overfm.gr | ΚΥΠΡΟΣ | Φλόρα Ταλίν – Ανόρθωση 2-2: Έγκλημα και τιμωρία για την «κυρία»[vid]

Η Ανόρθωση πήρε προβάδισμα δύο γκολ στο Ταλίν με τους Χριστοφή και Πόποβιτς όμως στο δεύτερo ημίχρονο ισοφαρίστηκε από την Φλόρα και έμεινε στο 2-2,

Δύο εβδομάδες μετά το ισόπαλο 2-2 εντός έδρας με την Φλόρα, η Ανόρθωση αναδείχτηκε ισόπαλη με το ίδιο σκορ και στο Ταλίν, με τους δύο βαθμούς που άφησε στην Εσθονία να εξανεμίζουν τις όποιες ελπίδες της για πρόκριση στη νοκ-άουτ φάση του Europa Conference League, έχοντας τον φτωχό απολογισμό των 2 βαθμών στις πρώτες 4 αγωνιστικές του 2ου ομίλου.

Στο 29ο λεπτό ο Χριστοφή έφυγε στην πλάτη της άμυνας της Φλόρα από ασίστ του Ουάρντα και με πλασέ πάνω από τον τερματοφύλακα έκανε το 0-1, ενώ το δεύτερο γκολ για την κυπριακή ομάδα ήρθε στο 33′.

Ο Κατσιαράβα έκανε το γύρισμα στην περιοχή και ο Πόποβιτς βρέθηκε στην κατάλληλη θέση για να γράψει το 0-2 με πλασέ.

Ο σύλλογος της Αμμοχώστου όπως στο παιχνίδι της Κύπρου έτσι και σήμερα (4/11) απώλεσαν το προβάδισμα των δυο τερμάτων. Οι Εσθονοί έφεραν το παιχνίδι στα ίσα μέσα σε τρία λεπτά.

Στο 55′ ο Ογιάμα σούταρε, ο Τζουρ απέκρουσε ασταθώς και ο Σάπινεν έσπρωξε τη μπάλα σε κενή εστία. Στο 58′ ο σκόρερ του πρώτου γκολ σούταρε ο Τζουρ απέκρουσε και ο Ζενιόφ έκανε το 2-2, το οποίο έμεινε μέχρι το σφύριγμα της λήξη.

Η σύνθεση της Ανόρθωσης: Τζουρ, Αντωνιάδης, Αρτυματάς, Αβραάμ (62′ Κορέια), Κατσαράβα, Πόποβιτς (81′ Πόποβιτς), Αμπαρτζουμιάν, Χουσμπάουερ, Ρισβάνης (46′ Αραγιούρι), Ουάρντα, Χριστοφή (62′ Ντέλετιτς)

Στον άλλο αγώνα της ίδια διοργάνωσης η Καραμπάγκ επικράτησε με 2-1 στην έδρα την Καϊράτ Αλμάτι και προκρίθηκε στην επόμενη φάση του UEFA Conference League. Οι Αζέροι σε τέσσερα παιχνίδια μάζεψαν δέκα βαθμούς και πήραν την πρόκριση για τα «νοκ άουτ».

Μετά από ένα πρώτο μέρος χωρίς σκορ η Καραμπάγκ βρήκε τη λύση γρήγορα στο δεύτερο ημίχρονο. Στο 58′ ο Γουάντζι με δυνατό σουτ άνοιξαν το σκορ.

Στο 68′ Ο Καντέ ισοφάρισε για τους γηπεδούχους, όμως μετά από τέσσερα λεπτά (72′) ο Ζούμπιρ έβαλε εκ νέου μπροστά τους Αζέρους, διαμορφώνοντας το τελικό 1-2.