overfm.gr | Champions League | Μεγάλη είσαι Ρεάλ και θαυμαστά τα έργα σου [vid]

Η Ρεάλ Μαδρίτης των… ανατροπών, κατάφερε και γύρισε το ματς κόντρα στην Μάντσεστερ Σίτι και προκρίθηκε στον τελικό του Champions League.

Αυτή η Ρεάλ μπορεί να σε… τρελάνει!

Μπορεί να απομένουν μόλις λίγα δευτερόλεπτα, όμως κανείς δεν πρέπει να την ξεγράφει.

Η «Βασίλισσα» της Ευρώπης έκανε ακόμη μία απίστευτη ανατροπή, νίκησε την Μάντσεστερ Σίτι με 3-1 στην παράταση, στον δεύτερο ημιτελικό του Champions League.

Έτσι, πήρε πανάξια την πρόκριση για τον τελικό της 28ης Μαΐου, όπου θα αντιμετωπίσει τη Λίβερπουλ του Γιούργκεν Κλοπ, διεκδικώντας το 14ο τρόπαιο της Ιστορίας της!

Ο αγώνας

Τρομερό ματς από τις δύο ομάδες, με μεγάλες συγκινήσεις.

Η Σίτι κατέβηκε στο «Μπερναμπέου» με… συνταγή «Μετροπολιτάνο» στα μετόπισθεν, προκειμένου να προστατεύσει το ισχνό προβάδισμά της απ’ τον πρώτο αγώνα στην έδρα της.

Στο 73΄ πήρε το προβάδισμα σε μία υποδειγματική αντεπίθεση με τους Γκιντογκάν και Σίλβα και τελικό αποδέκτη τον Μαχρέζ, ο οποίος το… έγραψε στον Κουρτουά.

Οι «Πολίτες» δεν τελείωσαν το ματς, με τον Γκρίλις να χάνει τα… άχαστα σε τετ-α-τετ στο 84΄ και στο 85΄.

Ο Ροντρίγο, όμως δεν είχε πει την τελευταία του λέξη. Στο 90′ ο 20χρονος Βραζιλιάνος μεσοεπιθετικός πρόλαβε την έξοδο του Κουρτουά στο γύρισμα του Μπενζεμά και με «τσίμπημα» της μπάλας, ισοφάρισε σε 1-1.

Πριν καταλάβουν τι… έκαναν, οι γηπεδούχοι βγήκαν ξανά στην επίθεση. Ο Καρβαχάλ σέντραρε προς το κεφάλι του Ροντρίγο, ο οποίος σκόραρε για δεύτερη φορά κι έστειλε το ματς στην παράταση.

Εκεί, μίλησε ο Καρίμ! Στο 94′ ο Μπενζεμά κέρδισε πέναλτι στο άτσαλο τάκλιν του Ντίας. Ο αρχισκόρερ της Ρεάλ και με ψύχραιμη εκτέλεση ένα λεπτό αργότερα (95΄) διαμόρφωσε το τελικό 3-1. Έτσι έστειλε τη «Βασίλισσα» στο μεγάλο τελικό.