overfm.gr | Super League 1 | -Χ-αμένη ευκαιρία για Άρη

Χαμενη ευκαιρία για Άρη στο Δημοτικό Στάδιο Λιβαδειάς καθώς παραχώρησε ισοπαλία με 1-1 στον Λεβαδειακό.

Tην μεγάλη ευκαιρία να φύγει νικητής από το Δημοτικό Στάδιο Λιβαδειάς με νίκη έχασε ο Άρης ο οποίος παραχώρησε ισοπαλία με 1-1 στον Λεβαδειακό. Και αν η θεά τύχη χαμογελασε την προηγούμενη εβδομάδα στο Κύπελλο που νίκησε με ανατροπή, στο παιχνίδι του πρωταθλήματος δεν έγινε το ίδιο καθώς ενώ βρέθηκε πίσω στο σκορ και κατάφερε μετά να ισοφαρίσει, δεν αξοιοποίησε τις ευκαιρίες για να φύγει με το τρίποντο από την Λιβαδειά. Με αυτήν την ισοπαλία οι «Θεσσαλονικείς» παρέμειναν στην έκτη θέση με 22 βαθμούς ενώ οι νεοφώτιστοι στην προτελευταία με 8.

Oι «κιτρινόμαυροι» μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και στο 7′ έχασαν την πρώτη καλή ευκαιρία όταν ο Ετέμπο σούταρε με την μπάλα να πηγαίνει λίγο πάνω από το δοκάρι. Δυο λεπτά αργότερα ο Ζερβίνιο εκτέλεσε το φάουλ και ο Βράκας απομάκρυνε. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να έχουν την κατοχή και την πρωτοβουλία των κινήσεων και στο 23′ έχασαν μια πολύ καλή ευκαιρία με τον Μαζικού να σεντράρει και τον Εμπακατά να κάνει την καρφωτή κεφαλιά με τον Μάρκοβιτς να διώχνει εντυπωσιακά. Στην συνέχεια οι «Βοιωτοί» ισορρόπησαν σιγά σιγά το ματς και πήραν μέτρα και στο 38′ ευτύχησαν να ανοίξουν το σκορ κόντρα στην ροή του αγώνα. Ο Χάμοντ είδε εκτός εστίας τον Κουέστα και τον πλάσαρε ιδανικά από μακριά με αποτέλεσμα να ανοίξει το σκορ κάνοντας το 1-0. Μάλιστα στο 45′ παραλίγο οι νεοφώτιστοι να πάνε με δυο γκολ διαφορά μπροστά σε σέντρα του Ντεντάκη με τον Δούμτσιο να παίρνει την κεφαλιά και να αστοχεί για εκατοστά.

Ο Άρης έχει μπει από το ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου με διάθεση να πιέσει ψηλά ώστε να φτάσει στο γκολ της ισοφάρισης. Ήδη ο Άλαν Πάρντιου αποφάσισε να κάνει πιο επιθετική την ομάδα βάζοντας μέσα τους Ιτούρμπε και Πάλμα και η πίεση απέφερε καρπούς. Ο τελευταίος με απευθείας εκτέλεση φάουλ ισοφάρισε σε 1-1 στο 64′. Μάλιστα στο αμέσως επόμενο λεπτό έχασε μεγάλη ευκαιρία να γυρίσει το ματς όταν ο Μαντσίνι βρήκε με υπέροχη σέντρα τον Ματέο Γκαρσία αλλά η κεφαλιά του πέρασε μόλις άουτ. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να πιέζουν ώστε να κάνουν την ανατροπή όπως στον αγώνα του Κυπέλλου ανάμεσα στις δυο ομάδες πριν από μια εβδομάδα. Με τον Λεβαδειακό να γυρίζει πίσω να κρατήσει το αποτέλεσμα στο 87′ έχασε ο Άρης μεγάλη ευκαιρία να προηγηθεί όταν ο Ματέο Γκαρσία έκανε την συρτή σέντρα και ο Γκρέι από πολύ κοντά έστειλε την μπάλα άουτ. Και στο 94′ έχασε ύστατη ευκαιρία να πάρει την νίκη με τον Γκρέι από το ύψος του πέναλτι να σουτάρει ψηλά άουτ.

Λεβαδειακός (Γιάσμινκο Βέλιτς): Μάρκοβιτς, Τσάπρας, Μπαχανάκ, Ντεντάκης, Βήχος, Χάμοντ(71′ Λούα Λούα), Μεχία, Μουτίνιο, Βρακάς(78′ Τζημόπουλος), Νίκας, Δούμτσιος(90′ Τσιριγώτης)

Άρης (Άλαν Πάρντιου): Κουέστα, Εμπακατά(46′ Ιτούρμπε), Μπράμπετς, Πίρσμαν, Μαζικού, Νταμπό(46′ Πάλμα), Ετέμπο, Ματέο Γκαρσία, Μαζικού, Ζερβινιό(46′ Εμπακατά), Γκρέι