overfm.gr | Super League 1 | Λαμία – Παναθηναϊκός 1-3: Με την πρώτη φετινή νίκη με ανατροπή [pics&vds]

Σε ρόλο Δόκτωρ Τζέκιλ και Μίστερ Χάιντ ο Παναθηναϊκός κατάφερε και έκανε την ανατροπή στο Πανθεσσαλικό και πήρε τη νίκη

Σε μια πολύπαθη αναμέτρηση, που έριξε την αυλαία της 10ης αγωνιστικής της Super League, καθώς άλλαξε μια φορά ώρα διεξαγωγής (από 19:30, στις 18:00), άλλη μια φορά έδρα (από ΔΑΚ Λαμίας, στο Πανθεσσαλικό) ενώ ήταν και στον αέρα λόγω κρουσμάτων κορονοϊού των παικτών της Λαμίας, διεξήχθη σήμερα τελικά στο Πανθεσσαλικό. Ο Παναθηναϊκός παρουσιάζοντας δύο πρόσωπα το κακό Α’ ημίχρονο και το καλό στο Β’ έκανε την ανατροπή και έφυγε νικητής με 3-1 από το Βόλο.

Το “παρών” στο γήπεδο έδωσε και ο δήμαρχος Βόλου Αχιλλέας Μπέος

Ο ΠΟΛΥΤΙΜΟΤΕΡΟΣ: Ο Μαουρίσιο μπήκε στο 77΄ και ήταν ο άνθρωπος που έκανε τη διαφορά για τον Παναθηναϊκό. Κέρδισε το πέναλτι με το οποίο προηγήθηκε με 2-1 ο Παναθηναϊκός και ήταν αυτός που «κλείδωσε» τη νίκη με δικό του γκολ στο 88’.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Το πέναλτι που κέρδισε ο Παναθηναϊκός και με το οποίο προηγήθηκε σε ένα κρίσιμο σημείο του αγώνα.

Η ΜΑΧΗ ΤΩΝ ΠΑΓΚΩΝ: Στην αποκαρδιωτική εμφάνιση του Παναθηναϊκού, στα πρώτα 45 λεπτά, ο Γιοβάνοβιτς είχε την απάντηση. Στο αρχικό 4-3-3 μετά και τον τραυματισμό του Καρλίτος, άλλαξε πολλές φορές τα πλάνα του και με την είσοδο των Παλάσιος και Μαουρίσιο κατάφερε και έφυγε νικητής από το Βόλο.

Ο Γρηγορίου με τη γνωστή… συνταγή της Λαμίας, με το «ταμπούρι» στην άμυνα και «χτυπάμε» στις αντεπιθέσεις του βγήκε στο Α΄μέρος, αλλά όχι και στο Β’.

Η… ΣΦΥΡΙΧΤΡΑ: Χωρίς να…κουραστεί ο Κουμπαράκης, απέφυγε το μεγάλο λάθος, σε ένα παιχνίδι που δεν είχε δύσκολες φάσεις, καθώς ουσιαστικά το πρώτο 45λεπτο, «έφυγε» χωρίς φάση.

Η ανάλυση του αγώνα

Αδύναμα, και χωρίς αγωνιστική διάθεση μπήκαν οι δύο ομάδες στο γήπεδο, με τον Παναθηναϊκό να έχει την κατοχή, ξεπέρασε το 70%, αλλά στο πρώτο 10λεπτο να μην υπάρχει…υποψία φάσης…να μην έχει γίνει ούτε σουτ προς την εστία καμίας ομάδας έως αυτό το σημείο του αγώνα. Στο πρώτο 15′ της αναμέτρησης το  0-0 παρέμενε, με τον Παναθηναϊκό να έχει την ανούσια κατοχή. Οι παίκτες του Γιοβάνοβις προσπαθούσαν από τον άξονα, αλλά και τις δύο πτέρυγες να βρουν διαδρόμους χωρίς όμως αποτέλεσμα. Στο 18′ είχαμε και την πρώτη αλλαγή για τη Λαμία, αναγκαστική, καθώς τραυματίστηκε ο Τζανδάρης  και δεν μπόρεσε να συνεχίσει, τη θέση του πήρε ο Τιρόνε.

