overfm.gr | ΣΠΟΡ | WTA Finals: Το σήκωσε η Μουγκουρούθα [vids]

Η Μουγκουρούθα κατάφερε να κερδίσει το σημαντικότερο τρόπαιο για την ίδια απέναντι στη Κόνταβεϊτ.

Μια πολύ σπουδαία εβδομάδα ολοκληρώθηκε με τον ιδανικότερο τρόπο για την Μουγκουρούθα που κατέκτησε τον τίτλο του WTA Finals. WTA Finals: Το σήκωσε η Μουγκουρούθα.

WTA Finals: Το σήκωσε η Μουγκουρούθα

Η τελευταία νίκησε στον τελικό εύκολα την Κόνταβεϊτ με 2-0 (6-3,7-5) και έγινε η νέα πρωταθλήτρια στο τουρνουά.

Η Μουγκουρούθα κατάφερε να κερδίσει το σημαντικότερο τρόπαιο για την ίδια τα τελευταία τέσσερα χρόνια απ’ όταν είχε κατακτήσει το Wimbledon τον Ιούλιο του 2017, βγάζοντας…νοκ άουτ την Κόνταβεϊτ που ήταν ένα από τα φαβορί της διοργάνωσης λόγω της φόρμας της. Η 28χρονη Ισπανίδα ήταν αισθητά καλύτερη στο 1ο σετ και δε δυσκολεύτηκε να το κατακτήσει με 6-3 επί της αντιπάλου της.

Στο 2ο σετ ταλαιπωρήθηκε λίγο περισσότερο, αλλά έδειξε την ποιότητά της όταν χρειάστηκε να ανεβάσει την απόδοσή της για να πάρει το ματς. Συγκερκιμένα, η Ισπανίδα είχε χρειαστεί να σβήσει διπλό break point στο 3ο game, για να κρατήσει το σερβίς της και να περάσει μπροστά με 2-1. Η Ισπανίδα δεν έχασε τη ψυχραιμία της και κατάφερε να πάρει μια εντυπωσιακή νίκη έπειτα από 1 ώρα και 38 λεπτά αγώνα.