overfm.gr | ΣΠΟΡ | Σάκκαρη – Μπαντόσα 0-2: Έχασε αλλά έμεινε ζωντανή [vds]

Σε ένα παιχνίδι γεμάτο ανατροπές η Μαρία Σάκκαρη ηττήθηκε 2-0 σετ από την Μπαντόσα με την Ισπανίδα να εξασφαλίζει την παρουσία της στα ημιτελικά του WTA Finals.

Την πρώτη της ήττα στο WTA Finals της Γουαδαλαχάρα γνώρισε η Μαρία Σάκκαρη.

Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια που είναι στο Νο6 κόσμου ηττήθηκε με 7-6 (4), 6-4 από την Ισπανίδα Πάουλα Μπαντόσα (Νο10) και θα κυνηγήσει την πρόκριση στα ημιτελικά την Δευτέρα απέναντι στην Αρίνα Σαμπαλένκα.

Το Νο10 της Παγκόσμιας κατάταξης κατάφερε να σπάσει στο σερβίς της Σακ στο έκτο game και στη συνέχεια κράτησε το δικό της για να προηγηθεί με 5-2. Η 26χρονη Ελληνίδα, όπως άλλωστε συνηθίζει, δεν τα παράτησε, πήρε πίσω το break και έφερε το σετ στα ίσα με 5-5.

Με love service game παίρνει προβάδισμα με 6-5 η Μπαντόσα και η Σάκκαρη θα στείλει το σετ στο τάι μπρέικ (6-6). Η Μπαντόσα θα προηγηθεί με 3-0 και μειώνει με μίνι μπρέικ σε 4-1 η Σάκκαρη.

Χάνει την πλάγια γραμμή η Ελληνίδα και πάει στο 5-1 η Ισπανίδα και θα φτάσει στο 6-3. Θα σταθεί τυχερή και θα κλείσει το σετ στο 7-6 (4) σε 1.09

Στο δεύτερο η Μαρία εκμεταλλευόμενη στο έπακρο τα υπέροχα drop shots της κατάφερε να πάρει πίσω ο break που είχε δεχτεί ισοφαρίζοντας σε 4-4, όμως «έφαγε» εκ νέου ακόμα ένα στο 4-5 και έδωσε την ευκαιρία στη θριαμβεύτρια του φετινού Indian Wells να σερβίρει για τη νίκη.

Η Σάκκαρη προσπάθησε με τα drop shots να αλλάξει τον ρυθμό του αγώνα στο δεύτερο σετ, αλλά η Μπαντόσα παράμεινε πιστή στο πλάνο της στο παιχνίδι από τη baseline και τελικά ανταμείφθηκε με τη νίκη, κάνοντας μόλις 22 αβίαστα λάθη έναντι 49 της Σάκκαρη.

Παρά το γεγονός πως η Σάκκαρη «έσβησε» match points (όπως νωρίτερα μέσα στο σετ είχε σβήσει και 7 break points!), στο τέλος λύγισε και μετά από 2 ώρες και 4 λεπτά αγώνα υψηλοτάτου επιπέδου γνώρισε την ήττα.

Η Μπαντόσα στο δεύτερο σετ είχε 6 άσσους και παράλληλα 65.5% στο πρώτο σερβίς, σώζοντας τα 3/4 μπρέικ πόιντ στο σερβίς της.

Η Σάκκαρη ολοκλήρωσε το ματς με μόλις 51% στο πρώτο και 59% στο δεύτερο σέρβις, κάτι που επέτρεψε στη Μπαντοσα να έχει συνολικά 12 ευκαιρίες για μπρέικ στο ματς, εκ των οποίων οι 3 ήταν πετυχημένες. Οι winners ήταν 25-22 υπέρ της Ελληνίδας.