overfm.gr | La Liga | Ζορίστηκε η Μπαρτσελόνα αλλά πέρασε από το «Μοντιλίβι»

Έστω και δύσκολα η Μπαρτσελόνα πέρασε από το «Μοντιλίβι» κερδίζοντας με 1-0 την Χιρόνα χάρη σε γκολ του Πέδρι.

Ένα γκολ του Πέδρι ήταν αρκετό για την Μπαρτσελόνα για να περάσει έστω και δύσκολα από το «Μοντιλίβι» κερδίζοντας με 1-0 την Χιρόνα και να βρίσκεται έξι βαθμούς μπροστά από την Ρεάλ Μαδρίτης με την τελευταία να έχει παιχνίδι λιγότερο.

Στο 15’ o Γκατσανίγκα έχασε από τον Φάτι αλλά στη συνέχεια πρόλαβε τον Ντεμπελέ και κάλυψε το λάθος του. Στο 28′ ο Φατί σούταρε μόλις έξω ενώ ο Πέδρι είχε ένα δυνατό σουτ στο 40′ που απέκρουσε ο Γκατζανίγκα. Τον γόρδιο δεσμό για τους «μπλαουγκράνα» έλυσε ο Πέδρι στο 61′ όταν πλάσαρε από κοντά εκμεταλλευόμενος την ασταθή απόκρουση του Γκατζανίγκα στην σέντρα του Άλμπα γράφοντας το 0-1.

Στο 65ο λεπτό ακυρώθηκε το γκολ του Αρνάου για καθαρό οφσάιντ, ενώ στην συνέχεια η Χιρόνα έχασε γκολ με το τσουβάλι. Στο 86′ ο Τερ Στέγκεν νίκησε στο τετ α τετ τον Μαρτίν , δυο λεπτά αργότερα το σουτ του Ρόκα πέρασε μόλις άουτ ενώ στο 96′ ο Στουάνι έκανε την κεφαλιά από πλεονεκτική θέση με τον Γερμανό τερματοφύλακα να μπλοκάρει.

ΤΖΙΡΟΝΑ: Γκατσανίγκα, Χουάνπε (81’ Ιβάν Μαρτίν), Εσπινόσα, Μιγκέλ Γκουτιέρεθ, Αρνάου Μαρτίνεθ, Οριόλ Ρομέου, Γιανχέλ Ερέρα (59’ Βαλερί), Γιαν Κόουτο (69’ Τόνι Βίγια), Αλέις Γκαρσία, Ρικέλμε (81’ Ρόκα), Καστεγιάνος (69’ Στουάνι)

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: Τερ Στέγκεν, Αραούχο, Κουντέ, Γκαρσία, Αλόνσο (46’ Άλμπα), Μπούσκετς, Γκάβι, Ντε Γιονγκ, Ντεμπελέ (25’ Πέδρι), Ραφίνια (88’ Ραφίνια), Φάτι (81’ Μπαλντέ)