overfm.gr | Διεθνή | Χιλή – Παραγουάη 2-0 – «Και είναι ακόμα ζωντανοί» [vid]

Η Χιλή επικράτησε της Παραγουάης σκοράροντας 2-0, μια νίκη που της έδωσε πνοή αναφορικά με την πρόκριση στο Μουντιάλ το 2022

Η Χιλή σημείωσε κρίσιμη νίκη απέναντι στην Παραγουάη με σκόρ 2-0 για την 5η αγωνιστική των προκριματικών του Παγκοσμίου Κυπέλλου. Aπο την εξέλιξη της αναμέτρησης φάνηκε πως οι Χιλιανοί ζορίστηκαν. Το πρώτο γκολ σημειώθηκε στο 68′ λεπτό από τον  Μπρέρετον και στο 72΄λεπτό ο Ίσλα.
Αξίζει να σημειωθεί πως η νίκη ήταν ακόμα πιο σημαντική καθώς οι γηπεδούχοι έπαιζαν με 10 λόγω αποβολής του Αράνγκις στο 74′ λεπτό. Ωστόσο και οι φιλοξενούμενοι, δεν άντεξαν ούτε εκείνοι με 11 παίχτες καθώς η αποβολή του Αλντερέρε άφησε την ομάδα στο 89’λεπτό με 10. Η μαχητικότητα της ομάδας φάνηκε σε όλη την αναμέτρηση. Το 61% επιβεβαιώνει το χαρακτηριστικό αυτό έχοντας παράλληλα 12 τελικές. Η νίκη αυτή πρόσφερε στην ομάδα του Mαρτίν Λασάρτε 10 βαθμούς αλλά και την 8η θέση στον βαθμολογικό πίνακα. Από την άλλη πλευρά η Παραγουάη  έπεσε στην 6η θέση έχοντας δώδεκα βαθμούς