overfm.gr | La Liga | Χετάφε – Μπέτις 0-0 – Χαμένη ευκαιρία και για τους δύο

Χετάφε και Μπέτις έμειναν στο 0-0 και έχασαν την ευκαιρία να πλησιάσουν και άλλο το στόχο της παραμονής και της τετράδας αντίστοιχα.

Η Χετάφε τίμησε με το καθιερωμένο pasillo, τη Μπέτις για την κατάκτηση του κυπέλλου. Ωστόσο, η ομάδα του Μανουέλ Πελεγκρίνι δεν μπόρεσε να πάρει τη νίκη, σπαταλώντας αρκετές ευκαιρίες ειδικά στο πρώτο ημίχρονο.

Μόλις στο 2’ ο Πετσέλα έπιασε την κεφαλιά με τον Σόρια να εκτινάσσεται και να απομακρύνει τη μπάλα σε κόρνερ. Στο 37’ η απευθείας εκτέλεση φάουλ του Φεκίρ πέρασε ελάχιστα άουτ. Ο μεσοεπιθετικός των «beticos«» έγινε ξανά απειλητικός στο 43’ όταν έπιασε ο δυνατό σουτ εκτός περιοχής με τον Σόρια να κρατάει απαραβίαστη την εστία του.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Χετάφε ισορρόπησε τον ρυθμό της αναμέτρησης. Παρόλα αυτά, δεν είχε κάποια κλασική ευκαιρία μέχρι η λήξη του παιχνιδιού. Πλέον, η Χετάφε βρίσκεται στο+5 από την ζώνη του υποβιβασμού, ενώ η Μπέτις είναι στη πέμπτη θέση, τρεις βαθμούς πίσω από την Ατλέτικο Μαδρίτης. Τέσσερις αγωνιστικές απομένουν μέχρι τη λήξη της Λα Λίγκα και αναμένεται σκληρή μάχη για τετράδα και παραμονή.

Για να μαθαίνετε πάντα πρώτοι την αθλητική επικαιρότητα, ακολουθήστε μας στη σελίδα μας στο Facebook, στο Twitter, στο Instagram, στο Youtube, στο TikTok.