overfm.gr | Euroleague | Ζαλγκίρις – Εφές 71-85 – Τουρκικό πάρτι μέσα στη Λιθουανία

Η Αναντολού Εφές έκανε ότι ήθελε στην έδρα της Ζαλγκίρις, την οποία νίκησε (85-71), στο πλαίσιο της 30ης αγωνιστικής της Euroleague.

Μεγάλη εκτός έδρας νίκη με σκορ 85-71 πέτυχε η Εφές επί της Ζαλγκίρις Κάουνας μέσα στη Λιθουανία. Η τουρκική ομάδα νίκησε σχετικά άνετα, χωρίς να συναντήσει μεγάλες δυσκολίες.

Πρώτος σκόρερ της Εφές αναδείχθηκε ο Μίσιτς με 20 πόντους. Από τη λιθουανική ομάδα ξεχώρισε ο Καβάνο με 22 πόντους.

Η εξέλιξη του αγώνα

Η Εφές κατάφερε να ξεχωρίσει από την αρχή του αγώνα. Με πολύ καλή άμυνα περιόρισε τη Ζαλγκίρις που για ακόμα μια φορά δεν μπορούσε να ανταπεξέλθει στις ανάγκες του αγώνα. Το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με σκορ 19-23.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Εφές πλέον έδινε για τα καλά τον τόνο στην αναμέτρηση. Έτσι πήρε διψήφια διαφορά κλείνοντας το ημίχρονο με 30-41 υπέρ της.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η κατάσταση ξέφυγε. Η Ζαλγκίρις σημείωσε μόλις 10 πόντους, ενώ η Εφές 24. Οι Τούρκοι με όπλο την άμυνά τους και επιθετική αιχμή τον Μίσιτς έκλεισαν το δεκάλεπτο με σκορ 65-40 υπέρ τους.

Στην τελική ευθεία η ουσία για τις δυο ομάδες δεν άλλαξε. Η Εφές έφυγε με από τη Λιθουανία με το υπέρ της.

Τα δεκάλεπτα: 19-23, 30-41, 40-65, 71-85.