overfm.gr | Euroleague | Ζαλγκίρις – Ολυμπιακος [73 – 84] – Κλείδωσε την 4αδα

Μία σημαντική νίκη πέτυχε ο Ολυμπιακός στο Κάουνας κόντρα στη Ζαλγκίρις με 84-73 και… έφυγε για τα πλέι οφ της Ευρωλίγκας

Η Ζάλγκιρις Κάουνας υποδέχτηκε τον Ολυμπιακό σε εξ αναβολής αναμέτρηση για την 19η Αγωνιστική της Ευρωλίγκας. Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα πήρε τη νίκη από την μαχητική Ζάλγκιρις με σκορ 73 – 84 και «κλείδωσε την θέση της 4αδα»

Χωρίς τις ρωσικές ομάδες στην εξίσωση, η Ζάλγκιρις βρίσκεται στην 14η θέση σε σύνολο 15 ομάδων με ρεκόρ 7-16, ενώ ο Ολυμπιακός είναι τέταρτος με 15-8. Οι Πειραιώτες έχουν πέντε αγώνες μέχρι το τέλος της κανονικής περιόδου. Αν κάνουν τέσσερις νίκες, δεν θα τους ενδιαφέρουν τα αποτελέσματα των ομάδων που βρίσκονται πίσω τους. Θα έχουν εξασφαλίσει σίγουρα τη θέση στην 4αδα και θα έχουν σίγουρα το πλεονέκτημα έδρας στα playoffs.

Αποθέωσαν τον Τόμας Ουόκαπ

Όμορφο χειροκρότημα, οι φίλοι της Ζάλγκιρις αποθέωσαν τον Τόμας Γουόκαπ.  Πολύ όμορφη ατμόσφαιρα και ζεστή ατμόσφαιρα

Ο Αγώνας:

Ο Ολυμπιακός μπήκε δυναμικά στην αναμέτρηση και από τα πρώτα λεπτά σημείωσε το 4 – 8. Η Ζάλγκιρις ήταν αρκετά ανταγωνιστική και στο 8’ λεπτό κατάφερε να πάρει το προβάδισμα 12 – 10.

Η αστοχία και τα χαμένα αμυντικά ριμπάουντ στοίχησαν στον Ολυμπιακό το 1ο δεκάλεπτο, το οποίο έκλεισαν οι Λιθουανοί με +5 (20 – 15).

Τα στατιστικά της 1ης περιόδου:

Η Ζάλγκιρις έκλεισε την περίοδο με 6/11 δίποντα, 1/3 τρίποντα και 5/5 βολές, έχει 10 ριμπάουντ (7-3), 7 ασίστ, 1 κλέψιμο και 3 λάθη. Ο Ολυμπιακός έχει 4/6 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 1/1 βολή, 5 ριμπάουντ (4-1), 1 ασίστ, 2 κλεψίματα, 1 μπλοκ και 3 λάθη.

Ο Σλούκας και ο Μάρτιν τον κρατάνε ζωντανό:

Στην 2η περίοδο η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα προσπαθούσε να πάρει το μομέντουμ, αλλά δεν τα κατάφερνε (25 – 23). Ο Σλούκας και ο Μάρτιν ήταν αυτοί που πάλευαν με για τον Ολυμπιακό. Από την άλλη ο Βεζένκοβ ήταν άστοχος, είχε 0/4 από την περιφέρεια, 3/11 και συνολικά οι Πειραιώτες μετρούσαν τρεις ασίστ.

Από το 4’ και μετά η αναμέτρηση εξελίχθηκε σε ντέρμπι (31 – 30). Οι γηπεδούχοι πάλευαν σε κάθε φάση (39 – 37). Το ημίχρονο έκλεισε με ισοπαλία 39 – 39.

Τα στατιστικά του Α΄ μέρους:

Μεγάλη ζημιά προκαλεί ο Τζος Νίμπι

Η Ζάλγκιρις έκλεισε το πρώτο μέρος με 10/18 δίποντα, 4/9 τρίποντα και 7/7 βολές, έχει 16 ριμπάουντ (12-4), 13 ασίστ, 2 κλεψίματα και 8 λάθη, με τους Λεκαβίτσιους – Νίμπο στους 10 πόντους. Ο Ολυμπιακός έχει 13/21 δίποντα, 3/12 τρίποντα, 4/5 βολές, 14 ριμπάουντ (9-5), 9 ασίστ, 5 κλεψίματα, 2 μπλοκ και 5 λάθη, με τον Μάρτιν στους 10 πόντους.

Η 3η περίοδος κυλούσε πόντο – πόντο και οι δύο ομάδες ήθελαν τη νίκη (48 – 48). Ο Τάιλερ Ντόρσεϊ βρήκε ρυθμό, και ευστόχησε δύο μεγάλα καλάθια από μέση απόσταση, όμως ο Ολυμπιακός είχε μεγάλο πρόβλημα στο μαρκάρισμα του Τζος Νίμπι (50 – 50).

Στην πορεία δεν άλλαξαν πολλά (55 -55). Η ομάδα του Γιούρι Ζντοβτς έκλεισε την 3η περίοδο με +1 (59 – 58).

Τελική ευθεία…

Ο Ολυμπιακός στην 4η περίοδο ήταν αρκετά ανταγωνιστικός, κατάφερε στα πρώτα πέντε λεπτά να κτίσει ένα προβάδισμα 7 πόντων (59 – 66). Η διαφορά έφτασε στους +10 (70 – 79), οι Πειραιώτες έπαιζαν με άλλη ενέργεια. Οι Λιθουανοί είχαν 2:45 ” να σκοράρουν (71 – 79).  Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα πήρε τη νίκη με σκορ 73 – 84.

Τα δεκάλεπτα: 20-15, 39-39, 59-58, 73-84

Ζάλγκιρις Κάουνας (Ζντοβτς): Γουέμπστερ, Λεκαβίτσιους 14 (4/5 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 5 ασίστ), Νίμπο 17 (7/9 δίποντα, 3/3 βολές, 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Γιανκούνας 5 (1), Λουκοσιούνας, Μιλάκνις (0/5 σουτ, 3/3 βολές), Στρέλνιεκς , Κάβανο 10 (2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Γκιφάι 3 (1), Λοβέρν 8 (4/7 δίποντα), Ουλάνοβας 13 (3/4 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 4/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ)

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ (0/5 σουτ), Ντόρσεϊ 13 (5/6 δίποντα, 1/7 τρίποντα), Λαρεντζάκης 3, Φαλ 5 (6 ριμπάουντ), Σλούκας 10 (3/5 τρίποντα, 6 ασίστ), Μάρτιν 13 (5/8 δίποντα, 3/6 βολές, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, 1 μπλοκ σε 20:39), Βεζένκοβ 16 (6/8 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Πρίντεζης 4, Παπανικολάου 18 (3/4 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 3/3 βολές, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα), ΜακΚίσικ 2