overfm.gr | Premier League | Χορταστική τεσσάρα της Άρσεναλ με show από τον Ζεσούς

Η Άρσεναλ με πρωταγωνιστή τον Ζεσούς που πέτυχε δύο γκολ και δύο ασίστ επικράτησε 4-2 της Λέστερ στο Έμιρεϊτς και έκανε το 2/2 στο πρωτάθλημα.

Η Άρσεναλ σε ένα χορταστικό ματς με υψηλό ρυθμό και έξι γκολ επικράτησε 4-2 της Λέστερ στο Έμιρεϊτς και έκανε το 2/2 στην φετινή Premier League. Απόλυτος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης ο Γκάμπριελ Ζεσούς, ο οποίος με δύο γκολ και δύο ασίστ έδωσε παράσταση στο επίσημο ντεμπούτο του στην έδρα της νέας του ομάδας.

Η εικόνα του αγώνα:

Η Άρσεναλ μπήκε με το πόδι στο… γκάζι στον αγώνα. Οι Λονδρέζοι πήραν από την αρχή τον έλεγχο του αγώνα και αυτόν τον μετουσίωσαν σε γκολ. Στο 23΄μετά από φοβερή συνεργασία ο Ζεσούς με απίθανο πλασέ θύμισε… Ανρί και έκανε το 1-0. Η ομάδα του Αρτέτα συνέχισε να παίζει σε έντονους ρυθμούς και αυτό την οδήγησε σε δεύτερο γκολ στο 35΄. Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Μαρτινέλι και αναμπουμπούλα στην άμυνα της Λέστερ, ο Ζεσούς και πάλι αυτή την φορά με το κεφάλι έβαλε την μπάλα στα δίχτυα. Η Άρσεναλ δημιούργησε και άλλες επικίνδυνες καταστάσει8ις αλλά δεν κατάφερε να βρει και τρίτο γκολ πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Το δεύτερο μέρος δεν ξεκίνησε όπως τελείωσε το πρώτο για τους γηπεδούχους. Ο Σαλιμπά έκανε ένα μεγάλο και έστειλε άθελά την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του για το 2-1 της Λέστερ στο 53΄. Βέβαια οι «αλεπούδες» δεν το χάρηκαν για πολύ. Δύο λεπτά αργότερα Τζάκα εκτέλεσε τον Γουόρντ από ασίστ του Ζεσούς για το 3-1. Το ματς απέκτησε άγριο ρυθμό με φάσεις εκατέρωθεν. Το κοινό στο Έμιρεϊτς φάνηκε να το συνεπαίρνει ο ρυθμός και εμψύχωνε τους παίκτες. Όμως τελικά ήρθε η σιγή όταν ο Μάντισον με δυνατό σουτ κάτω από τα πόδια του Ράμσντεϊλ μείωσε σε 3-2 στο 75΄. Ξανά όμως η απάντηση της Άρσεναλ ήταν άμεση. Δύο λεπτά αργότερα ο Μαρτινέλι με δυνατό διαγώνιο σουτ έβαλε την μπάλα στα δίχτυα και διαμόρφωσετο τελικό 4-2.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Άρσεναλ (Μικέλ Αρτέτα): Ράμσντεϊλ, Γουάιτ, Σαλιμπά, Γκάμπριελ, Ζιντσένκο (77 Τίρνεϊ), Όντεγκααρντ, Παρτέι, Τζάκα, Μαρτινέλι, Σακά (84΄Σμιθ Ρόου), Γκαμπριέλ Ζεσούς (84΄Ενκέτια)

Λέστερ (Μπρένταν Ρότζερς): Γουάρντ, Φοφανά, Έβανς, Αμαρτέι (63΄Ντάκα), Καστάνιε, Τζάστιν, Τίλεμανς (63΄Πράετ), Εντιντί, Ντιούσμπερι Χολ, Μάντσισον, Βάρντι (70΄Ιεανάτσο)