overfm.gr | Euroleague | Ζενίτ-Ρεάλ Μαδρίτης 68-75 – Η άμυνα της έδωσε τη νίκη

Η Ρεάλ Μαδρίτης αν και δυσκολεύτηκε πολύ, πήρε μια σημαντική νίκη επί της Ζενίτ στη Ρωσία με 68-75, χάρη στην άμυνα του τελευταίου δεκαλέπτου.

Σε ένα αμφίρροπο και κλειστό ματς, η Ρεάλ Μαδρίτης έπαιξε σπουδαία άμυνα στο τέλος (επέτρεψε μόλις 11 πόντους) και έφυγε με μεγάλο διπλό (68-75) απο την έδρα της Ζενίτ με για την 6η αγωνιστική της Euroleague. Η Ισπανική ομάδα διατηρήθηκε πολύ ψηλά στη βαθμολογία βελτιώνοντας το ρεκόρ σε 5-1. Η Ζενίτ πήγε στο 3-3. Καλύτερος της Ρεάλ ο Ερτέλ (15π., 6ασ.), πολύ κομβικός στην τελευταία περίοδο ο Κοζέρ (13π.). Για τη Ζενίτ 14 είχε ο Μπάρον.

Πρώτο ημίχρονο:

Στα πρώτα 5΄φαινόταν να έχουμε ένα πιο ανοιχτό παιχνίδι με τη Ρεάλ να έχει ένα ισχνό προβάδισμα (9-14). Στη συνέχεια όμως, η «Βασίλισσα» έσφιξε την άμυνά της και ο ρυθμός έπεσε. Με τον Ταβάρες να δεσπόζει στα καλάθια και Ερτέλ, Κοζέρ να είναι καλοί η Ρεάλ είχε ήδη κτίσει μια διαφορά στο τέλος του δεκαλέπτου (13-22).

Καταιγιστικός ο ρυθμός στο δεύτερο δεκάλεπτο. Το ένα τρίποντο διαδεχόταν το άλλο και είχαμε 8 στα πρώτα 4′ (3 Μπάρον). Η Ζενίτ μέσα από αυτόν το ρυθμό κατάφερε να ισορροπήσει το παιχνίδι. Μάλιστα πέρασε μπροστά μετά από αρκετή ώρα με τον Γκουντάιτις (38-37). Ένα καλάθι για κάθε ομάδα διαμόρφωσαν το 40-39 στο ημίχρονο.

Δεύτερο ημίχρονο:

Στην τρίτη περίοδο το ματς είχε γίνει για τα καλά… «πολεμικό». Πολύ σκληρές άμυνες με τους προπονητές των δύο ομάδων να θέλουν να διαβάσουν ο ένας το παιχνίδι του άλλου. Ένα τρίποντο του Γιαμπουσέλε έβαλε για πρώτη φορά στο δεύτερο ημίχρονο μπροστά την ομάδα του Πάμπλο Λάσο (50-53), Δικό του κάρφωμα στην επόμενη φάση ανάγκασε τον Πασκουάλ να καλέσει τάιμ άουτ. Το σκορ της τρίτης περιόδου ήταν 57-59.

Η Ρεάλ μπήκε στην τέταρτη περίοδο με σκοπό να «καθαρίσει» το ματς. Με μπροστάρη τον Κοζέρ (8π.) κατάφερε να πάρει διαφορά 10 πόντων (61-71) σε πολύ κομβικό σημείο, με 5′ να απομένουν. Οι γηπεδούχοι δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν στο τέλος. Η Ρεάλ πήγαινε συχνά στις βολές λόγω της σκληρής άμυνας που προσπαθούσε να παίξει η Ζενίτ. Έτσι ήρθε το τελικό 68-75.

ΖΕΝΙΤ (Πασκουάλ): Λόιντ 11 (4/6 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 λάθη), Καράσεφ, Κουλάγκιν, Μπάρον 14 (1/1 δίποντο, 4/10 τρίποντα), Κουζμίνσκας 2, Ζούμπκοφ 6 (2), Πόιθρες 6 (3/5 δίποντα), Πονίτκα 10 (2/4 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Φράνκαμπ 4, Μίκι 9 (3/5 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 4 λάθη), Γκουντάιτις 6 (7 ριμπάουντ)

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Λάσο): Κοζέρ 13 (2/3 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 0/4 βολές), Ερτέλ 15 (4/7 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 4/4 βολές, 3 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα), Φερνάντεθ (4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 κλεψίματα), Αμπάλδε 9 (2), Χάνγκα 2, Αλοθέν 5 (1), Πουαριέ 4, Ταβάρες 14 (5/8 δίποντα, 4/5 βολές), Γιουλ 2, Γιαμπουσέλε 11 (1), Εντιαγέ

Τα δεκάλεπτα: 13-22, 40-39, 57-59, 68-75

Εδώ τα πλήρη στατιστικά του αγώνα.

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Στην 7η αγωνιστική η Ζενίτ θα υποδεχθεί την Μπασκόνια (29/10 στις 20:00), ενώ η Ρεάλ θα συνεχίσει στο Καζάν για να αντιμετωπίσει την Ούνικς (29/10 στις 19:00).