overfm.gr | Euroleague | Ζαλγκίρις – Παναθηναϊκός 76-69: Την ανέστησε και αυτήν

Ο Παναθηναϊκός δεν κατάφερε να πάρει εκτός έδρας νίκη ούτε κόντρα στην χωρίς νίκη μέχρι σήμερα Ζαλγκίρις χάνοντας με 76-69 στο Κάουνας.

Ζαλγκίρις – Παναθηναϊκός. Με τον Ντάριλ Μέικον να είναι ο μοναδικός που στάθηκε στο ύψος των περιστάσεων, τον Ιωάννη Παπαπέτρου να κάνει ακόμα ένα κακό παιχνίδι στην Ευρωλίγκα όπως και ο Γιώργος Παπαγιάννης, οι Πράσινοι γνώρισαν ακόμα μια ήττα. Πλέον ο Παναθηναϊκός υποχωρεί κι άλλο στο 2-8, με τους Λιθουανούς να παίρνουν την πρώτη τους νίκη.

O MVP: Ο Τάιλερ Κάβανο. Τελείωσε το παιχνίδι με 12 πόντους και 9 ριμπάουντ, ενώ είχε και ένα πολύ σημαντικό για την εξέλιξη του αγώνα τρίποντο όταν ο Παναθηναϊκός πλησίασε  στους 4 πόντους.

ΤΟ «ΚΛΕΙΔΙ»:. Τα βήματα του Σαντ Ρος 1:50 πριν το τέλος. Με το παιχνίδι στους 5 πόντους (72-67), οι πράσινοι μπορούσαν να μειώσουν στους τρεις, ή στο καλάθι. Αντίθετα, η Ζαλγκίρις βρήκε καλάθι στην επόμενη επίθεση πηγαίνοντας στο +7.

ΑΔΥΝΑΜΟΣ «ΚΡΙΚΟΣ»: Ο Ιωάννης Παπαπέτρου. Ο αρχηγός του Παναθηναϊκού πραγματοποίησε άλλο ένα κακό παιχνίδι. Έμεινε στους 10 πόντους έχοντας 2/13 σουτ εντός πεδιάς.

THE POINT: Οι μόλις 13 ασίστ του Παναθηναϊκού. Μαρτυρούν την αδυναμία της ομάδας στο να βρει εύκολους πόντους μέσα από την δημιουργία, και το ξεκάθαρο πρόβλημα στην θέση «1».

Ζαλγκίρις – Παναθηναϊκός 76-69: Κυνηγούσε από την αρχή

Ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στα πρώτα λεπτά. Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε αρχικά με 4 πόντους του Μέικον, με την Ζαλγκίρις να απαντά με σερί 9-0 για να πάρει τα ηνία (9-4). Ο Παναθηναϊκός έφερε το παιχνίδι στα ίσα με έμμεσο τρίποντο του Παπαπέτρου και κάρφωμα του Ουάιτ (9-9). H Ζαλγκίρις απάντησε με 5 σερί πόντους του Μιλάκνις (9-15), για να μείωσει ο Παπαπέτρου με βολή (14-1ο). Η Ζαλγκίρις διατήρησε και ανέβασε το προβάδισμα της στο 20-12 του δεκαλέπτου.

Ζαλγκίρις – Παναθηναϊκός 76-69: Τον «κουβάλησε» ο Μέικον

Ο Παναθηναϊκός συνέχισε να κάνει λάθη στην επίθεση με την Ζαλγκίρις να ανεβάζει και άλλο την διαφορά. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πάνε σε διψήφια επίπεδα το προβάδισμα τους με τον Μπλάζεβιτς στο 14′ (28-17). O Παναθηναϊκός μείωσε με έμμεσο τρίποντο του Σαντ Ρος με τους γηπεδούχους να απαντούν με σερί 4-0 για το μεγαλύτερο τους προβάδισμα (34-20). O Παναθηναϊκός απάντησε με σερί 8-0 και απίστευτο τετράποντο του Μέικον μειώνοντας στους 6 πόντους (34-28). H Ζαλγκίρις διατήρησε το προβάδισμα μέχρι την ανάπαυλα του ημιχρόνου (43-37).

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε στο τρίτο δεκάλεπτο. Η Ζαλγκίρις συνέχισε να έχει προβάδισμά δύο ή τριών κατοχών για το πρώτο μισό της (53-47). Η Ζαλγκίρις κατάφερε να πάει μετά από αρκετή ώρα στο +10 με τρίποντο του Ουλανόβας και καλάθι του Νέμπο (58-48). Στο τελευταίο δίλεπτο της περιόδου οι δύο ομάδες είχαν πρόβλημα στο σκοράρισμα, με τον Παναθηναϊκό να μειώνει στους 8 με τρίποντο του Πέρι (60-52).

Την ανέστησε και αυτήν!

O Παναθηναϊκός μπήκε καλύτερα στην τέταρτη περίοδο και κατάφερε να μειώσει μετά από πάρα πολύ ώρα στην μια κατοχή (60-57). Η Ζαλγκίρις απάντησε με τρίποντο του Μιλάκνις και καλάθια των Στρέλνιεκς και Καλνιέτις (67-57). Ο Παναθηναϊκός απάντησε με τους Κασελάκη και Μέικον μειώνοντας στους 4 πόντους (67-63), με τον Σαντ Ρος να χάνει την ευκαιρία να μειώσει στον πόντο.

Ο Παναθηναϊκός μείωσε στο καλάθι με τον Παπαγιάννη, ωστόσο η Ζαλγκίρις απάντησε ξανά με τρίποντο, αυτή τη φορά του Κάβανο (70-65). Ο Μέικον συνέχισε να κρατάει τον Παναθηναϊκό μέσα στο παιχνίδι με νέες βολές από σουτ τριών πόντων (72-67). Ο Σαντ Ρος έκανε βήματα στην επόμενη φάση με την Ζαλγκίρις να σκοράρει (74-67). Η ομάδα του Πρίφτη δεν κατάφερε να επιστρέψει με το τελικό σκορ να είναι 76-69

ΔEKΑΛΕΠΤΑ: 20-12, 43-37, 60-52, 76-69