overfm.gr | Super League 1 | ΠΑΣ Γιάννινα – ΑΕΚ 1-2: Λύτρωση

ΠΑΣ Γιάννινα – ΑΕΚ 1-2: Λύτρωση. Ανατροπή για την Ένωση τους «Ζωσιμάδες» με τον Σάκχοφ να γίνεται η «χρυσή» αλλαγή του Γιαννίκη, σκοράροντας στο 90′.

Τεράστιο «διπλό» με ανατροπή για την Ένωση και επιστροφή στις νίκες. Ο Αργύρης Γιαννίκης και οι παίκτες του επέστρεψαν στα νικηφόρα αποτελέσματα, με γκολ στο τελευταίο λεπτό του Σάκχοφ. Ένα γκολ με αρκετή δόση τύχης, καθώς η μπάλα κόντρα στον Κάργα. ΠΑΣ Γιάννινα – ΑΕΚ 1-2: Λύτρωση.

Ο ΠΟΛΥΤΙΜΟΤΕΡΟΣ: Ο Εβγέν Σάκχοφ. Ο Ουκρανός μέσος αγωνίστηκε για πρώτη φορά με τον Γιαννίκη στον πάγκο της ΑΕΚ και έδωσε ένα πολύτιμο «τρίποντο» με το γκολ που σημείωσε στο 90ό λεπτό. Τυχερό γκολ, αλλά η τύχη είναι με όσους προσπαθούν.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Στο 18′ ο Γιούρι Λοντίγκιν έχει κάνει τις επεμβάσεις του ματς. Όχι μία, αλλά δύο στην ίδια φάση. Είπε… όχι αρχικά στον Αραούχο και στη συνέχεια στον Τσούμπερ. Αν δεν είχε σκοράρει στο 90′, θα της είχε στοιχίσει.

Η «ΜΑΧΗ» ΤΩΝ ΠΑΓΚΩΝ: Η αρχική επιλογή του Μεταξά να παίξει με δύο επιθετικούς, στην κόντρα, λειτούργησε καλά. Ο Γιαννίκης το δούλεψε το ματς από τον πάγκο. Οι κινήσεις που έκαναν έπιασαν τόπο. Αυτός που τον δικαίωσε 100% ήταν ο Σάκχοφ. Σημειώνοντας το «χρυσό» γκολ.

Η… ΣΦΥΡΙΧΤΡΑ: Ο Καραντώνης θα μπορούσε να είχε μοιράσει ορισμένες κίτρινες περισσότερο, αλλά είχε ως… άλλοθι τον βαρύ αγωνιστικό χώρο. Στη φάση του πέναλτι του ΠΑΣ υπέδειξε παράβαση και το VAR συμφώνησε μαζί του. Γενικά, πάντως, ήταν κοντά στις φάσεις.

ΠΑΣ Γιάννινα – ΑΕΚ: Ας είναι καλά ο Λοντίγκιν

Το ματς στους «Ζωσιμάδες» ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο για τους Ηπειρώτες. Στα 15” κέρδισαν πέναλτι στη φάση με πρωταγωνιστές τους Μήτογλου και Περέα. Ο Καραντώνης με τη βοήθεια του VAR διατήρησε την απόφασή του. Ο Εραμούσπε το εκτέλεσε εύκολα και άνοιξε το σκορ στο 5′ (1-0). Ένα γκολ που θα έπρεπε να δώσει ηρεμία στους Γιαννιώτες. Τουναντίον! Δεν συνέβη ποτέ. Μεγάλη νευρικότητα. Με την Ένωση να ισοφαρίζει άμεσα (9′) με το σουτ του Άμραμπατ, μετά την κακή απομάκρυνση του Κάργα (1-1). Η ομάδα του Γιαννίκη κέρδισε μέτρα στον αγωνιστικό χώρο. Κι αν δεν ήταν ο Λοντίγκιν, θα είχε φτάσει στην ανατροπή. Τεράστια διπλή επέμβαση στο 18′ σε σουτ, κατά σειρά, από Αραούχο και Τσούμπερ! Ο γκολκίπερ του ΠΑΣ είπε… όχι και στον Αραούχο στο 37′! Ενδιάμεσα, μια καλή στιγμή για τον ΠΑΣ με τον Μιλιντσεάνου να αστοχεί από θέση βολής.

ΠΑΣ Γιάννινα – ΑΕΚ: Η «μαχαιριά» του Σάκχοφ

Ο ρυθμός έπεισε. Αλλά παρόλα αυτά, οι δύο ομάδες είχαν τις στιγμές τους. Ο μεν Γιαννίκης με τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα έριξε το ματς τον Ανσαριφάρντ αλλάζοντας τα πρόσωπα της επιθετικής του γραμμής. Ο δε Μεταξάς αναγκάστηκε να αλλάξει τη διάταξή του, με την αποχώρηση του τραυματία Μιλιντσεάνου. Οι δύο ομάδες είχε τις φάσεις του, αλλά αυτή που ρίσκαρε περισσότερο, ψάχνοντας το δεύτερο γκολ ήταν η ΑΕΚ. Με την είσοδο του Γκαρσία και του Σάκοχοφ, η πίεση από την πλευρά της Ένωσης αυξήθηκε. Παρόλα αυτά και ο ΠΑΣ ήταν επικίνδυνος στις αντεπιθέσεις.

Η πιο καλή του στιγμή ήταν στο 67′ με το δοκάρι του Περέα, αλλά ήταν για λίγο σε θέση οφ σάιντ. Στην τελική ευθεία του ματς οι «κιτρινόμαυροι» πίεσαν παραπάνω. Τελικά, δικαιώθηκε με τον Σάκχοφ στο 90ό λεπτό (1-2), σε ένα σουτ που είχε αρκετή δόση τύχης. Με την μπάλα να κοντράρει στον Κάργα που ήταν μοιραίος, καθώς και στο πρώτο γκολ της Ένωσης έκανε λάθος απομάκρυνση. Η Ένωση θα μπορούσε στις καθυστερήσεις να σκοράρει και τρίτο γκολ, αλλά ο Αραούχο αστόχησε. ΠΑΣ Γιάννινα – ΑΕΚ 1-2: Λύτρωση.

ΓΚΟΛ: 5′ πέν. Εραμούσπε, / 9′ Άμραμπατ, 90′ Σάκχοφ

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Δημήτρης Καραντώνης (ΕΠΣ Ημαθίας)

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 10′ Καραχάλιος, 52′ Μπρένερ, 88′ Περέα / 33′ Βράνιες, 50′ Σιμάνσκι

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: ‘ / ‘

ΠΑΣ Γιάννινα (Ηρ. Μεταξάς): Λοντίγκιν, Σάλιακας, Εραμούσπε, Κάργας, Πίρσμαν, Καραχάλιος, Ντομίγνκες, Μπρένερ (69′ Μορέιρα), Σνάιντερ (84′ Παντελάκης), Μιλιντσεάνου (46′ Λώλης), Περέα.

ΑΕΚ (Αρ. Γιαννίκης): Στάνκοβιτς, Μισελέν (79′ Ρότα), Βράνιες, Μήτογλου, Μοχαμάντι, Σιμόες, Σιμάνσκι (60′ Ανσαριφάρντ) Μάνταλος (79′ Σάκχοφ), Άμραμπατ, Τσούμπερ (69′ Λ. Γκαρσία), Αραούχο.

Θυμηθείτε το live της αναμέτρησης ΠΑΣ Γιάννινα – ΑΕΚ πατώντας ΕΔΩ.