overfm.gr | Champions League | Καρίμ Μπενζεμά: Έγινε ο 3ος σκόρερ όλων των εποχών στο Champions League!

Με το χθεσινό του πέναλτι στην νίκη – πρόκριση επί της Σίτι (3-2 πρτ.), ο επιθετικός της Ρεαλ ισοφάρισε τον Ρόμπερτ Λεφαντόφσκι στην 3η θέση των σκόρερ όλων των εποχών στο Champions League!

Ο Καρίμ Μπνεζεμά διανύει αναμφίβολα την καλύτερη περίοδο της καριέρας του. Με την παρουσία του να είναι ηγετική στην «Βασίλισσα» και τον ίδιο να αποτελεί -πέραν από τα πιο hot ονόματα αυτή τη στιγμή στο ευρωπαϊκό ποδόσφαιρο- το βασικό όπλο στην επιθετική γραμμή της Ρεαλ. Οι διακρίσεις του δεν πάνε πίσω. Πρωταθλητής στην ισπανική La Liga και μαθηματικά πλεον πρώτος σκόρερ στο φετινό Champions League με 15 γκολ. Μερικές από τις εμφανίσεις και τα γκολ του αποδείχθηκαν εξαιρετικά κομβικά στην πορεία της Ρεαλ μέχρι τον τελικό του Παρισιού.

Όμως τα παράσημα δεν σταματάνε εδώ για τον Γάλλο επιθετικό. Μάλιστα με το χθεσινό του πέναλτι, στο οποίο έκανε το 3-2 στη νίκη-πρόκριση επί της Μάντσεστερ Σίτι στην παράταση, ο Καρίμ Μπενζεμά έφτασε τα 86 γκολ συνολικά στην καριέρα του στο Champions League! Iσοφαρίζοντας έτσι τον Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι της Μπάγερν.

Με τον οποίο και πλέον μοιράζονται την 3η θέση στην λίστα των πρώτων σκόρερ όλων των εποχών στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση της Ευρώπης! Μπροστά τους φυσικά με μεγάλη διαφορά βρίσκονται στην 2η θέση ο Λιονέλ Μέσι με 125 γκολ και στην κορυφή μόνος του ο Κριστιάνο Ρονάλντο με 140 γκολ.