overfm.gr | Πόλο | Εθνική Ελλάδας: Η Εθνική μας ομάδα συνέτριψε την Ιαπωνία 7-18

Η Εθνική Ελλάδας μπήκε με τσαμπουκά στην πισίνα από την αρχή κιόλας και έκανε επίδειξη δύναμης κόντρα στην Ιαπωνία την οποία και κέρδισε 7-18.

Η Εθνική ομάδα πόλο ανδρών έκανε μια εξαιρετική εμφάνιση κόντρα στην Ιαπωνία και πήρε την πρώτη της νίκη μετά από την ισοπαλία στο πρώτο παιχνίδι, για το παγκόσμιο πρωτάθλημα υγρού στίβου στην Ουγγαρία.

Η Εθνική μας ομάδα μπήκε από την αρχή στην πισίνα με σκοπό να πετύχει όσα περισσότερα τέρματα μπορούσε, με σκοπό να έχει το πάνω χέρι σε περίπτωση ισοβαθμίας με την Κροατία. Οι Έλληνες διεθνής το έκαναν πράξη αφού μέσα στο νερό ήταν καταιγιστικοί.

Το πρώτο γκολ της αναμέτρησης βέβαια το πέτυχαν οι Ιάπωνες, με την Ελλάδα όμως να απαντάει κατευθείαν με πέναλτι γκολ του Βλαχόπουλου (1-1). Οι Ιάπωνες όμως έδειξαν ζήλο και συνέχισαν να πιέζουν και να αναγκάζουν τους Έλληνες σε λάθη, με τον Ζερδεβά να είναι σε καταπληκτική κατάσταση. Οι «γαλανόλευκοι», βρήκαν ρυθμό μετά το 2-1 με πέναλτι του Φουντούλη, ενώ στην συνέχεια ο Γενηδουνιάς έκανε το 3-1.

Το δεύτερο 8λεπτο ήταν διαφορετική ιστορία με την Ελλάδα να αρχίζει να σκοράρει συνεχώς με πέναλτι του πέναλτι του Αργυρόπουλου-Κανακάκη. Βέβαια οι Ιάπωνες μείωσαν σε 4-2 με τον Οκάουα. Στην συνέχεια οι Έλληνες βρήκαν 3 συνεχόμενα γκολ για να φτάσουν τον δείκτη του σκορ στο 7-2. Το μόνο το οποίο κατάφεραν να κάνουν οι Ασιάτες είναι να μειώσουν σε 7-3 με τον Ινάμπα.

Το τρίτο δεκάλεπτο βρήκε τους Ιάπωνες να πετυχαίνουν άλλο ένα γκολ και να μειώνουν το σκορ στο 7-4. Τότε όμως το εθνικό αντιπροσωπευτικό συγκρότημα μας έκανε ένα ξέσπασμα και με 4 διαδοχικά τέρματα έφτασε το σκορ στο 11-4. Οι Ιάπωνες μείωσαν προσωρινά σε 11-5 αλλά ο Παπαναστασίου διεύρυνε την διαφορά στο 12-5.

Οι «γαλανόλευκοι», στο τελευταίο 8λεπτο μπήκαν στην πισίνα με σκοπό να πετύχουν όσα περισσότερα γκολ μπορούσαν. Ο Αργυρόπουλος έγινε ο πρωταγωνιστής, καθώς δεν σταμάτησε να βρίσκει δίχτυα και χάρισε στην Εθνική μας ομάδα την νίκη αλλά και την διαφορά στα τέρματα