overfm.gr | La Liga | Ζωντανή στο κυνήγι του τίτλου η Ρεάλ

Η Ρεάλ Μαδρίτης πέρασε από το «Σαν Μαμές» επικρατώντας με 2-0 της Αθλέτικ Μπιλμπάο και βρέθηκε στο -3 από την Μπαρτσελόνα.

Ζωντανή στο κόλπο του πρωταθλήματος έμεινε η Ρεάλ Μαδρίτης που επιβλήθηκε με 2-0 της Αθλέτικ Μπιλμπάο στο «Σαν Μαμές» και μείωσε την διαφορά στους τρεις βαθμούς από την πρωτοπόρο Μπαρτσελόνα.

Στο 10ο λεπτό ο Κουρτουά είπε όχι σε σουτ του Παρέδες ενώ στο 16’ το σουτ του Νίκο Ουίλιαμς πέρασε μόλις έξω. Οι «μερένχες» στην πρώτη αξιόλογη φάση κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ με γυριστό σουτ του Μπενζεμά από το ύψος του πέναλτι που έκανε το 0-1 στο 24′. Στο 58ο λεπτό ο Σιμόν έσωσε μετά από προσπάθεια του Νάτσο ενώ στο 66′ και 69′ τα σουτ των Ασένσιο και Νίκο Ουίλιαμς πέρασαν ελάχιστα έξω.

Στο 77′ οι «Βασκοι» είχαν ακυρωθέν γκολ με τον Ινιάκι Ουίλιαμς και στο 90′ ο Ροντρίγκο έκανε το γύρισμα από τα δεξιά και ο Κρόος με σουτ από το ύψος της περιοχής έκανε το 0-2 χαρίζοντας την νίκη στην «βασίλισσα».

ΜΠΙΛΜΠΑΟ: Σιμόν, Ντε Μάρκος (76’ Λέκουε), Γιούρι, Βιβιάν, Βέσγα (83’ Ραούλ Γκαρσία), Παρέδες, Σάνσετ (67’ Μουνιαΐν), Θάραγα (67’ Αντέρ Ερέρα), Ι.Ουίλιαμς, Μπερενγκέρ (67’ Γουρουθέτα), Ν.Ουίλιαμς

ΡΕΑΛ: Κουρτουά, Νάτσο, Ρίντιγκερ, Μεντί, Μιλιτάο, Θεμπάγιος (83’ Κρόος), Βαλβέρδε, Καμαβινγκά, Μπενζεμά, Ασένσιο (73’ Μόντριτς), Βινίσιους (83’ Ροδρίγο)