overfm.gr | ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ | ΠΑΟΚ – Κοπεγχάγη 1-2: Ήθελε αλλά δεν μπορούσε [pics&vds]

ΠΑΟΚ – Κοπεγχάγη 1-2: Οι Δανοί με ανατροπή πήραν τη νίκη και την πρωτιά στον Όμιλο

Ο ΠΑΟΚ με τη στήριξη των οπαδών του-βρέθηκαν στις κερκίδες της Τούμπας- πάνω από 15.000 οπαδοί του, στα πλαίσια της 4ης  αγωνιστικής του Conference Europa League, δεν κατάφερε να πάρει την πολυπόθητη νίκη, ηττήθηκε με και μοιράζεται τη δεύτερη θέση της βαθμολογίας με τη Σλόβαν Μπρατισλάβας και τους Δανούς να είναι πλέον στην πρώτη θέση με 9 βαθμούς, καθώς έκαναν την ανατροπή και αν και έχαναν 1-0 κατάφεραν και πήραν τη νίκη με 2-1.

με τους Δανούς να έχουν και 200 οπαδούς δικούς τους.

Ο ΠΟΛΥΤΙΜΟΤΕΡΟΣ: Ο Ντικς. Ο παίκτης των Δανών με δύο ασίστ έφερε το παιχνίδι…τούμπα και έδωσε τη νίκη στην ομάδα του.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Στο 72’ η διπλή ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ, με τον Γιόνσον να κρατάει το σκορ υπέρ της Κοπεγχάγης με το κεφάλι. Σε σέντρα του Σβαμπ από τα αριστερά ο Ζίβκοβιτς πήρε την κεφαλιά πάσα προς τον Ζίβκοβιτς με τον Γιόνσον να κόβει τη μπάλα και εν συνεχεία τον Άκπομ να μην μπορεί να τη βρει με το κεφάλι. Ο Ζίβκοβιτς εκ νέου γύρισε στον Ελ Καντουρί που έκανε το σουτ και ο Γιόνσον βρήκε τη μπάλα με το κεφάλι για να την διώξει σωτήρια.

Η ΜΑΧΗ ΤΩΝ ΠΑΓΚΩΝ: Στις αντεπιθέσεις «χτύπησαν» οι Δανοί και κατέστρεψαν ότι σχέδια είχε κάνει ο Λουτσέσκου, που προτίμησε ένα πιο συντηρητικό σχήμα και με αλλαγές σε σχέση με τον αγώνα πρωταθλήματος με τον Απόλλωνα Σμύρνης. Ο Γες Θόρουπ εκμεταλλεύθηκε την ταχύτητα των παικτών του και χωρίς να «βγάζει» μάτια η ομάδα του πήρε μια σπουδαία νίκη μέσα στην Τούμπα, που τον έφερε στην πρώτη θέση του Ομίλου.

Η… ΣΦΥΡΙΧΤΡΑ: Ο Πολωνός ελέγχεται μόνο για τα δύο σπρωξίματα σε παίκτες του ΠΑΟΚ, αλλά χωρίς VAR στη διοργάνωση, δύσκολα θα σφύριζε κάτι. Στο τέλος έχασε λίγο την…πειθαρχία καθώς μοίρασε κάρτες με το…κιλό.

Η ανάλυση του αγώνα

Από τα πρώτα λεπτά του αγώνα ο ΠΑΟΚ πίεζε και είχε ως αποτέλεσμα να έχει κερδίσει τρία κόρνερ, επιτίθετο και από τις δύο πλευρές και προσπαθούσε να πετύχει ένα γρήγορο γκολ και το κατάφερε στο 8′ με τον Ζίβκοβιτς. Ο Μπίσεσβαρ έφυγε από τα αριστερά, έκανε τη σέντρα προς τον Σφιντέρσκι, αυτός δεν μπόρεσε να πάρει την κεφαλιά, η μπάλα πήγε στον Ζίβκοβιτς, ο οποίος από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και ο ΠΑΟΚ άνοιξε το σκορ.

Στο 13΄η Κοπεγχάγη είχε τη μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσει, μετά το λάθος των παικτών του ΠΑΟΚ. Ο Πασχαλάκης έδωσε στον Κούρτιτς αυτός προσπάθησε να πασάρει δεξιά, αλλά ο Λέραγκερ έκλεψε τη μπάλα, την έδωσε παράλληλα στον Μπιέλ, ο οποίος από το ύψος του πέναλτι σούταρε άστοχα.

Μετά το πρώτο εξαιρετικό δεκάλεπτο του ΠΑΟΚ, οι Δανοί προσπάθησαν να κερδίσουν μέτρα στο γήπεδο και βγήκαν μπροστά. Η άμυνα του “Δικεφάλου” πιέστηκε και δυσκολευόταν να ελέγξει το ρυθμό μετά το γκολ του Ζίβκοβιτς. Αποτέλεσμα αυτού ήταν και το γκολ ισοφάρισης των Δανών, που έστειλε τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια με το σκορ στο 1-1.  Στο 34′ οι Δανοί άλλαξαν πολλές φορές την μπάλα χωρίς οι Θεσσαλονικείς να μπορέσουν να τους σταματήσουν, με τον Ντιγκς να κάνει την ασίστ στον Άνκερσεν, που νίκησε τον Πασχαλάκη κάνοντας το 1-1.

