overfm.gr | Super League 1 | Λάρισα – ΟΦΗ 0-1: Νίκη μισή παραμονή για τον ΟΦΗ στο Αλκαζάρ

Ο ΟΦΗ με το γκολ του Ντε Γκούζμαν πήρε μια σπουδαία νίκη που τον φέρνει στο +4 από την τελευταία Λάρισα, με τους Κρητικούς να έχουν κάνει διπλό παραμονής.

Ένα πολύ μεγάλο διπλό, το οποίο μπορεί να του εξασφαλίσει την παραμονή του στην Σούπερ Λίγκ πέτυχε ο ΟΦΗ στην έδρα της Λάρισας. Οι δυο ομάδες οι οποίες ήθελαν αμφότερες τη νίκη έπαιξαν σε ένα παιχνίδι τελικό, με τους Κρητικούς ωστόσο να είναι ανώτεροι στις λεπτομέρειες και τα σημεία και εν τέλει να παίρνουν τη νίκη με 1-0.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Πρόκειται για το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση. Στο 33ο λεπτό του αγώνα, ο ΟΦΗ αναπτύχθηκε με ωραίο τρόπο, με τον Κοροβέση να κάνει μια «γλυκιά» σέντρα από αριστερά και τον Ντε Γκούζμαν με μια καρφωτή κεφαλιά να κάνει το 1-0. Αυτό ήταν και το τελικό σκορ του παιχνιδιού.

Ο ΠΟΛΥΤΙΜΟΤΕΡΟΣ

Και για το γκολ, άλλα και η γενικότερη εικόνα του στο παιχνίδι καθιστούν τον Τζόναθαν Ντε Γκούζμαν ως τον MVP της αναμέτρησης. Ο Ολλανδός μέσος έκανε μια τρομερή εμφάνιση, και με την εμπειρία του βοήθησε την ομάδα του ΟΦΗ να φύγει από την Λάρισα με το διπλό.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ

Ο Σακόρ. Ο μέσος του ΟΦΗ έκανε την λεγόμενη «βρώμικη» δουλειά μέσα στο γήπεδο, έδωσε πολλές μάχες, έτρεξε αρκετά και γενικότερα βοήθησε αρκετά τους Κρητικούς στο αποψινό παιχνίδι.

ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ

Η επίθεση της Λάρισας. Ο Φλορίν Ντουρμισάϊ βρέθηκε σε κακή μέρα, όπως επίσης και οι μεσο επιθετικοί των γηπεδούχων, οι οποίοι δεν μπόρεσαν να διασπάσουν την πολύ καλή άμυνα του ΟΦΗ.

ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Ένα παιχνίδι ζωής και θανάτου και για τις δυο ομάδες. Από την μία η ουραγός Λάρισα και από την άλλη ο προ τελευταίος της βαθμολογίας ΟΦΗ διασταύρωσαν τα ξίφη τους προκειμένου αμφότεροι να μπορέσουν να βγουν από την κακή βαθμολογική τους θέση. Άλλωστε μετά τη νίκη του Παναιτωλικού  τα πράγματα στην υπόθεση παραμονή ήρθαν άνω κάτω.

Όπως ήταν αναμενόμενο οι δυο ομάδες μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι, με τον ΟΦΗ να είναι ελαφρώς καλύτερος στα πρώτα λεπτά του αγώνα. Η Λάρισα από την πλευρά της δεν θέλησε να πάρει πολλά ρίσκα, προσπαθώντας με ένα παιχνίδι υπομονής να διασπάσει την πολυπρόσωπη άμυνα του ΟΦΗ. Το παιχνίδι στο πρώτο μέρος δεν είχε πολλές συγκινήσεις, με τους δυο συλλόγους να αρέσκονται σε ένα ματς δυνατό, με πολλές μονομαχίες και αρκετό πάθος.

Ωστόσο η ομάδα η οποία κατάφερε να προηγηθεί ήταν ο ΟΦΗ. Οι Κρητικοί στο 33ο λεπτό χάρη σε μία τρομερή κεφαλιά του Ντε Γκούζμαν «άνοιξαν» το σκορ, με τον πάγκο των φιλοξενούμενων να γίνει άνω κάτω. Κάπως έτσι οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με τον ΟΦΗ να προηγείται με 1-0.

Στην έναρξη του Β ημιχρόνου η Λάρισα όπως αναμενόταν ήταν πιο απειλητική. Άλλωστε οι παίκτες των «βυσσινί» γνώριζαν πολύ καλά πως σε περίπτωση ήττας τα πράγματα θα δυσκόλευαν δραματικά για εκείνους. Από την πλευρά του ο ΟΦΗ θέλησε να διαχειριστεί αυτό το υπέρ του προβάδισμα και να μπορέσει να «σπάσει» τον ρυθμό των γηπεδούχων.

Μάλιστα στο 59ο λεπτό, η ομάδα της Κρήτης πήρε αρχικά ένα πέναλτι, το οποίο στην συνέχεια ο Σιδηρόπουλος μετά από χρήση VAR πήρε πίσω. Η Λάρισα όσο περνούσε ο χρόνος και τα λεπτά γινόταν ολοένα και πιο επιθετική-απειλητική, με τους γηπεδούχους να έχουν την κατοχή της μπάλας, αλλά τον ΟΦΗ με σωστή άμυνα, και με ψυχραιμία-θάρος μπόρεσε να βγάλει το διάστημα το οποίο του έβαλε πίεση η Λάρισα χωρίς να δεχτεί γκολ.

Κάπως έτσι όσο περνούσε ο χρόνος, το άγχος βάραινε τους γηπεδούχους, οι οποίοι έψαχναν με νύχια και με δόντια το γκολ, ωστόσο έπεσαν πάνω σε ένα πολύ καλό ΟΦΗ. Μάλιστα στο 84ο λεπτό ο ΟΦΗ έμεινε με ποδοσφαιριστή λιγότερο, όταν ο Γιαννούλης έκανε ένα παρακινδυνευμένο μαρκάρισμα, με τον Σιδηρόπουλο να τον αποβάλει από τον αγώνα.

Τα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης ήταν δραματικά, με τον ΟΦΗ ωστόσο να μην χάνει την ψυχραιμία του, και στο τέλος να παίρνει μια σπουδαία νίκη, με την οποία σκαρφαλώνει στους 28 βαθμούς, ένα περισσότερο από τον προ τελευταίο Παναιτωλικό, και τέσσερεις από την ουραγό Λάρισα.

Οι συνθέσεις:

Λάρισα(Τζανλούκα Φέστα): Νάγκι, Μπέρτος (77′ Καρανίκας), Τσόσιτς, Μακσιμένκο, Γιακιμόφσκι, Μιλοσάβλιεβιτς (65′ Γλυνός), Στρίφλερ, Ακούνια, Νικολιάς (55′ Κολομπίνο), Μπεν Χατίρα (55′ Πινακάς), Ντουρμισάι (78′ Μουκαντζό).

ΟΦΗ (Νίκος Νιόπλιας): Βάτερμαν, Μαρινάκης, Βούρος, Διαμαντής, Γιαννούλης, Κοροβέσης, Σακόρ (82′ Στάρτζεον), Ντε Γκούζμαν, Μεγιάδο, Σαρδινέρο (81′ Σολίς, 90’+7′ λ. τρ. Ουές), Γιάννου (87′ Βαφέας).