overfm.gr | Euroleague | Ζαλγκίρις Κάουνας – Μονακό 98-107: Πήρε τη ματσάρα η Μονακό

Η Μονακό ύστερα από ένα συναρπαστικό παιχνίδι επικράτησε στην παράταση της Ζαλγκίρις Κάουνας με 107-98.

Η Μονακό κέρδισε τη Ζαλγκίρις Κάουνας με 107-98 ύστερα από μία συναρπαστική αναμέτρηση στη Λιθουανία. Οι δύο ομάδες έδωσαν σπουδαία μάχη και χρειάστηκαν το έξτρα πεντάλεπτο για να λύσουν τις διαφορές τους. Οι Μονεγάσκοι στην παράταση είχαν τον πλήρη έλεγχο και πήραν τη νίκη.

Ο Τόμας μπήκε ζεστός στο ματς και πέτυχε 4 γρήγορους πόντους κάνοντας το 6-2 για τη Μονακό. Η Ζαλγκίρις άμεσα ισορρόπησε το ματς και το έφερε στα ίσια (11-11). Οι δύο ομάδες μέχρι το φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου πήγαιναν χέρι χέρι στο σκορ. Οι εναλλαγές στο προβάδισμα ήταν αρκετές, με τους Γάλλους να κρατούν το προβάδισμα ενός πόντου (21-22).

Η Ζαλγκίρις μπήκε δυνατά στο δεύτερο δεκάλεπτο και με κατάφερε να περάσει μπροστά στο σκορ με 29-26. Σ΄εκείνο το σημείο, όμως, η Μονακό πάτησε γκάζι και με δικό της σερί 9-0 κατάφερε να χτίσει μία μικρή διαφορά (29-35). Το ντέρμπι συνεχίστηκε μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου, με τους φιλοξενούμενους όμως να παραμένουν μπροστά (43-48).

Οι Λιθουανοί στο τρίτο δεκάλεπτο έκαναν ότι ήθελαν στο παρκέ και κατάφεραν να κάνουν επί μέρους 27-13 και κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα 9 πόντων (70-61). Η Μονακό απάντησε με δικό της σερί και έφερε ξανά τούμπα την αναμέτρηση στην τελευταία περίοδο (81-82). Ο Ντιαλό πέτυχε ένα μεγάλο τρίποντο και έδωσε αέρα έξι πόντων στους Μονεγάσκους (81-87). Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να βρίσκουν λύσεις έξω από τη γραμμή του τριπόντου και διατήρησαν τα ηνία του σκορ (85-90).

Η Ζαλγκίρις δεν τα παράτησε και μείωσε σε 90-88 1,37′ πριν το φινάλε της αναμέτρησης. Ο Μάικ Τζέιμς με βολές έκανε το 92-88, αλλά ο Μιλάκνις με τρίποντο μείωσε άμεσα σε 92-91 33” πριν το τέλος. Ο Ουίλ Τόμας 12” πριν τη λήξη έβαλε 2/2 βολές και έδωσε αέρα τριών πόντων στη Μονακό (91-94). Ο Λεκαβίτσιους απάντησε με τον ίδιο τρόπο ένα δευτερόλεπτο μετά (93-94). Ο Γκρέι κέρδισε φάουλ εύστοχη σε μία από τις δύο και ο Ουλανόβας με δίποντο στο φινάλε έστειλε το ματς στην παράταση.

Στην παράταση η Μονακό ήταν καταιγιστική και με σερί 6-0 προηγήθηκε με 101-95. Η Ζαλγκίρις δεν μπόρεσε να επιστρέψει και τελικά η Μονακό πήρε τη νίκη με 107-98.

Τα δεκάλεπτα: 21-22, 43-48, 70-61, 95-95, 98-107
Ζαλγκίρις Κάουνας (Ζντοβτς): Ουέμπστερ 3, Μπλάζεβιτς 6, Λεκαβίτσιους 13(6ασ.), Νεμπό 14(9ριμπ.), Καλνιέτις 6, Μινιότας, Μιλάκνις 19(5), Ντράγκιτς, Στρέλνιεκς 22(5), Καβανό 8(9ριμπ.), Γκίφι 2, Ουλανόβας 5(1)
Μονακό (Ομπράντοβιτς): Λι 2, Μπέικον 19(2), Τόμας 12, Ντιαλό 13(3), Μότουμ 2, Μοτιεγιούνας 7(1), Ουατάρα 11(1), Φαγιέ, Γκρέι 12(1), Άντζουσιτς 2, Χολ 7(8ριμπ.), Τζέιμς 20(14ασ.)