overfm.gr | Euroleague | Ζενίτ – Ολυμπιακός 84-78: Μπλόκο στην Αγία Πετρούπολη

Ο Ολυμπιακός δεν τα κατάφερε στην Αγία Πετρούπολη και γνώρισε την ήττα από την Ζενίτ με 84-78, για την 9η αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Τέλος στο σερί τριών συνεχόμενων νικών του Ολυμπιακού έβαλε η Ζενίτ. Η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ επικράτησε με 84-78 στην Αγία Πετρούπουλη, σε ένα παιχνίδι που ο Ολυμπιακός, για ένα ημίχρονο δεν έπαιξε καλή άμυνα. Με αυτή την νίκη η Ζενίτ έπιασε τους Πειραιώτες στην βαθμολογία της Ευρωλίγκας με τις δύο ομάδες να έχουν ρεκόρ 6-3.

O MVP: O Κόνερ Φράνκαμπ. Ο Καναδός γκαρντ ήταν εξαιρετικός στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα, όπου και πέτυχε τους περισσότερους πόντους του. Τελείωσε το παιχνίδι με 16 πόντους, 2 ασίστ και ένα ριμπάουντ.

ΤΟ «ΚΛΕΙΔΙ»: Το σερί των γηπεδούχων όταν ο Ολυμπιακός προσπέρασε. Στο 58-59 στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου η Ζενίτ απάντησε με 9-0. Πήγε στο +8 και έκτοτε οι Πειραιώτες δεν έφτασαν ποτέ το παιχνίδι στην μια κατοχή.

ΑΔΥΝΑΜΟΣ «ΚΡΙΚΟΣ»: Ο Σάσα Βεζένκοφ. O φόργουορντ του Ολυμπιακού ήταν μακριά από τον καλό του εαυτό. Τελείωσε το παιχνίδι με μόλις πέντε πόντους και τρία ριμπάουντ.

THE POINT: Τα ποσοστά των δύο ομάδων από την περιφέρεια. Τόσο ο Ολυμπιακός όσο και η Ζενίτ είχαν πάνω από 40% στο τρίποντο, γεγονός που δείχνει την ποιότητα τους στην περιφέρεια.

Ζενίτ – Ολυμπιακός 84-78: Κυριάρχησαν οι επιθέσεις

Ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στο πρώτο μισό της πρώτης περιόδου. Η Ζενίτ κατάφερε να προηγηθεί με έξει πόντους με τρίποντο του Λόιντ, με τον Ολυμπιακό να απαντάει με 5 αναπάντητους πόντους του Ουόκαπ (10-9). Η ομάδα του Πασκουάλ κατάφερε να προηγηθεί και με 8 πόντους λίγο αργότερα με συννεχόμενους πόντους του Φράνκαμπ (20-12).

Ο Ολυμπιακός έβγαλε αντίδραση στα τελευταία τρία λεπτά του δεκαλέπτου και έφερε το παιχνίδι στα ίσα με τρίποντα των Βεζένκοφ και Ντόρσεϊ, και καλάθι του Ουόκαπ. Το δεκάλεπτο έκλεισε με τις δύο ομάδες να είναι στην απόλυτη ισορροπία (22-22).

Η Ζενίτ πήρε ξανά αέρα 7 πόντων στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου με τον Ολυμπιακό να απαντά με τρίποντο του Λαρεντζάκη (29-25). Η διαφορά κυμάνθηκε μεταξύ των δύο και τριών κατοχών για τα επόμενα λεπτά.

Η Ζενίτ κατάφερε να φτάσει στις παρυφές των δέκα πόντων με βολές του Κουζμίνσκας 4 λεπτά πριν το ημίχρονο (43-34). Ο Ολυμπιακός αντέδρασε άμεσα και με σερί 5-0 ροκάνισε την διαφορά (43-39). Η Ζενίτ δεν έχασε τον έλεγχο μέχρι την ανάπαυλα, όπου πήγε στα αποδυτήρια με αέρα 6 πόντων (49-43), μετά από μείωση του σκορ με κάρφωμα του ΜακΚίσικ.

Ζενίτ – Ολυμπιακός 84-78: Κλειστό παιχνίδι με τις άμυνες στην πρώτη γραμμή

Στο ξεκίνημα της επανάληψης η άμυνες είχαν τον πρώτο λόγο. Χαρακτηριστικό είναι ότι μετά από τριάμισι λεπτά είχαν μπει μόλις δύο καλάθια (ένα για κάθε ομάδα) (51-45). Η Ζενίτ πήγε στο +7 με τρίποντο του Πονίτκα (59-51), αλλά ο Ολυμπιακός απάντησε. Ο Ντόρσεϊ πέτυχε τρίποντο και ο Παπανικολάου βολή μειώνοντας στους τρεις (58-55). Οι πειραιώτες μείωσαν στον πόντο με βολές του Φαλ για το 58-57 του δεκαλέπτου.

Ο Ολυμπιακός κατάφερε να περάσει για πρώτη φορά μπροστά στο παιχνίδι με καλάθι του Φαλ στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου (58-59). Η Ζενίτ απάντησε με σερί 9-0 για να πάρει και πάλι αέρα 8 πόντων (67-59). Η διαφορά για τα επόμενα λεπτά ήταν σταθερά μεταξύ δύο και τριών κατοχών για την Ζενίτ, με τον Μπάρον να βάζει την Ζενίτ στο +9 ενάμισι λεπτό πριν το τέλος (80-71). Ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε να κάνει την ανατροπή με το τελικό σκορ να είναι 84-78.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-22, 49-43, 58-57, 84-78