overfm.gr | Euroleague | Ζαλγκίρις – Άλμπα Βερολίνου 71 – 79: Και ο… κατήφορος συνεχίζεται!

Ζαλγκίρις – Άλμπα Βερολίνου 71 – 79: Δεν σηκώνουν… κεφάλι οι Λιθουανοί, οι οποίοι γνώρισαν την 8η σερί ήττα στην Euroleague, αυτή τη φορά από την Άλμπα, η οποία επέστρεψε στις νίκες μετά από 2 αρνητικά αποτελέσματα.

Δεν βλέπεται η φετινή Ζαλγκίρις… Οι Λιθουανοί γνώρισαν την 8η σερί ήττα τους στη φετινή σεζόν στην Euroleague και μάλιστα στο γήπεδό τους, αυτή τη φορά από την Άλμπα Βερολίνου με 79-71.

Η Άλμπα μετά από δύο αρνητικά αποτελέσματα επέστρεψε στις νίκες, βυθίζοντας ακόμη περισσότερο την Ζαλγκίρις, η οποία παρά την αλλαγή προπονητή δεν μπορεί να σηκώσει κεφάλι.

Κορυφαίος για τους Γερμανούς ο Έρικσον με 16 πόντους, ενώ 15 πόντους σημείωσε ο Ντα Σίλβα. Από την Ζαλγκίρις πρώτος σκόρερ ο Κανό με 17 πόντους, ενώ 16 πόντους πέτυχε ο Στρέλνιεκς.

Η Ζαλγκίρις βρέθηκε να κυνηγάει στο σκορ από το ξεκίνημα, με την Άλμπα να κλείνει το πρώτο 10λεπτο προηγούμενη με 22 -10. Στην 2η περίοδο με επιμέρους σκορ 27-19 η Ζαλγκίρις πλησίασε στο σκορ, ωστόσο, η Άλμπα ήλεγχε τον αγώνα.

Στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να έχουν τον απόλυτο έλεγχο, φτάνοντας έτσι σε μία σχετικά εύκολη νίκη, την 3η τους τη φετινή σεζόν στη διοργάνωση. Την ώρα που η Ζαλγκίρις παραμένει η μοναδική ομάδα χωρίς νίκη στην Euroleague.