overfm.gr | Εθνικές Ομάδες | Αποθέωσαν Τσιμίκα οι οποδοί της Λίβερπουλ

Οι οπαδοί της Λίβερπουλ εκθειάσαν τον Κώστα Τσιμίκα για την απόδοσή του στη νίκη της Εθνικής μας ομάδας κόντρα στη Σουηδία με 2-1

Η καταπληκτική εμφάνιση του Κώστα Τσιμίκα στη νίκη της Εθνικής με 2-1 κόντρα στη Σουηδία εντυπωσιάσε τους φίλους της Λίβερπουλ.. Η απόδοση του Έλληνα οπισθοφύλακα δεν πέρασε απαρατήρητη από τους οπαδούς της ομάδας του Κλοπ, οι οποίοι τον αποθέωσαν.

Οι οπαδοί των «Reds» είχαν κάθε λόγο να παρακολουθήσουν την αναμέτρηση της «γαλανόλευκης». Ο Κώστας Τσιμίκας πήρε φανέλα βασικού κι αγωνίστηκε ολόκληρο το 90λεπτο. Η αντίδραση των φίλων της Λίβερπουλ στα social media ήταν εντυπωσιακή, καθώς φρόντισαν να αποθεώσουν τον 25χρονο διεθνή μπακ για την εμφάνισή του. Μάλιστα στάθηκαν και σε μία τρομερή ενέργεια που έκανε κατά τη διάρκεια του ματς.

Συγκεκριμένα, αυτό συνέβη στο 25ο λεπτό του αγώνα. Ο Τσιμίκας έγινε κάτοχος της μπάλας στην μεσαία γραμμή και με ένα τρομερό σπριντ πάτησε την αντίπαλη περιοχή και στη συνέχεια σούταρε. Παρά το γεγονός ότι η προσπάθεια του κατέληξε στα χέρια του Όλσεν, ο νεαρός αμυντικός κέρδισε το χειροκρότημα.

Οι φίλοι της ομάδας του Μέρσεϊσάιντ τον συνέκριναν με τον Ρόμπερτσον , από τον οποίον τόνισαν ότι έχει πάρει πολλά στοιχεία.