Επιτέλους στο 24′ είχαμε την πρώτη τελική, για τον Παναθηναϊκό με τον Βιτάλ να κάνει ένα εξαιρετικά αδύναμο σουτ και τον τερματοφύλακα της Λαμίας να μπλοκάρει σαν σε προπόνηση. Στις αμέσως επόμενη φάση, υπέστη μυϊκό τραυματισμό και για τον Καρλίτος, οπότε είχαμε την πρώτη αλλαγή για τους “πράσινους” αναγκαστική και αυτή, με τον Μακέντα να μπαίνει στο 25′.

Στο 27′ έγινε και το πρώτο σουτ, από πλευράς Λαμίας με τον Αραμπούλι και τον Μπρινιόλι να μπλοκάρει με άνεση.

Στο 31′ ο Παναθηναϊκός κέρδισε φάουλ σε καλή θέση το εκτέλεσε ο Λούντκβιστ, χωρίς να απειλήσει. Στο 33΄ο Παναθηναϊκός βρέθηκε στην επίθεση ο Βιτάλ έπιασε το σουτ, αλλά ο Γκαραβέλης με ένταση έδιωξε. Στην αμέσως επόμενη φάση, ουσιαστικά στην πρώτη φάση που η Λαμία έβαλε την μπάλα στην περιοχή πέτυχε και το γκολ, με το οποίο προηγείται. Στο 35′ ο Μανούσος έκανε τη σέντρα,  με τους παίκτες του Παναθηναϊκού να μην τον πιέζουν καθόλου και ο Αραμπούλι ανενόχλητος, με το αμυντικό δίδυμο του Παναθηναϊκού να πιάνεται στον ύπνο, έκανε με κεφαλιά το 1-0. Ένας κακός Παναθηναϊκός στο πρώτο ημίχρονο είχε την πρώτη καλή του ευκαιρία για γκολ στο 43′ με τον Λούντκβιστ να βρίσκει με τακουνάκι τον Χουάνκαρ,  που μέσα από την περιοχή έπιασε ένα άσχημο σουτ στέλνοντας τη μπάλα άουτ

