overfm.gr | ΣΠΟΡ | Χάντμπολ: «Με το δεξί» η εθνική εφήβων 31-25 την Ολλανδία

Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στο Ευρωπαϊκό η εθνική εφήβων του χάντμπολ, αφού νίκησε με 31-25 την Ολλανδία.

Νικηφόρα ξεκίνησε το Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα η εθνική εφήβων του χάντμπολ. Αφού νίκησαν την αντίστοιχη ομάδα της Ολλανδίας με 31-25. Παρότι στο πρώτο ημίχρονο φαίνεται να ήταν καλύτεροι οι Ολλανδοί, η ομάδα του Γιάννη Πηλαλίδη κυριάρχησε από την αρχή του δευτέρου ημιχρόνου και γύρισε το ματς, χτίζοντας και μία μικρή διαφορά (18-15). Στη συνέχεια άνοιξε την «ψαλίδα» στα 7 γκολ στο 52’15’’ (27-20), «τελειώνοντας» ουσιαστικά τον αγώνα.

Διαιτητές: Πέρετζ, Σβαρτζ (Ισραήλ)

ΟΛΛΑΝΔΙΑ (Φρικ Γκίλεν): Ντε Λάνγκε, Φαν ντερ Μπρούγκεν, Αξτ, Πίτερς, Φαν Μπέρλο 1, Ντε Γιόνγκ 2, Χέντρικς 6, Έσεν 5, Κλόμπε 3, Σόλτες 1, Μπίρκενς 3, Χούγκλαντ 1, Χούγκενμπεργκ, Ντε Λάατερ, Βέσελινγκ 2, Μπιλ 1.

ΕΛΛΑΔΑ (Γιάννης Πηλαλίδης): Δάιος, Καλύβας 3, Βαρδαξόπουλος, Παναγιώτου 12, Τσορτέκης, Μπούτκαρης 1, Καβάζης 2, Προκοπίου, Κουβράκης, Μπάτης 8, Κουτουλογένης 5, Χαριτωνίδης, Μαρίνος, Κολεζάκης, Κουρούπολης, Βασιλείου.