overfm.gr | Βόλεϊ | Χάλκμπανκ-Παναθηναϊκός 3-0 – Έπεσε μαχόμενος…

Ο Παναθηναϊκός τα βρήκε σκούρα απέναντι στην Χάλκμπανκ και ηττήθηκε 3-0 σετ από την Τουρκική ομάδα για τον πρώτο ημιτελικό του CEV Challenge Cup.

Ήταν γνωστό από την στιγμή που έμαθε ότι αντίπαλος του θα είναι η Χάλκμπανκ ότι θα τα βρει σκούρα. Ο Παναθηναϊκός πάλεψε αλλά έχασε 3-0 σετ από την Χάλκμπανκ. Πλέον η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου θα παλέψει για το θαύμα στο κλειστό των Ολυμπιακών Εγκαταστάσεων την ερχόμενη Τρίτη. Το «Τριφύλλι» θα πρέπει να πάρει καθαρή νίκη και το χρυσό σετ αν θέλει να βρεθεί στον μεγάλο τελικό του CEV Challenge Cup.

Να τονίσουμε πως ο Ερνάντεζ είχε 20 πόντους και ποσοστό επιτυχίας στην επίθεση 60%. Την ώρα που οι «Πράσινοι» αντιμετώπισαν προβλήματα στην υποδοχή. Τόσο ο Στάλεκαρ όσο και ο Ρανγκέλ ήταν ανεπαρκείς επιθετικά.

1ο σετ

Η Χάλκμπανκ ξεκίνησε με δυνατό σερβίς και προηγήθηκε 3-0 στο πρώτο σετ. Ωστόσο ο Παναθηναϊκός με επίθεση του Φαν Ντε Τρις μείωσαν στον πόντο. Οι γηπεδούχοι με σερί 4-0 έκαναν το 7-3 με επίθεση του Μπρούνο. Μετά από αυτό ο Δημήτρης Ανδρεόπουλος κάλεσε σε ταιμ άουτ.

Χάρη στον Πρωτοψάλτη πλησίασε στο -2 (10-8) και στην συνέχεια έφερε το ματς στον πόντο (13-12). Η Χάλκμπανκ πέρασε ξανά μπροστά με 15-12 με τον Ερνάντεζ αλλά ισοφάρισαν σε 17-17 με τον Ανδρεόπουλο.

Η αντεπίθεση του Παναθηναϊκού δεν κράτησε για πολύ. Με άσο του Βίγκρας οι Τούρκοι πέρασαν μπροστά με 22-18, αλλά ο Ντεν Τρις με άσο μείωσε σε 23-21. Μετά από λάθος του Γκαρά ο Μπρούνο έδωσε τρία σετ μπολ στους γηπεδούχους.

2ο σετ

Οι δύο ομάδες πήγαν πόντο πόντο στο δεύτερο σετ ως το 6-6. Μια λάθος απόφαση του διαιτητή έφερε εκνευρισμό στις τάξεις του Παναθηναϊκού. Ο Πρωτοψάλτης πήρε την επίθεση. Ωστόσο η μπάλα κατέληξε άουτ και ο Παναθηναϊκός ζήτησε βίντεο τσεκ ισχυριζόμενος ότι υπήρξε επαφή στο μπλοκ. Ο διατητής έδωσε τον πόντο στην Χάλκμπανκ. Συν αυτώ ο Γιάκομπσεν αντίκρισε την κόκκινη κάρτα.

Παρότι ο Παναθηναϊκός πήρε το προβάδισμα με 13-11 με άσο του Φαν Ντε Τρις και μπλοκ του Γιάκομπσεν. Οι «Πράσινοι» κράτησαν το προβάδισμα μέχρι το 14-16. Κάπου εκεί μίλησε ξανά η κλάση του Ερνάντεζ, οι γηπεδούχοι ισοφάρισν. Με όπλο το σερβίς τους πήραν και το δεύτερο σετ με 25-20.

3ο σετ

Κατά τη διάρκεια του τρίτου σετ ο Παναθηναϊκός πήρε προβάδισμα δύο πόντων στο τρίτο σετ. Η Χάλκμπανκ ισοφάρισε σε 4-4 με άσο του Ερνάντεζ. Το τριφύλλι πήρε ξανά κεφάλι στο σκορ με 9-6, με επίθεση του Πρωτοψάλτη και του Ντεν Τρις. Η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου κράτησε για αρκετούς πόντους το προβάδισμα.

Οι γηπεδούχοι ισοφάριζαν διαρκώς μέχρι το 17-17 όταν και πήραν εκ νέου το προβάδισμα με 19-17 με επίθεση του Ερνάντεζ και λάθος του Πρωτοψάλτη. Ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε ξανά με τον Ντεν Ντρις για το 19-19 αλλά κάπου εκεί οι φιλοξενούμενοι ξέμειναν από ενέργεια και καθαρό μυαλό. Με σερί 6-2 και τον Ερνάντεζ στο σερβίς οι Τούρκοι έκλεισαν το ματς.

Τα σετ 3-0 (25-22, 25-20, 25-21