overfm.gr | Euroleague | Ζαλγκίρις – ΤΣΣΚΑ 51-73 – Πέρασμα από το Κάουνας με καλό Μιλουτίνοφ

Ένα εύκολο βράδυ για την ΤΣΣΚΑ Μόσχας, η οποία στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής της Euroleague επικράτησε της Ζαλγκίρις 73-51.

Αν και στο πρώτο ημίχρονο τα βρήκε σκούρα, η ΤΣΣΚΑ Μόσχας κατάφερε να κρατήσει χαμηλά την άμυνα της Ζαλγκίρις και να την κερδίσει με 73-51.

Στο 9-5 ανέβηκε η ΤΣΣΚΑ, η οποία έπιασε στην βαθμολογία τον Ολυμπιακό, ενώ από την άλλη μεριά η Ζαλγκίρις βυθίστηκε ακόμα περισσότερο στην βαθμολογία πέφτοντας στο 3-11

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ο Μιλουτίνοφ με νταμπλ-νταμπλ (19 πόντους και 12 ριμπάουντ), ενώ άλλους 17 πέτυχε ο Σβεντ.

Από την άλλη μεριά η Ζαλγκίρις που έμεινε στα ρηχά όσον αφορά την επίθεση, είχε σε καλή μέρα τον Τζος Νέμπο, ο οποίος σημείωσε 11 πόντους.

Το πρώτο ημίχρονο

Ντέρμπι ήταν το πρώτο ημίχρονο, με την ομάδα του Γιούρε Ζντοβτς να βάζει δύσκολα σε εκείνη του Δημήτρη Ιτούδη.

Από το πρώτο κιόλας λεπτό μέχρι και το 20ο καμία από τις δύο ομάδες δεν μπορούσε να επιβάλει τον ρυθμό της στο παιχνίδι, με αποτέλεσμα να πηγαίνουν χέρι-χέρι στο σκορ.

Και στα δύο πρώτα δεκάλεπτα ωστόσο, η ΤΣΣΚΑ ήταν αυτή που είχε ένα ισχνό προβάδισμα. 19-18 έληξε η πρώτη περίοδος, ενώ το σύνολο του Έλληνα τεχνικού πήγε στα αποδυτήρια με τη διαφορά να βρίσκεται στο καλάθι (30-28).

Το δεύτερο ημίχρονο

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους, η ΤΣΣΚΑ παρουσίασε ένα αρκετά διαφορετικό και πολύ καλύτερο αγωνιστικά πρόσωπο, με την τρίτη περίοδο να γίνεται καθοριστική για την έκβαση της αναμέτρησης.

Οι Μοσχοβίτες επέστρεψαν από τα αποδυτήρια πετυχαίνοντας επτά συνεχόμενους πόντους και στο 25’ πήραν για πρώτη φορά διψήφιο προβάδισμα με το 44-33, ενώ το επιμέρους 8-2 που είχαν στα τελευταία δύο λεπτά της περιόδου εκτόξευσε τη διαφορά στο +18 (57-39).

Το παιχνίδι έμοιαζε να έχει κριθεί, ωστόσο η Ζαλγκίρις, με την υποστήριξη του κόσμου της, βρήκε τα ψυχικά αποθέματα να επιστρέψει και να δώσει νέο ενδιαφέρον στην αναμέτρηση.

Η τέταρτη περίοδος άρχισε με έξι αναπάντητους πόντους των Λιθουανών, που μείωσαν σε 57-45, 6:14 πριν το τέλος.

Η ΤΣΣΚΑ χρειάστηκε περίπου πέντε λεπτά για να πετύχει τους πρώτους της πόντους στην περίοδο, αλλά έφθασε χωρίς προβλήματα στη νίκη με το τελικό 73-51.

Τα δεκάλεπτα: 18-19, 28-30, 39-57, 51-73