Ο ΠΑΟΚ αντέδρασε και προσπάθησε να βγει μπροστά λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου, αλλά στο 45′ μετά από εξαιρετική εκτέλεση φάουλ του Μπίσεσβαρ, σε κεφαλιά του Σβαμπ η μπάλα κατέληξε στο δοκάρι της Κοπεγχάγης, με το 1-1 να παραμένει αποτέλεσμα ημιχρόνου.

Στο Β’ ημίχρονο, άρχισε χωρίς αλλαγή για τις δύο ομάδες, αλλά με την Κοπεγχάγη να κάνει την ανατροπή και στο 50′ μπήκε μπροστά στο σκορ. Η μπάλα βρήκε στην πλάτη του Βιεϊρίνια στρώθηκε στον Ντικς, που έκανε την ασίστ στον Μπιέλ, ο οποίος μπορεί να έχασε το εύκολο γκολ, αλλά ήταν αυτός που έκανε το 2-1.

Στο 55′ οι Δανοί απείλησαν με ξαφνικό σουτ του Βίνταν εκτός περιοχής, ο Πασχαλάκης όμως έπεσε και με το αριστερό χέρι έκανε την επέμβαση και έσωσε την ομάδα του από παραβίαση. Στο 57′ ήρθε η απάντηση του ΠΑΟΚ για το 2-2, αλλά ο  Σφιντέρσκι δεν μπόρεσε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα, από το ένα μέτρο, καθώς ο Μπόιλεσεν  έβαλε το πόδι του και σταμάτησε την μπάλα.

Στο 60′ νέα ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ με τον Κούρτιτς έκανε μια σέντρα σουτ στέλνοντας τη μπάλα λίγο άουτ. Στο αμέσως επόμενο λεπτό, ο Ζίβκοβιτς έκανε την σέντρα, ο Σφιντέρσκι την κεφαλιά με τον Γιόνσον να μπλοκάρει με άνεση. Στο 68′ νέα τεράστια ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ με τον Μπίσεσβαρ, μετά το τακουνάκι που του έκανε ο Καντουρί έστειλε, από εξαιρετική θέση, την μπάλα άουτ.

Στο 72′ έχασε μοναδική ευκαιρία ο ΠΑΟΚ, αλλά και πάλι η μπάλα δεν μπήκε στα δίχτυα.Ο Ζίβκοβιτς γύρισε στον Άκπομ με τον Γιόνσον να τον νικάει, στη συνέχεια και πάλι ο Ζίβκοβιτς πάσαρε στον Καντουρί που είδε πάλι τον Γιόνσον να τον νικάει αυτή την φορά με το κεφάλι και ενώ ήταν πεσμένος. Στα τελευταία λεπτά των καθυστερήσεων, ο ΠΑΟΚ τελείωσε τον αγώνα με 10, καθώς μια εντελώς άστοχη ενέργεια του Μιχαηλίδη ,που χτύπησε με το κεφάλι αντίπαλό του και αποβλήθηκε.

Οι Δανοί μετά το γκολ γύρισαν πίσω και δεν ήταν τόσο επιθετικοί όσο στην αρχή του Β’ ημιχρόνου. O ΠΑΟK προσπαθούσε  να βάλει την μπάλα στην περιοχή τους, αλλά όσες φορές τα κατάφερε δεν είχε την ψυχραιμία να τελειώσει τις φάσεις.

Γκολ: 8’ Ζίβκοβιτς /34’ Άνκερσεν, 50’ Μπίελ

Διαιτητής: Πάβελ Ρατσκόφσκι (Πολωνία).

Κίτρινες:  53’ Σφιντέρσκι, 75’ Κούρτιτς, 89΄ Ζίφκοβιτς/ 77’ Στάγκε, 89’ Κρίστιανσεν, 90’+4’ Γιόνσον, 90’+4’ Γιοχάνεσον

Κόκκινες: 90’+4’ Μιχαηλίδης
ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Κρέσπο (62’Τέιλορ), Βιεϊρίνια, Μιχάι, Μιχαηλίδης, Σβαμπ (87’ Μουργκ), Κούρτιτς, Καντουρί, Μπίσεσβαρ (87’Κούτσιας), Ζίβκοβιτς, Σφιντέρσκι (71’ Άκπομ).

Κοπεγχάγη (Γες Θόρουπ): Γιόνσον, Άνκερσεν (75’ Γκάμπριελσεν), Κοτσολάβα, Μπόιλεσεν, Κρίστιανσεν, Ντικς, Στάγκε, Λεράγκερ, Μπιέλ (86’ Μπάλουσον), Μποβίνγκ (63’Γιόχανενσον), Βιντ (86’ Χόιλουν).

Θυμηθείτε εδώ το live του αγώνα

• Λίγο νωρίτερα η Σλόβαν Μπρατισλάβας κέρδισε 4-1 τη Λίνκολν εκτός έδρας και πλέον η βαθμολογία  του ομίλου έχει ως εξής: