overfm.gr | Ολυμπιακοί Αγώνες | Κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στην ξιφασκία ο Τριανταφύλλου

Ο Πάνος Τριανταφύλλου κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στην ξιφασκία, δίνοντας έτσι στην Ελλάδα το πρώτο μετάλλιο στους Παραολυμιακούς Αγωνες.

Το χάλκινο μετάλλιο στη σπάθη Β στην ξιφασκία, στους Παραολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο κατέκτησε ο Πάνος Τριανταφύλλου. Ο Έλληνας πρωταθλητής επικράτησε 15-6 του Γάλλου Βαλέτ και εξασφάλισε το πρώτο μετάλλιο της ελληνικής παραολυμπιακής αποστολής.

Ο Τριανταφύλλου ηττήθηκε στα ημιτελικά με 15-9 από τον Πολωνό Κάστρο.

Ευτυχώς η ήττα αυτή δεν τον επηρέασε. Έτσι στον μικρό τελικό, απέναντι στο Βαλέτ, ο οποίος έχει δύο μετάλλια έκανε μία εξαιρετική εμφάνιση. Επικράτώντας με 15-6 και έτσι κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο.

Στην φάση των ομίλων, ο Έλληνα πρωταθλητής πέρασε ως τέταρτος στα προημιτελικά, αφού είχε δύο νίκες σε τέσσερις αγώνες, ενώ εξασφάλισε την πρόκρισή του για τα προημιτελικά μετά τη νίκη με 15-7 επί του Λευκορώσου Πράνεβιτς.