overfm.gr | Μουντιάλ 2022 | Χόρεψε «σάμπα» στο πρώτο ημιχρονο και πέρασε αέρας στους 8

Έπειτα από ένα καταπληκτικό πρώτο ημίχρονο η Βραζιλία συνέτριψε με 4-1 την Νότια Κορέα και προκρίθηκε στους 8 του Μουντιάλ.

Χωρις να συναντήσει δυσκολίες η Βραζιλία συνέτριψε με 4-1 την Νότια Κορέα και πέρασε στους 8 του Παγκοσμίου Κυπέλλου με την ομάδα του Τίτε να κάνει ένα ονειρικό πρώτο ημίχρονο και να προηγείται με 4-0. Οι «καριόκας» θα αντιμετωπίσουν στα προημιτελικά την Κροατία την Παρασκευή στις 17.00 ενώ στο παιχνίδι ήταν χάρμα ιδεέσθαι με τους παίκτες ουκ ολίγες φορές να κρύβουν την μπάλα και να διδάσκουν ποδόσφαιρο. Όσο για τους Ασιάτες έχασαν καποιες καλές ευκαιρίες αλλά το ματς για αυτούς τελείωσε πριν καν αρχίσει.

Με επιθετικές διαθέσεις ξεκινησε η «σελεσάο» και ο χορός των γκολ δεν άργησε να ξεκινήσει. Στο 7′ ο Ραφίνια μετά από πολλές προσποιήσεις πάσαρε στον Βινίσιους που από το ύψος του πέναλτι πλάσαρε ψύχραιμα για να ανοίξει το σκορ και να κάνει το 1-0. Έξι λεπτά αργότερα κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Ριτσάρλισον από τον Γου-Γιονγκ Γιουνγκ με τον Νεϊμάρ να αναλαμβάνει την εκτέλεση και να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα για το 2-0 σκοράρωντας στην επιστροφή του από τον τραυματισμό του στην πρεμιέρα με την Σερβία. Η Νότια Κορέα βγήκε μπροστά και λίγο έλειψε να σκοράρει με τον Χι-Τσαν Χουάνγκ στο 17′ με τον Άλισον να διώχνει σε κόρνερ και στην εξέλιξη της φάσης ο Βραζιλιάνος πορτιέρο απέκρουσε και το σουτ του Ιν-Μπομ Χουάνγκ.  Οι «καριόκας» απέκτησαν τον έλεγχο και στο 29′ πραγματικά δίδιξαν ποδόσφαιρο και έκρυψαν την μπάλα. Στο 29′ ο Ριτσάρλισον έφτιαξε τρομερό τριγωνάκι με τους Μαρκίνιος και Τιάγκο Σίλβα με τον πρώτο να γίνεται αποδέκτης της μπάλας και να πλασάρει ιδανικά για το 3-0. Η Βραζιλία συνέχισε να χορεύει ….σάμπα και στο 36′ σε μια αντεπίθεση ο Βινίσιους πάσαρε στον Πακετά που από το ύψους του πέναλτι έκανε το 4-0. Στο ίδιο μοτίβο το ματς με την Νότια Κορέα σε ρόλο θεατή και την ομάδα του Τίτε κίνδυνος θάνατος. Έτσι στο 45′ ο Ραφίνια πάσαρε στον Πακετά που σούταρε αλλά ο Κιμ έδιωξε και στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου ο Ριτσάρλισον εκμεταλλεύτηκε το τεράστιο κενό στην άμυνα των Ασιατών αλλά το πλασέ του αποκρούστηκε από τον Κιμ με το ημίχρονο να λήγει και τους Βραζιλιάνους να κάνουν εμφάνιση από άλλον πλανήτη.

Με το καλημέρα του δευτέρου ημιχρόνου η Βραζιλία έχασε μια καλή ευκαιρία με τον Ραφίνια που πάτησε περιοχή με τον Κιμ να μαζεύει. Στο αμέσως επόμενο λεπτό οι Ασιάτες απείλησαν όταν από εκτέλεση πλαγίου και επιπόλαιο μαρκάρισμα του Μαρκίνιος, ο Σον βγαίνει ενώπιον του Άλισον, ο οποίος έδιωξε με τον ώμο σε κόρνερ! Στην συνέχεια η ομάδα του Τιτε έριξε ταχύτητα και αυτό το εκμεταλλεύτηκαν οι Νοτιοκορεάτες και με τον Σέινγκ-Χο Πέικ  με μια κανονιά η μπάλα κόντραρε στα σώματα και κατέληξε στα δίχτυα για το 4-1 στο 76′. Ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε με τους Βραζιλιάνους να μην κυνηγάνε άλλο γκολ παρά μόνο όταν τους δωθεί η καλή στιγμή και στο 89′ ο Μαρτινέλι έκανε το γύρισμα στον Ντάνι Άλβες και έπιασε το μονοκόμματο σουτ με την μπάλα να κοντράρει και το παιχνίδι έληξε με την ομάδα του Τίτε να πανηγυρίζει την πρόκριση στους 8.

Βραζιλία (Τίτε): Άλισον(83′ Βέβερτον) – Μιλιτάο(63′ Ντάνι Άλβες), Τιάγκο Σίλβα, Μαρκίνιος, Ντανίλο(72′ Μπρέμερ) – Κασεμίρο, Πακετά – Ραφίνια, Νεϊμάρ(83′ Ροντρίγκο), Βινίσιους(72′ Μαρτινέλι) – Ριτσάρλισον.

Νότια Κορέα (Πάουλο Μπέντο): Σονγκ-Γκιου Κιμ – Μουν Χουάν Κιμ, Μιν-Τζάε Κιμ, Γιουνγκ-Γκουόν Κιμ, Γιν-Σου Κιμ – Γάε-Σουνγκ Λι(74′ Κανγκ-Ιν Λι.), Γου-Γιανγκ Γιουνγκ, Ιν-Μπομ Χουάνγκ, Χι-Τσαν Χουάνγκ – Σον, Τσο(80′ Ουί-Τζο).