overfm.gr | Euroleague | Ζαλγκίρις – Ρεάλ 68-47 – Κινήθηκαν σε ρηχά νερά

Σε ένα ματς που οι δύο ομάδες κινήθηκαν σε ρηχά… νερά, η Ζαλγκίρις επικράτησε 68-47 της πολύ κακής Ρεάλ Μαδρίτης, στο πλαίσιο της 27ης αγωνιστικής της Euroleague.

Σε μία αναμέτρηση που διεξήχθη, υπό τις αναβολές λόγω του πολέμου στην Ουκρανία, η Ζαλγκίρις έκανε την έκπληξη και επικράτησε 68-47 της Ρεάλ Μαδρίτης στην Λιθουανία.

Η εικόνα του αγώνα:

Οι Λιθουανοί μπήκαν πολύ δυνατά στο πρώτο δεκάλεπτο και έφτασαν να έχουν προβάδισμα δέκα πόντων και συγκεκριμένα (18-8). Η Ρεάλ ήταν σκιά του εαυτού της και κινήθηκε σε χαμηλά.. νερά, βάζοντας πολύ λίγους πόντους για τα δεδομένα της. Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε και η Ζαλγκίρις προηγούταν με 18-11, δηλαδή στο +7.

Τίποτα δεν άλλαξε στην 2η περίοδο. Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που ήταν οι καλύτεροι στο γήπεδο. Η ομάδα του Γιούρι Ζντβοτς παρέμεινε στην θέση του οδηγού, έχοντας πάντα ένα ασφαλή προβάδισμα. Η λήξη του δεύτερου μέρους, βρήκε την Ζαλγκίρις μπροστά με εννέα πόντους διαφορά και συγκεκριμένα 38-29.

Με το πόδι στο γκάζι συνέ4χισε και στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα από την Λιθουανία. Οι Μαδριλένοι δεν είχαν επιθετικές λύσεις, συνεπώς η διαφορά μεγάλωσε. Στο κλείσμο της τρίτης περιόδου η Ζαλγκίρις προηγούταν, έχοντας 12 πόντους διαφορά (49-37).

Οι παίκτες του Λασόλ δεν μπόρεσαν ούτε στο τελυταίο μέρος να ακολουθήσουν τον ρυθμό του αγώνα. Αυτό έφερε ως αποτέλεσμα να ξεφύγει η Ζαλγκίρις, η οποία τελικά επικράτησε με 68-47.

Μπορείτε να δείτε τα στατιστικά της αναμέτρησης εδώ.