overfm.gr | Super League 2 | Ζάκυνθος – Αιγάλεω 0-1: Απόδραση με Αρναρέλλη για το «Σίτι»

Μεγάλη νίκη για το Αιγάλεω στην έδρα της Ζακύνθου καθώς επικράτησε με 1-0 με χρυσό σκόρερ τον Αρναρέλλη.

Τεράστια νίκη για το Αιγάλεω στην έδρα της Ζακύνθου καθώς επικράτησε με 1-0 χάρη σε γκολ του Αρναρέλλη στο 15ο λεπτό για την δεύτερη αγωνιστικής της Super League 2.

Μετά το 1-1 με τα Χανιά στην πρεμιέρα, το Αιγάλεω κατέκτησε το πρώτο του τρίποντο στο πρωτάθλημα. Το «Σίτι» έχασε κι άλλες ευκαιρίες για γκολ, ενώ η επτανησιακή ομάδα έχασε τον ματέους στο 83′, ο οποίος διεκομίσθη στο νοσοκομείο λόγω του τραυματισμού του.

Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης πέτυχε ο Αρναρέλλης στο 15ο λεπτό όταν ο Αναστασίου έβγαλε μια ωραία φαλτσαριστή σέντρα και ο Αρναρέλλης από κοντά με κεφαλιά εντελώς μόνος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Πατσογιώργου για το 0-1

Στο 31′ εκτέλεση κόρνερ του Τσιλιλιγκίρη, απομάκρυναν οι αμυντικοί η μπάλα στον Καθάριο ο οποίος σούταρε από καλή θέση αλλά η μπάλα απομακρύνθηκε από τους αμυντικούς.

Ένα λεπτό μετά Τσιλιγκίρης-Αρβαρέλλης άλλαξαν ωραία τη μπάλα, αυτή κατέληξε στον Καθάριο αλλά και πάλι το σουτ δεν βρήκε στόχο. Τελευταία καλή στιγμή για την αθηναϊκή ομάδα για το α’ μέρος στο 43′.

Σέντρα του Τσιλιγκίρη, ο Σαμπανίδης βρέθηκε στην πορεία της μπάλας και κατάφερε με κενή εστία να στείλει τη μπάλα άουτ.

Πολύ αργός ο ρυθμός στα δεύτερα 45′. Το Αιγάλεω αφού δεν έκανε το 0-2 με τον Αρναρέλλη να χάνει τετ α τετ στο 57′, στη συνέχεια κράτησε την μπάλα έριξε τον ρυθμό και το ματς πήγε σβηστά ως το τέλος.

Ο Πατσιογιώργος στο 65′ σταμάτησε τον Τσιλιγκίρη στην τελευταία ουσιαστικά αξιόλογη τελική του ματς.

Διαιτητής: Τσαμούρης (Πειραιώς)
Βοηθοί: Πριόνας, Κωνστάντιος (Εύβοιας)
4ος: Μαχαίρας (Αθηνών)
Παρατηρητής: Μαζαράκης (Κεφαλληνίας/Ιθάκης

ΑΠΣ ΖΑΚΥΝΘΟΣ (ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΝΟΛΗΣ) Πατσιογιώργος, Ματέους (83΄ Μυλωνάς) , Κολεύρης, Κούνια, Καλλιβωκάς, Σούρμπης, Κοναγκάγια, Ντάσης, Μαρίνος, Τελλέν, Καψάσκης (70΄ Παναγιωτόπουλος).

Πάγκος: Παναγιωτόπουλος, Μυλωνάς, Μπελέρης

ΑΙΓΑΛΕΩ: (ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ ΧΑΡΑΛΑΜΠΙΔΗΣ) Σικαλιάς, Παναγιώτου, Αναστασίου, Βλάχος, Παπανικόλας, Λάσκαρης, Καθάριος, Τριμμάτης (78΄ Τσιτσαρής), Αρναρέλλης (78΄ Καββαδίας), Τσιλιγκίρης, Μπαρμπαρούσης (λτρ 17΄ Σαμπανίδης (90+1 Καλύβας).

Πάγκος: Φυλακτός, Χοτζάλλι, Σαμπανίδης, Μπρέμπος, Μαγκάκης, Τσίτσαρης, Πιαστόπουλος, Καλύβας