overfm.gr | Europa League | Ολυμπιακός – Άιντραχτ Φρανκφούρτης 1-2: Έγκλημα και τιμωρία [vids]

Ολυμπιακός – Άιντραχτ Φρανκφούρτης 1-2: Οι «ερυθρόλευκοι» δεν μπόρεσαν να αξιοποιήσουν τις μεγάλες ευκαιρίες που δημιούργησαν και σε συνδυασμό με τα… προβλήματα της διαιτησίας (δεν δόθηκε κόκκινη κάρτα στον Μπάρκοκ), γνώρισαν την ήττα με 2-1.

Ο Ολυμπιακός δεν μπόρεσε να αξιοποιήσει τις μεγάλες ευκαιρίες που δημιούργησε και σε συνδυασμό με τα… προβλήματα της διαιτησίας (χάλασε το VAR στο πρώτο μέρος, με αποτέλεσμα να μη δοθεί κόκκινη κάρτα στον Μπάρκοκ) γνώρισαν την ήττα με 2-1.

Σε ένα ματς που ξεκίνησε ιδανικά για τους «ερυθρόλευκους» μετά το γρήγορο γκολ του Ελ Αραμπί, αλλά η συνέχεια δεν ήταν όπως θα ήθελαν. Άμεση ισοφάριση για την Άιντραχτ, το… έγκλημα με την μη αποβολή στο 31′ του Μπάρκοκ, το πρόβλημα με το VAR και η αδυναμία των αλλαγών να βοηθήσουν, είχαν ως αποτέλεσμα να γυρίσει το ματς, η ομάδα της Φρανκφούρτης να νικήσει 2-1 και να είναι μια… ανάσα από την κατάκτηση της πρώτης θέσης στον όμιλο. Πλέον, ο Ολυμπιακός έχει μπει στην… πρίζα για τη συνέχεια.

Ο ΠΟΛΥΤΙΜΟΤΕΡΟΣ: Ο Ελ Αραμπί έχει κάνει συγκλονιστικό ματς, αλλά όπως πήγε η αναμέτρηση κορυφαίος ήταν ο Κέβιν Τραπ. Οι δύο μεγάλες επεμβάσεις του Γερμανού γκολκίπερ στο τέλος του ημιχρόνου ήταν καθοριστικές για την πορεία του ματς και τη νίκη της Άιντραχτ.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Η ευκαιρία του Ονιεκουρού στο 57′. Ο Ελ Αραμπί έχει κάνει εξαιρετική κίνηση, έχει βγάλει σε θέση βολής στον Νιγηριανού, μέσα στην περιοχή, αλλά εκείνος δεν υπολόγισε καλά και σπατάλησε τη δυνατότητα να βάλει μπροστά τον Ολυμπιακό στο σκορ.

Η «ΜΑΧΗ» ΤΩΝ ΠΑΓΚΩΝ: Στη… σκακιέρα των δύο προπονητών, ο Γκλάσνερ νίκησε κατά κράτος τον Μαρτίνς. Οι αλλαγές του προπονητή της Άιντραχτ λειτούργησαν, του Μαρτίνς όχι. Ειδικά η αποχώρηση του Ελ Αραμπί αποδείχθηκε 100% λανθασμένη επιλογή.

Η… ΣΦΥΡΙΧΤΡΑ: Ο Κουλμπάκοφ κατάφερε να γίνει ο αρνητικός πρωταγωνιστής του ματς. Αλλά δεν είχε και τη βοήθεια του VAR. Διότι στη φάση του 31′ ο Μπάρκοκ έχει πατήσει με τις τάπες τον Ρέαμπτσιουκ, αλλά η φάση δεν εξετάστηκε και ο παίκτης της Άιντραχτ είδε μόνο κίτρινη κάρτα.

