overfm.gr | Super League 1 | Άλμα παραμονής με Μπαρμπόσα [vids]

ΠΑΣ Γιάννινα – Παναιτωλικός 0-1: Μεγάλο «διπλό» πέτυχε η ομάδα του Αγρινίου στους Ζωσιμάδες με το «χρυσό» γκολ του Πορτογάλου που την ανέβασε στην 12η θέση.

Με μεγαλύτερη αισιοδοξία ατενίζει το μέλλον η ομάδα του Τραϊανού Δέλλα. Με σκόρερ τον Μπαρμπόσα στο 20ό λεπτό, ο Παναιτωλικός πήρε ένα τεράστιο τρίποντο στους «Ζωσιμάδες». Επικράτησε 1-0 και έφτασε τους 27 βαθμούς, ανεβαίνοντας προσωρινά στη 12η θέση της βαθμολογίας της Super League 1.

Το συγκρότημα του Αγρινίου με τους τρεις πόντους που κατέκτησε αναπτέρωσε τις ελπίδες του για να παραμείνει στην μεγάλη κατηγορία. Και πλέον, θα περιμένει να δει τι θα γίνει σε λίγη ώρα στο Αλκαζάρ, το αποτέλεσμα του αγώνα ΑΕΛ – ΟΦΗ για να δει σε ποια θέση θα βρίσκεται στο τέλος της ημέρας. Αν δεν υπάρξει νικητής εκεί, θα είναι στην 12η.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Σε ένα ματς που κρίνεται στο γκολ, είναι απολύτως λογικό η φάση που μένει να είναι εκείνη που διαμορφώνει το αποτέλεσμα. Κι αυτή ήταν του 20ού λεπτού, όταν ο Παναιτωλικός σκόραρε με τον Μπαρμπόσα.

Ο ΠΟΛΥΤΙΜΟΤΕΡΟΣ: Ο Έλντερ Μπαρμπόσα. Ο Πορτογάλος επέστρεψε στην Ελλάδα για λογαριασμό της ομάδας του Αγρινίου και πέτυχε ένα γκολ που μπορεί να αποδειχθεί καθοριστικό στην προσπάθεια για παραμονή του Παναιτωλικού.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Ντελβίν Εντινγκά. Οι μέσοι της ομάδας του Αγρινίου έκαναν πολλή δουλειά. Έτρεξαν αρκετά, έκλεισαν καλά τους χώρους. Ο Εντινγκά, όμως, πιστώνεται τόσο την κίνηση όσο και την ασίστ στο μοναδικό γκολ του ματς.

ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ: Ο Αντώνης Οικονομόπουλος. Δυστυχώς η επιλογή του Γιαννίκη να τον βάλει στην τριάδα της άμυνας δεν λειτούργησε και αυτό είχε ως αποτέλεσμα να αντικατασταθεί στο ημίχρονο.

ΤΑ ΣΦΥΡΙΓΜΑΤΑ: Ο διαιτητής Παπαδόπουλος (Μακεδονίας) είχε ένα εύκολο απόγευμα. Δεν είχε θέματα, καθώς δεν του προέκυψαν και δύσκολες φάσεις, οπότε πέρασε σχεδόν… απαρατήρητος.

FACE TO FACE: Ο Τραϊανός Δέλλας έκανε… ματς στον Αργύρη Γιαννίκη. Η τακτική που επέλεξε, η διάταξη που είχε η ομάδα του, το κοουτσάρισμά τους αποδείχθηκε το ενδεδειγμένο για τον αγώνα. Σε αντίθεση με τον Αργύρη Γιαννίκη που δεν τα πήγε το ίδιο καλά. Η αρχική του απόφαση για σχηματισμό 3-5-2 δεν βγήκε σε κανένα σημείο. Αναγκάστηκε να το αλλάξει δις, αρχικά σε 4-2-3-1 και μετά σε 4-4-2, αλλά κανένα δεν λειτούργησε.

