overfm.gr | La Liga | Χτυπάει σεντόνι η Μπέτις

Σημαντική νίκη με 3-2 επί της Αλμερία μέσα στο «Πάουερ Χορς Στάντιουμ» πέτυχε η Μπέτις και βρίσκεται σε απόσταση αναπνοής από την πρώτη τετράδα.

Η Μπέτις συνεχίζει να χτυπάει την πρώτη τετράδα που οδηγεί στο Τσάμπιονς Λιγκ μετά την μεγάλη νίκη επί της Αλμερία με 3-2 μέσα στο «Πάουερ Χορς Στάντιουμ». Με αυτήν την νίκη οι φιλοξενούμενοι βρίσκονται στην πέμπτη θέση με 34 βαθμούς έναν πίσω από την τέταρτη Ατλέτικο Μαδρίτης.

Μόλις στο 6′ οι «βερδιμπλάνκος» άνοιξαν το σκορ όταν ο Ιγκλέσιας με σουτ σημάδεψε το δοκάρι με τον Ρόντρι να παίρνει το ριμπάουντ και να κάνει το 0-1. Στο 27′ οι νεοφώτιστοι ισοφάρισαν όταν ο Σουάεθ εκμεταλλεύτηκε λάθος της άμυνας της Μπέτις και ισοφάρισε σε 1-1. Ο Ιγκλέσιας είχε νέο δοκάρι και στο 42′ ο Ρόδρι σέντραρε από αριστερά και ο Κανάλες με λόμπα έκανε το 1-2.

Στο πρώτο δεκάλεπτο της επανάληψης, η Αλμερία σκόραρε, όμως, το γκολ ακυρώθηκε για οφσάιντ, για να ακολουθήσει, στη συνέχεια, μια εξαιρετική επέμβαση του γκολκίπερ της Μπέτις, του Σίλβα, σε σουτ του Σουάρεθ. Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν εκ νέου στο 63′ με τον Μπάμπιτς να κάνει την κεφαλιά και ο Σίλβα απέκρουσε με τον Σάμουελ Κοστα να παίρνει το ριμπάουντ και να γράφει το 2-2. Και στο 70′ ο Κανάλες έκανε την σέντρα και ο Γκουαρδάδο την κεφαλιά γράφοντας το 2-3 κι χαρίζοντας την νίκη στους «Σεβιγιάνους».

ΑΛΜΕΡΙΑ: Μαρτίνεθ, Πόθο (46′ Μέντες), Έλι (33′ Τσούμι), Μπάμπιτς, Ακιέμε, Εγουάρας, Κόστα, Εμπάρμπα (73′ Λαζάρο), Πορτίγιο (74′ Ραμαζάνι), Μελέρο (58′ Τουρέ), Σουάρεθ

ΜΠΕΤΙΣ: Σίλβα, Σαμπάλι, Πετσέλα (71′ Βίκτορ Ρουίθ), Γκονζάλεθ, Άμπνερ, Ροντρίγκες, Γκουαρδάδο, Κανάλες, Χουάνμι, Ρόδρι (79′ Ενρίκε), Ιγκλέσιας (68′ Αγιόθε Πέρεθ)