]

Η Μαρία Σάκκαρη αψήφησε την παράδοση απέναντι στη Λευκορωσίδα και με μια μεγάλη νίκη (7-6, 6-7, 6-3) «έκλεισε» ραντεβού στα ημιτελικά με την Ανέτ Κονταβέιτ.

Τι και αν η Αρίνα Σαμπαλένκα ήταν ο κακός της δαίμονας (1-4 νίκες)… Τι και αν το στιλ παιχνιδού της Σαμπαλένκα πάντα δυσκολεύει τη Μαρία… Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια ήταν απλά αποφασισμένη να μην χάσει την πρόκριση στην τετράδα των WTA Finals, έπειτα από την ήττα από την φορμαρισμένη Πάολα Μπαντόσα. Και αυτό έκανε!

Μετά από μια μάχη 2 ωρών και 47 λεπτών στα τρία σετ, η Μαρία Σάκκαρη «υπέταξε» τη Νο.2 του κόσμου και Νο.1 του ταμπλό στη Γουαδαλαχάρα (7-6, 6-7, 6-3) και έγραψε μια ακόμη φορά ιστορία για το ελληνικό τένις. Αυτή ήταν η πρώτη νίκη της «Sak – Attack» επί της Λευκορωσίδας από το 2019 και το Σινσινάτι (6-7, 6-4, 6-4).

Η 26χρονη Ελληνίδα έκανε εξαιρετική δουλειά στο να περιορίσει τα αβίαστα λάθη, τελειώνοντας τον αγώνα με 27 winners και 36 αβίαστα λάθη, τη στιγμή που η Σαμπαλένκα είχε 29 winners και 56 αβίαστα λάθη – 20 από τα οποία ήρθαν απευθείας από τη γραμμή του σερβίς (double faults). Παράλληλα ήταν πιο αποτελεσματική στην εκμετάλλευση των μπρέικ πόιντ, έχοντας 8/13, έναντι 6/12 για τη Λευκορωσίδα.

Το ματς

Το ματς ξεκίνησε με δυο μπρέικ, ένα για κάθε παίκτρια, και έκτοτε η Σαμπαλένκα έμοιαζε να έχει ένα μικρό προβάδισμα, καθώς γινόταν πολύ συχνά απειλητική. Η Λευκορωσίδα είχε δυο χαμένα μπρέικ πόιντ για να πάρει το προβάδισμα στο σετ, από ένα σε 4ο και 6ο game, με τη Σάκκαρη να ισοφαρίζει σε 2-2 και 3-3 αντίστοιχα.

Τελικά το μπρέικ ήρθε για την 23χρονη, που πέρασε μπροστά με 5-3 και είχε τη δυνατότητα να σερβίρει για το σετ στο 9ο γκέιμμ αλλά η Σάκκαρη με μπρέικ στο μπρέικ έκανε το 5-4.

Αφού έσβησε και ένα σετ πόιντ στο δικό της σερβίς η Σάκκαρη ισοφάρισε σε 5-5 και αργότερα έστειλε το σετ στο τάι μπρέικ, όπου εκεί ήταν  πραγματικά αλάνιαστη και εκμεταλλευόμενη τα πολλά λάθη της αντίπαλής της επιβλήθηκε με 7-1!

Η Σαμπαλένκα έβγαλε αντίδραση και εντέλει κέρδισε το συγκλονιστικό δεύτερο σετ  στο τάι μπρέικ με 8-6, για να ισοφαρίσει. Η Ελληνίδα τενίστρια όμως δεν κάμφθηκε ψυχολιγικά από την κατάληξη του δεύτερου σετ. Η Σάκκαρη άνοιξε το σετ με ένα μπρέικ, αλλά η Λευκορωσίδα κατάφερε να πάρει ξανά το momentum  και να κερδίσει 3 γκέιμς στη σειρά (3-1).

Στο επόμενο γκέιμ, στο οποίο σέρβιρε για το 4-1, η Λευκορωσίδα έσωσε διπλό μπρέικ πόιντ από το 15-40 και ισοφάρισε σε 40-40, αλλά η Σάκκαρη κατάφερε να φτάσει και σε 3η ευκαιρία και να την αξιοποιήσει, σταματώντας έτσι τον πολύ καλό ρυθμό της αντίπαλου της.

Μείωσε σε 3-2 και μετά απ’ αυτό η Σάκκαρη αποδιοργάνωσε εντελώς την Σαμπαλένκα, που δεν κατάφερε να κερδίσει άλλο γκέιμ στο ματς και έκανε πολλά «δώρα» στη Μαρία με διπλά λάθη και άλλα αβίαστα λάθη.

Με το 3ο διαδοχικό της μπρέικ και το 6ο στα 7 τελευταία σέρβις γκέιμς της Σαμπαλένκα στην αναμέτρηση, η Σάκκαρη ολοκλήρωσε έναν ιστορικό θρίαμβο, έπειτα από 2 ώρες και 47 λεπτά στο κεντρικό court της Γουαδαλαχάρα και «έκλεισε» το ραντεβού για τα ημιτελικά με τη φίλη της αλλά και σπουδαία αντίπαλο Ανέτ Κονταβέιτ (Νο.8).

Και τώρα Κονταβέιτ!

Η παράδοση με την Εσθονή είναι ισορροπημένη (6-5 νίκες προηγείται η Κονταβέιτ) και σίγουρα αν φτάσει στα ίδια επίπεδα απόδοσης, η Σάκκαρη θα έχει πολύ μεγάλες πιθανότητες να βρεθεί στον μεγαλύτερο τελικό της έως τώρα καριέρας της.

Αυτή ήταν η 9η φετινή Top 10 νίκη της Σάκκαρη – που συνεχίζει να έχει τις περισσότερες στη χρονιά – και η 19η συνολικά στην καριέρα της. Επίσης έφτασε τις 38 νίκες σ’ αυτή την καταπληκτική σεζόν που διανύει (38-18), περισσότερες από κάθε άλλη στην καριέρα της.