Η ΕΙΚΟΝΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Το πρώτο φετινό «διπλό» του Παναιτωλικού ίσως να είναι και το πιο σημαντικό αποτέλεσμα στην προσπάθεια που κάνει η ομάδα του Αγρινίου για να φτάσει στην παραμονή στην κατηγορία. Μετά από εννέα μήνες και δύο εβδομάδες (σ.σ.: είχαν πετύχει την τελευταία στα περσινά πλέι οφ, στη Νέα Σμύρνη με 2-0), τα «καναρίνια» έφτασαν σε τρίποντο μακριά από την έδρα του. Η νίκη 1-0 στο στάδιο «Οι Ζωσιμάδες» με αντίπαλο τον ΠΑΣ έχει τεράστια σημασία για τους Αγρινιώτες. Δεν είναι μόνο η αξία των τριών πόντων, αλλά το γεγονός πώς προσπέρασαν ΑΕΛ και ΟΦΗ στη βαθμολογία, ανέβηκαν προσωρινά στην 12η θέση και θα παρακολουθήσουν χωρίς… άγχος το ματς στον κάμπο, για να δουν πού θα τους βρει το φινάλε της βραδιάς.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν κομμένο και ραμμένο στα μέτρα του Παναιτωλικού. Άφησε την μπάλα στην κατοχή των γηπεδούχων. Οι οποίοι έκλεισαν το πρώτο 45λεπτο με ποσοστό 59%. Έπαιξε πίσω από την μπάλα, άφησε τον ΠΑΣ Γιάννινα να κάνει παιχνίδι και έψαξε τους χώρους. Ειδικά τους ελεύθερους χώρους σε συνθήκες κόντρα επίθεσης. Κάτι που λειτούργησε ιδανικά και στο 20ό λεπτό, όταν ο Μπαρμπόσα κινήθηκε σωστά στην μπάλα της άμυνας των γηπεδούχων και σκόραρε για το 0-1. Σε αντίθεση με τον ΠΑΣ που είχε μια καλή στιγμή, στο 39′ με τον Ελευθεριάδη. Η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι, αλλά ο επιθετικός των Ιωαννίνων ήταν σε θέση οφ σάιντ!

Το σύστημα 3-5-2 που επέλεξε ο Γιαννίκης δεν λειτούργησε και ο τεχνικός του ΠΑΣ αναγκάστηκε να το αλλάξει στο ημίχρονο. Διάταξη 4-2-3-1 από την έναρξη του δευτέρου μέρους, κατοχή 75%-25% στο διάστημα 46′-60′, αλλά και πάλι καμία ουσία. Μετά το 65′ νέα αλλαγή συστήματος, διάταξη 4-4-2, όμως ούτε τότε είδε… προκοπή η ομάδα των Ιωαννίνων. Ο Δέλλας, υπό την ανάγκη και την πίεση για να κρατήσει το αποτέλεσμα, έδωσε οδηγίες στην ομάδα του να «σβήσει» το ματς. Σε αυτό το πλαίσιο ήταν και οι αλλαγές που έκανε, οι οποίες εξυπηρέτησαν το σκοπό τους. Με αποτέλεσμα ο Παναιτωλικός να κρατήσει το υπέρ του 1-0 και να πάρει ένα πολύτιμο τρίποντο.

ΠΑΣ Γιάννινα (Αργύρης Γιαννίκης): Λοντίγκιν, Σάλιακας, Πήλιος, Οικονομόπουλος (46′ Κρίζμαν), Παντελάκης, Κάργας, Κάστρο, Ντομίνγκεζ (64′ Παμλίδης), Λιάσος, Ελευθεριάδης (64′ Νάουμετς), Μπρένερ (64′ Δούμτσης).

Παναιτωλικός (Τραϊανός Δέλλας): Κνετ, Μανθάτης (79′ Ματσόλα), Ντάλσιο, Κωνσταντόπουλος, Καρασαλίδης, Εντινγκά, Μπαρμπόσα, Ντίας, Μεντόσα (85′ Καρέλης), Ντουάρτε (72′ Ταχάρ), Βέργος (79′ Μαλής).

Διαιτητής: Ι. Παπαδόπουλος (Μακεδονίας), Βοηθοί διαιτητή: Χρ. Κουρομπύλια (Δυτ. Αττικής), Κ. Ψαρρής (Ζακύνθου), 4ος διαιτητής: Αρ. Κουτσιαύτης (Άρτας), Διαιτητής VAR: Αγ. Ευαγγέλου (Αθηνών), Διαιτητής AVAR: Π. Σπυρόπουλος (Αν. Αττικής)

Κίτρινες κάρτες: 37′ Ελευθεριάδης, 42′ Πήλιος, 76′ Κάργας / –