overfm.gr | ΣΠΟΡ | Χωρίς να φορτσάρει ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε του Διομήδη

Το καθήκον του έκανε ο Ολυμπιακός ο οποίος επιβλήθηκε στην Ηλιούπολη του Διομήδη Άργους με 34-26 για την πέμπτη αγωνιστική της Handball Premier.

Ο Ολυμπιακός δεν είχε πρόβλημα να κερδίσει τον Διομήδη Άργους στην Ηλιούπολη με 34-26 για την 5η αγωνιστική στην Handball Premier και πέτυχε την τέταρτη του νίκη παραμένοντας στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας.

Στο πρώτο δεκάλεπτο του πρώτου ημιχρόνου το ματς ήταν ντέρμπι με τις δυο ομάδες να είναι ισόπαλες με 5-5 αλλά με σερί 12-1 οι πρωταθλητές Ελλάδας προηγήθηκαν με 17-6 στο 25′ και έκλεισαν το ημίχρονο προηγούμενοι με 21-11.

Στην επανάληψη η διαφορά ανέβηκε στα 13 γκολ στο 40′ (27-14) και ακόμη και στα 15 (33-18) στο 51′ καθαρίζοντας οι «ερυθρόλευκοι» το ματς. Στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι έκαναν αρκετές αλλαγές και ο Διομήδης βρήκε την ευκαιρία να μειώσει στο τελικό 34-26. Πρωτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Βέμπερ με 11 γκολ ενώ για τους ηττημένους ο Μάλιος με 5.

Τα πεντάλεπτα: 2-2, 5-5, 10-6, 13-6, 17-6, 21-11 (ημχ), 23-13, 27-14, 30-17, 32-18, 33-22, 34-26

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Καρασσαβίδης): Κοτανίδης, Νιοκάς 5, Καραμπουρνιώτης, Παπαβασίλης 1, Κουτουλογένης, Παπαδημητρίου, Παπαδόπουλος 2, Δομπρής 1, Βέμπερ 11, Πασσιάς 1, Μοντόρο 4, Λιόλιος 1, Σλαβούλιτσα 4, Οστρούσκο 1, Γκρατζάν 3, Μιχαηλίδης

ΔΙΟΜΗΔΗΣ(Ζαραβίνας): Κωστούλας, Τσάκαλος 4, Τζίμπουλας 5, Τσιγαρίδας 1, Γ. Μούγιτς, Μάλλιος 5, Τερλέτσκι, Κουτρουμπής, Ασβεστάς 1, Καϊμακάμης 1, Μπετζιλαλί 3, Μάνθος 2, Μπεκιάρης, Άντζελιτς, Τζ. Μούγιτς, Ζίφκοβιτς 4

Διαιτητές: Χαραλαμπίδης- Ζήσης, Δίλεπτα: 3-4, Πέναλτι: 6/6-2/2

Για να μαθαίνετε πάντα πρώτοι την αθλητική επικαιρότητα, ακολουθήστε μας στη σελίδα μας στο Facebook στο Twitter στο Instagram στο Youtube στο TikTok.