overfm.gr | ΣΠΟΡ | WTA Finals: Νίκη Σαμπαλένκα και πλεόν «τελικός» με Σάκκαρη [vid]

Η Λευκορωσίδα επικράτησε με ανατροπή 2-6, 6-2, 7-5 της Ίγκα Σφιόντεκ.

Νίκη για την Αρίνα Σαμπαλένκα (Νο.2) στο ματς «ξαφνικού θανάτου» με την Ίγκα Σφιόντεκ (No.9). Η 23χρονη Λευκορωσίδα επικράτησε με ανατροπή της Πολωνής με 2-6, 6-2, 7-5 έπειτα από 2 ώρες και 18 λεπτά αγώνα και πλέον θα είναι αυτή που θα διεκδικήσει την πρόκριση απέναντι στη Μαρία Σάκκαρη σε ένα do or die ματς, καθώς η Σφιόντεκ πλέον έχει αποκλειστεί και τυπικά από τη συνέχεια. Η νίκη της Σαμπαλένκα, αυτόματα έδωσε και την πρώτη θέση του όμιλου της Σάκκαρη στην Πάολα Μπαντόσα.

Όσον αφορά το ματς η Σφιόντεκ ξεκίνησε ιδανικά τον αγώνα και με δύο μπρέικ στο σερβίς της Λευκορωσίδας, κατέκτησε εύκολα το πρώτο σετ με 6-2. Η Σαμπαλένκα όμως ανέβασε την απόδοσή της και απάντησε επίσης με 6-2 στο δεύτερο σετ για το 1-1. Στο 3ο σετ έκανε ένα μπρέικ νωρίς για το υπέρ της 2-1, αλλά η Πολωνή απάντησε και ισοφάρισε σε 2-2.

Έκτοτε οι δυο παίκτριες πήγαιναν χέρι-χέρι ως το τέλος, με τη Σαμπαλένκα τελικά να κάνει το πολύ σημαντικό μπρέικ στο 11ο γκέιμ (6-5) και με λαβ σέρβις γκέιμ να ολοκληρώνει την ανατροπή για το 7-5.