overfm.gr | La Liga | La Liga: Πρωταθλήτρια Ισπανίας η Ατλέτικο Μαδρίτης [vid]

Η Ατλέτικο Μαδρίτης επιβλήθηκε με σκορ 2-1 της Βαγιαδολίδ εκτός έδρας και πανηγυρίζει το 11ο πρωτάθλημα της ιστορίας της!

Οι παίκτες του Ντιέγκο Σιμεόνε έμειναν πίσω στο σκορ, όμως αυτός δεν τους άγχωσε αφού την ίδια ώρα η συμπολίτισσα Ρεάλ Μαδρίτης έβλεπε την Βιγιαρεάλ να προηγείται με 1-0 κι έτσι στο δεύτερο ημίχρονο βρήκαν τα ψυχικά αποθέματα και έκανα την ανατροπή, παίρνοντας το πρωτάθλημα.

Το… σοκ στην Ατλέτικο προκάλεσε ο Πιάνο στο 14ο λεπτό και το παιχνίδι έμεινε στο 0-1 μέχρι και το ημίχρονο.

Στην ανάπαυλα ο Ντιέγκο Σιμεόνε φαίνεται ότι ξύπνησε τους παίκτες του και ο Κορέα στο 57′ ισοφάρισε το σκορ, ενώ δέκα λεπτά αργότερα ο Λουίς Σοάρεθ έκανε το τελικό 1-2, που έδωσε στην Ατλέτικο τον πολυπόθητο τίτλο.

Η ρεάλ Μαδρίτης τελικά κατάφερε κι εκείνη να κάνει την ανατροπή στην έδρα της, όμως δεν είχε καμία ουσία, από τη στιγμή που οι «ροχιμπλάνκος» νίκησαν. Η Βιγιαρεάλ προηγήθηκε με τον Πίνο στο 20′, όμως οι Μπενζεμά σο 87′ και Μόντριτς στις καθυστερήσεις, έφεραν το τελικό 2-1.

Στο Europa League βγήκε η Μπέτις που νίκησε την Θέλτα στο Βίγκο με 3-2 και πήρε εισιτήριο για το Europa League.

Στη μάχη του υποβιβασμού, την Έιμπαρ, στη Segunda Division ακολούθησαν οι Ουέσκα (0-0 με τη Βαλένθια) και η Ρεάλ Βαγιαδολίδ, αφού η Έλτσε επικράτησε με σκορ 2-0 της Αθλέτικ Μπιλμπάο.