overfm.gr | Premier League | Μάντσεστερ Σίτι – Τσέλσι 1-2: Νίκη στο 90 για τους Λονδρέζους

Σπουδαίο τρίποντο στο «Etihad» για την Τσέλσι.

Η πρόβα για τον τελικό του Τσάμπιονς Λιγκ ανάμεσα στην Μάντσεστερ Σίτι και την Τσέλσι βρήκε νικήτρια την φιλοξενούμενη ομάδα. Οι Λονδρέζοι με γκολ του Μάρκος Αλόνσο στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης πήραν τη νίκη και συνάμα το τρίποντο στην έδρα της Σίτι, σε ένα παιχνίδι με αρκετό ρυθμό και φάσεις.

Οι γηπεδούχοι οι οποίοι αγωνίστηκαν με αρκετές αλλαγές τόσο στο σχήμα, όσο και στα πρόσωπα, κατάφεραν να προηγηθούν στο σκορ χάρη στο γκολ του Στέρλινγκ στο 44ο λεπτό της αναμέτρησης. Μάλιστα ο Αγουέρο έχασε και πέναλτι, με αποτέλεσμα οι δυο ομάδες να πάνε στα αποδυτήρια με το σκορ στο 1-0.

Στην επανάληψη η Τσέσι ισοφάρισε στο 63ο λεπτό με τον Ζίγιες, με το παιχνίδι από αυτό το σημείο και έπειτα να έχει ορισμένες φάσεις για κάθε ομάδα. Ωστόσο αυτή που κατάφερε να κάνει το 2-1 ήταν η Τσέλσι. Συγκεκριμένα σε μια φάση διαρκείας ο Βέρνερ έκανε ένα ωραίο γύρισμα στην μεγάλη περιοχή με τον Αλόνσο με μια κίνηση σαν επιθετικός να πλασάρει ιδανικά και να νικά τον Έντερσον για το 2-1 της ομάδας του.