overfm.gr | Premier League | Μάντσεστερ Σίτι – Τσέλσι Τούχελ: «Είμαστε ικανοί να νικήσουμε τη Σίτι στον τελικό του Champions League [vid]

Ο Τόμας Τούχελ μίλησε για τη νίκη της Τσέλσι απέναντι στη Σίτι, ενώ έκανε ειδική αναφορά στον τελικό στης κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης.

Η Τσέλσι πήρε πολύ σημαντική νίκη μέσα στην έδρα της Μάντσεστερ Σίτι με 2-1 και ο προπονητής των «μπλε», Τόμας Τούχελ, τόνισε πως είναι εντυπωσιασμένος από την αντίδραση της ομάδας του στο δεύτερο ημίχρονο.

«Τι εμφάνιση κάναμε στο δεύτερο ημίχρονο. Το πρώτο ημίχρονο έμοιαζε ισορροπημένο αλλά στα πέντε τελευταία λεπτά θα μπορούσαμε να είχαμε χάσει εντελώς το παιχνίδι αν είχαν σκοράρει στο πέναλτι. Με το σκορ στο 2-0 για την Σίτι δεν θα είχαμε ελπίδα να επιστρέψουμε.

Είμαι πολύ εντυπωσιασμένος από την αντίδραση, αξίζαμε τη νίκη στο δεύτερο ημίχρονο», τόνισε με δηλώσεις του στο «Sky Sports» ο Γερμανός τεχνικός, και πρόσθεσε:

«Χρειάζεσαι λίγη τύχη, μομέντουμ και αποφάσεις από το διαιτητή, όμως είχαμε πολλές ευκαιρίες, συγχαρητήρια στην ομάδα. Στο δεύτερο ημίχρονο ελέγξαμε καλύτερα το ματς και είχαμε περισσότερη αυτοπεποίθηση. Ο Τίμο Βέρνερ δούλευε σαν σκυλί, πραγματικά σκληρά, τους προκάλεσε προβλήματα, τους εξουθένωσε.

Ξέρουμε καλά πως αυτό το αποτέλεσμα δεν θα αλλάξει τον τελικό, αλλά θα φτάσουμε στον τελικό με την επίγνωση πως είμαστε ικανοί να τους νικήσουμε. Αυτό δεν θα αλλάξει».