Σ’ ένα πρώτο ημίχρονο που θα ξεχαστεί εύκολα η Λαμία είχε μόλις δύο ενέργειες στην περιοχή του Παναθηναϊκού, η μια εξ αυτών κατέληξε στο γκολ. Το “τριφύλλι” από την άλλη μπήκε μόλις πέντε φορές στην περιοχή του Γκαραβέλη.
Λαμία -Παναθηναϊκός: ‘Εκανε την ανατροπή
Στο Β’ ημίχρονο οι δύο ομάδες μπήκαν χωρίς αλλαγή ο Παναθηναϊκός έδειξε από το πρώτο λεπτό της επανάληψης τη  διάθεση να πιέσει ψηλά. Στο 49′ είχε την πρώτη του καλή στιγμή για τον Παναθηναϊκό με τον Χατζηγιοβάνη που προσπάθησε να βρει με το κεφάλι τον Μακέντα και τους αμυντικούς της Λαμίας να διώχνουν σε κόρνερ. Στο 55′ ο Παναθηναϊκός βρήκε το γκολ της ισοφάρισης που έψαχνε, με μακρινό σουτ του Λούντκβιστ, που νίκησε τον Γκαραβέλη, μετά από την ωραία προσπάθεια του Βιγιαφάνιες και  έκανε το 1-1. Ο Λούντκβιστ πέτυχε το πρώτο του γκολ στο πρωτάθλημα και έγινε ο δεύτερος σκόρερ των “πρασίνων” που πετυχαίνει γκολ εκτός έδρας, μετά τον Καρλίτος που σημείωσε γκολ στην Τρίπολη. Στο 61′ ο Παναθηναϊκός έφυγε στην αντεπίθεση τρεις με έναν, ο Βιτάλ προσπάθησε να μπει από τα αριστερά στην περιοχή, δεν έδωσε στον Χατζηγιοβάνη, ο Προβυδάκης τον πρόλαβε και έδιωξε σε κόρνερ πριν κάνει το σουτ ο Βραζιλιάνος.
Ένας διαφορετικός στο Β’ μέρος Παναθηναϊκός, μετά την ισοφάριση δεν σταμάτησε να πιέζει ζητώντας το δεύτερο γκολ και την ανατροπή, η πρώτη της φετινής σεζόν και πρώτη μετά από 4 χρόνια. Στο 73′ ακόμη μια αναγκαστική αλλαγή για τον Παναθηναϊκό, καθώς τραυματίστηκε ο σκόρερ του, ο Λούντκβιστ ο οποίος έμεινε στον αγωνιστικό χώρο σχεδόν πέντε λεπτά χωρίς να γίνει αλλαγή, τη θέση του πήρε ο Αϊτόρ.
Ο Γιοβάνοβιτς έριξε στο παιχνίδι και τον  Μαουρίσιο στη θέση του Βιτάλ.  Στο 75′ η Λαμία έφυγε στην κόντρα με τον Μανούσο να κάνει το σουτ, αλλά μπλόκαρε ο Μπρινιόλι.  Ο Παναθηναϊκός έφθανε κοντά στην περιοχή της Λαμίας και στο 81΄με τον Παλάσιος που πήγε να κάνει το σουτ, αλλά έδιωξε ο Μαζουλουξής, με εξαιρετική προβολή του στα πόδια του Αργεντίνου. Στο 82′ ωραία προσπάθεια του Παναθηναϊκού με τον Μακέντα γύρισε εξαιρετικά στον Παλάσιος που έκανε το σουτ με τον Γκαραβέλη να μπλοκάρει με δυσκολία. Στο 84΄οι “πράσινοι” κέρδισαν πέναλτι με τον Τζανετόπουλο να βρίσκει τον Μαουρίσιο και μετά από έλεγχο το VAR, δικαίωσε τον διαιτητή. Στο 86΄το εκτέλεσε ο Μακέντα και έκανε το 2-1. Δύο λεπτά αργότερα ο Παναθηναϊκός, “κλείδωσε” τη νίκη με τον Μαουρίσιο που έκανε τη διαφορά. Κέρδισε το πέναλτι στο οποίο ευστόχησε ο Μακέντα και χρίστηκε ο ίδιος σκόρερ στο 88′. Ο Αϊτόρ έφυγε εξαιρετικά από πλάγια, πάσαρε στον Μακέντα που έδωσε την ασίστ στον Μαουρίσιο και αυτός έκανε το 3-1, κάνοντας την ανατροπή την πρώτη εφετινή για το ” τριφύλλι¨. Στα τέσσερα  λεπτά των καθυστερήσεων, απλά κύλησε ο χρόνος χωρίς κάτι σημαντικό με τους “πράσινους” να παίρνουν τη νίκη.

Λαμία – Παναθηναϊκός 1-3

Γκολ: 35’ Αραμπούλι / 56′ Ραμόν Λούνκβιστ, 86′ Φεντερίκο Μακέντα (πεν.), 88′ Μαουρίσιο

Διαιτητής: Στέφανος Κουμπαράκης – VAR: Αλέξανδρος Τσακαλίδης

Κίτρινες: 86’ Προβυδάκης, 90΄Μανούσος/ 39’ Σάρλια

Κόκκινες: –

Λαμία (Μιχάλης Γρηγορίου): Γκαραβέλης Αντέτζο, Τζανετόπουλος, Μαζουλουξής, Μαρτίνεθ, Μπεχαράνο (72’ Σκόνδρας), Προβυδάκης, Τζανδάρης (18’ Τιρόνε), Γκέντσογλου, Αραμπούλι (70’ Τσούκαλος), Μανούσος

Παναθηναϊκός (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Χουάνκαρ, Βέλεθ, Κώτσιρας, Σάρλια, Πέρεθ, Βιτάλ (77’ Μαουρίτσιο), Λούντκβιστ (77’ Αϊτόρ), Χατζηγιοβάνης (64’Παλάσιος), Βιγιαφάνιες, Καρλίτος (28’ Μακέντα).