overfm.gr | Conference League | Χ-Άρης-ε την πρόκριση

Ιδανικός αυτόχειρας αποδείχτηκε ο Άρης ο οποίος παρότι έπαιζε με παίκτη παραπάνω την τελευταία μισή ώρα και κάτι επικράτησε με 2-1 της Μακάμπι Τελ Αβίβ αλλά δεν πήρε το εισιτήριο για τα πλέι-οφ του Κόνφερενς Λιγκ.

Την μεγάλη ευκαιρία να περάσει στα πλέι-οφ του Κόνφερενς Λιγκ έχασε ο Άρης. Οι «κιτρινόμαυροι» μπορεί να κέρδισαν με 2-1 την Μακάμπι Τελ Αβιβ στο «Κλεάνθης Βικελίδης» αλλά δεν κατάφεραν να προκριθούν στα πλέι-οφ του θεσμού καθώς γνώρισαν την ήττα στο πρώτο ματς στο Ισραήλ με 2-0. Επιπλέον αδίκησε τον εαυτό της η ελληνική ομάδα καθώς ήταν καλύτερη στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα όμως στην μοναδική ευκαιρία των φιλοξενουμένων κατάφεραν να σκοράρουν και να πάρουν το εισιτήριο για την επόμενη φάση. Μάλιστα θα στοιχιώνει στον Άρη η τρομερή χαμένη ευκαιρία στην τελευταία φάση του πρώτου ματς με τον Καμάτσο.

Έχοντας τον κόσμο στο πλευρό του η ομάδα του Μπούργος μπήκε φουριόζα στην αναμέτρηση κλείνοντας τους Ισραηλινούς στα καρέ τους προσπαθωντας να πετύχουν το γρήγορο γκολ που θα τους επιτρέψει να ελπίζουν στην ανατροπή. Στο 23′ πλησίασαν για πρώτη φορά το γκολ με τον Μαντσίνι από καλή θέση έφυγε παράλληλα από την εστία της Μακάμπι. Δυο λεπτά αργότερα ο Άρης έφτασε μια ανάσα από το 1-0 όταν ο Πάλμα με απευθείας εκτέλεση φάουλ σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Πέρετζ. Οι γηπεδούχοι συνέχιζαν να ανεβάζουν ρυθμούς και είχαν την απόλυτη πρωτοβουλία των κινήσεων όμως οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια ισόπαλοι χωρίς τέρματα.

Στην επανάληψη συνέχισαν οι «Θεσσαλονικείς» στους ίδιους ρυθμούς με σκοπό να πετύχουν το γρήγορο γκολ και στο 54′ κέρδισαν πέναλτι σε σπρώξιμο του Γκλέιζερ πάνω στον Ιτούρμπε για να σκοράρει. Ο Τζον Μπίτον έδωσε -σωστά- την παράβαση μεν, με πολλή καθυστέρηση δε. Μάλιστα, αρχικά έδειξε την κόκκινη στον Νιρ Μπίτον, διορθώνοντας το λάθος του ύστερα από συνεννόηση με τον βοηθό του. Την εσχάτη των ποινών εκτέλεσε ο Γκρέι που στέλνοντας στην μια την μπάλα και στην άλλη τον Πέρετζ και έκανε το 1-0 βαζοντας φωτιά στις εξέδρες. Το γκολ αυτό έδωσε αυτοπεποίθηση στην ελληνική ομάδα αλλά δυστυχώς η Μακάμπι στην μοναδική της φάση κατάφερε να σκοράρει στο 74′ με τον Ζαχάβι να νικάει στο τετ α τετ τον Κουέστα και να ισοφαρίζει σε 1-1 παγώνοντας το «Κλεάνθης Βκελίδης».

Όμως οι γηπεδούχοι δεν πτοήθηκαν και στο 80′ άγγιξαν το γκολ με τον Γκρέι που τον νίκησε στο τετ α τετ ο Πέρετζ και στην συνέχεια καθυστέρησε ο Πάλμα. Όμως στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Γκρέι βρήκε με τακουνάκι τον Ντουκουρέ ο οποίος έκανε το 2-1 και αναπτέρωσε τις ελπίδες πρόκρισης της ομάδας του. Μάλιστα έχασε δυο πολύ μεγάλες ευκαιρίες να στείλει το ματς στην παράταση. Πρώτα στο 85′ με τον Πάλμα με δυνατό σουτ με την μπάλα να γλύφει το δοκάρι και στο 87′ με τον Γκρέι να πιάνει την κεφαλιά αλλά να μπλοκάρει ο τερματοφύλακας των Ισραηλινών. Στην συνέχεια δεν είχαμε κάτι το αξιόλογο με τον Άρη να αποχαιρετά με πικρό και άδοξο τρόπο φέτος την Ευρώπη.

Άρης (Χερμάν Μπούργος): Κουέστα – Οντουμπάτζο, Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Πίρσμαν – Ιτούρμπε (68′ Μανού Γκαρθία), Ντουκουρέ (90’+5′ Ντιόπ), Νταμπό (68′ Καμάτσο), Μανσίνι (78′ Ματέο Γκαρσία) – Πάλμα (90’+6′ Χατζηιωάννου), Γκρέι.

Μακάμπι Τελ Αβίβ (Βλάνταν Ίβιτς): Πέρετζ – Ζεράλδες, Νιρ Μπιτόν, Γεϊνί, Σαμπορίτ – Κούβας (66′ Γκολάσα), Φαν Όφερεμ (90′ Ρίκαν), Γκλέιζερ, Κανιτσόβσκι (90’+1′ Νταν Μπίτον), Χοζές (78′ Καντίλ) – Γιοβάνοβιτς (66′ Ζάχαβι).