Ολυμπιακός – Άιντραχτ: Το… έγκλημα με το VAR

Οι λεπτομέρειες κάνουν τη διαφορά. Ο Ολυμπιακός είχε μια στιγμή αδράνειας, ανασταλτικά, στο πρώτο ημίχρονο. Κι αυτή την πλήρωσε ακριβά. Διότι είχε κάνει ιδανική εκκίνηση στο ματς. Στο 12′ ο Αγκιμπού από τα αριστερά τροφοδότησε τον Ονιεκουρού που έκανε την κίνηση και γύρισε, την κατάλληλη στιγμή, την μπάλα στον Ελ Αραμπί. Ο Μαροκινός δεν άφησε την ευκαιρία ανεκμετάλλευτη (1-0). Εκεί, λοιπόν, που οι «ερυθρόλευκοι» είχαν κάνει το καλύτερο ξεκίνημα για ένα τόσο σημαντικό ματς, μια στιγμή αδράνειας. Μια φάση που δεν επιτρέπεται σε αυτό το επίπεδο. Ο Καμάντα βγήκε στην πλάτη του Μπα, που έχασε εντελώς την επαφή με τον αντίπαλο του και πλάσαρε τον Βατσλίκ (1-1). Λογικό το γκολ των Γερμανών να χαλάσει το μυαλό των παικτών του Μαρτίνς για λίγα λεπτά. Από το 30′ και μετά, όμως, πήραν τα πάνω τους. Η άνοδος του Ρέαμπτσιουκ, η οξυδέρκεια του Ελ Αραμπί και οι κινήσεις των Μαντί και Μασούρα απέδωσαν. Τρεις μεγάλες στιγμές, με τον Τραπ να κάνεις σπουδαίες επεμβάσεις στο 36′ και το 39′, στο πλασέ του Μασούρα και στο σουτ του Καμαρά. Με τον Ολυμπιακό να έχει 7 τελικές, τους Γερμανούς μόνο 2, αλλά το σκορ να είναι ισόπαλο 1-1.

Ολυμπιακός – Άιντραχτ: Δεν άξιζε τέτοια… τιμωρία

Οι δύο προπονητές δεν άλλαξαν κάτι στις ενδεκάδες με την αρχή του δευτέρου μέρους. Παιχνίδι τακτικής από Μαρτίνς και Γκλάσνερ. Ο Ολυμπιακός θέλησε να έχει τον έλεγχο του ματς και την κατοχή της μπάλας. Μάλιστα, πριν τη μια ώρα αγώνα είχε μια ακόμα πολύ μεγάλη φάση. Ο Ελ Αραμπί έβγαλε σε θέση βολής τον Ονιεκουρού (57′), αλλά εκείνος δεν κατάφερε να σημαδέψει σωστά. Μια φάση που θα μπορούσε να αλλάξει την ιστορία του ματς. Κόντρα στη ροή του ματς, μια φορά που χρειάστηκε ο Βατσλίκ να επέμβει (69′) στο σουτ του Λίντστρομ, το έκανε. Οι Γερμανοί της Φρανκφούρτης πίεζαν ψηλά και οι «ερυθρόλευκοι» θα μπορούσε να προηγηθούν στο 79′ στην κόντρα, αλλά ο κουρασμένος Αγκιμπού δεν έδωσε την κατάλληλη στιγμή την πάσα στον ελεύθερο Μασούρα. Οι αλλαγές του Μαρτίνς δεν απέδωσαν. Ειδικά η έξοδος του Ελ Αραμπί αποσυντόνισε επιθετικά τον Ολυμπιακό που δεν πήρε τίποτα από τον Τικίνιο. Στις καθυστερήσεις η Άιντραχτ «χτύπησε». Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν βγει μπροστά, η κόντρα των Γερμανών απέδωσε, ο Λίντστρομ γύρισε για τον Χάουγκε, που πέτυχε το γκολ που τους έδωσε τη νίκη. Ολυμπιακός – Άιντραχτ 1-2: Έγκλημα και τιμωρία.

ΓΚΟΛ: 12′ Ελ Αραμπί / 17′ Καμάντα, 90’+1 Χάουγκε.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Αλεξέι Κουλμπάκοφ (Λευκορωσία)

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: – / 31′ Μπάρκοκ, 90’+4 Τραπ

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: – / –

Ολυμπιακός (Π. Μαρτίνς): Βατσλίκ, Λαλά, Παπασταθόπουλος, Ο. Μπα, Ρέαμπτσιουκ, Εμβιλά, Μ. Καμαρά (89′ Κούντε), Αγκ. Καμαρά, Μασούρας (83′ Λόπες), Ονιεκουρού (71′ Βαλμπουενά), Ελ Αραμπί (83′ Τικίνιο).

Άιντραχτ Φρανκφούρτης (Ο. Γκλάσνερ): Τραπ, Τούτα, Χασέμπε, Εντικά, Τσάντλερ, Σο (82′ Ιλσάνκερ), Γιάκιτς (78′ Ρόντε), Μπάρκοκ (58′ Τουρέ), Καμάντα, Μπορέ (78′ Χάουγκε), Λάμερς (58′ Λίντστρομ).

Δείτε το live του αγώνα Ολυμπιακός-Άιντραχτ Φρανκφούρτης εδώ.