Euroleague

Βuzzer …Τζόουνς ξέρανε τον Παναθηναϊκό μέσα στο ΟΑΚΑ

Χάρη σε ένα τρίποντο του Κρις Τζόουνς σε νεκρό χρόνο η Βαλένθια απέδρασε από το ΟΑΚΑ κερδίζοντας τον Παναθηναϊκό με 92-91.

10.02.2023 | 23:10

Μια ανάσα από την νίκη με την Βαλένθια έφτασε ο Παναθηναϊκός στο ΟΑΚΑ αλλά ο Κρις Τζόουνς με τρίποντο buzzer beater χάρισε την νίκη στην ισπανική ομάδα με 92-91. Με την ομάδα του Ράντονιτς να αγωνίζεται χωρίς τους Γουόλτερς, Πονίτκα και Παπαγιάννη. Ο Λι ήταν ο κορυφαίος για τους ηττημένους με 25 πόντους ενώ ο Τζόουνς για τους νικητές με αποκορύφωμα το τρίποντο σε νεκρό χρόνο.

Οι «πράσινοι» μπήκαν πολύ δυνατά και με Λι και Γουίλιαμς προηγήθηκαν πολύ γρήγορα με 6-0, με τον Τζόουνς να βάζει 4 σερί πόντους για το 8-4 και τον Κλαβέρ να μειώνει σε 8-6, πριν ο Τζόουνς και πάλι ισοφαρίσει σε 9-9. Ο Παναθηναϊκός με Μπέικον και Καλαϊτζάκη πήγε στο +4 και πάλι (15-11). Ο Γουέμπ με δυο σερί τρίποντα ισοφάρισε σε 17-17  ενώ ο Μπέικον έκανε την διαφορά και το σκορ 24-19 για τους γηπεδούχους και εν τέλει το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 26-21.

Με την έναρξη της δεύτερης περιόδου, ο Τόμας άνοιξε λογαριασμό για το 28-23, με τον Μπέικον να γράφει το 30-23. Ο Έβανς με τρίποντο μείωσε σε 30-26, όμως ο Τόμας είχε ανεβάσει στροφές κι έκανε το 32-26, πριν γράψει με δικές του βολές το 36-27. Οι Ισπανοί με 4-0 σερί μείωσαν σε 36-31 με τους Καλαιτζάκη, Λι και Γουίλιαμς να μπαίνουν στην εξίσωση και το ημίχρονο να λήγει με 49-42 υπέρ του «τριφυλλιού».

Αμέσως με την εκκίνηση της τρίτης περιόδου, η Βαλένθια έτρεξε με τρεις πόντους από Αλεξάντερ και Κλαβέρ ένα 6-0, μειώνοντας στον πόντο (49-48). Το καλό διάστημα των Ισπανών συνεχίστηκε, με αποτέλεσμα ένα γκολ φάουλ του Αλεξάντερ να τους φέρει μπροστά στο σκορ (52-53). Ο Τόμας με δυο τρίποντα έκανε το 57-56 και το 60-58 ενώ με 5-0 σερί οι «νυχτερίδες» πέρασαν μπροστά με 60-63 . Ο Γκριγκόνις με τρίποντο ισοφάρισε σε 66-66 και το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται στο 68-69.

Ο Λι έβαλε με τρίποντο τον Παναθηναϊκό μπροστά με 73-71 στην αρχή της τέταρτης περιόδου, όμως ο Κλαβέρ απάντησε άμεσα για το 73-74, σκοράροντας ξανά για το 73-76. Ο Μπέικον μείωσε σε 75-76, όμως ο Κλαβέρ ευστόχησε εκ νέου για το 75-79. Οι «πράσινοι» με υπομονή έφτασαν ξανά στον πόντο (78-79), με γκολ φάουλ του Γκουντάιτις. Ο Λιθουανός ήταν σε μαγική βραδιά, γράφοντας με νέο καλάθι και φάουλ το 81-79 και πετυχαίνοντας και τρίτο για το 84-81! Με τον Τζόουνς η Βαλενθια πέρασε μπροστά με 86-87. Λι και Τζοουνς απο την γραμμή ευστόχησαν κάνοντας το 88-87 και το 88-89 αντίστοιχα . Ο Λι με καλάθι έκανε το 90-89 και ο Τόμας με μια βολή το 91-89. Και ακριβώς σε νεκρό χρόνο ο Τζόουνς με τρίποντο έκανε το 91-92 και χάρισε την μεγάλη νίκη στην Βαλένθια.

Τα δεκάλεπτα: 26-21, 49-42, 68-69, 91-92