overfm.gr | Bundesliga | Βρήκε τον Γ(κ)ρίφο και ανέβηκε τρίτη η Φράιμπουργκ

Με τον Γκρίφο να σημειώνει δυο γκολ η Φράιμπουργκ νίκησε την Σάλκε στην «Φέλτινς Αρίνα» και ανέβηκε στην τρίτη θέση.

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Βιτσέντζο Γκρίφο που σημείωσε ντοπιέτα η Φράιμπουργκ επιβλήθηκε της ουραγού Σάλκε με 2-0 στην «Φέλτινς Αρίνα» και ανέβηκε στην τρίτη θέση.

Οι γηπεδούχοι ήταν πολύ καλύτερη στην αρχή και έχασαν κάποιες ευκαιρίες με Μολέ, και Πόλτερ. Οι φιλοξενούμενοι ισορρόπησαν και άρχισαν κα αυτοί να χάνουν ευκαιρίες με τους Γέονγκ και τον Ντόαν. Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου ο Ένγκεστάιν πάσαρε στον Γκρίφο και από κοντά έκανε το 0-1.

Στα πρώτα λεπτά της επανάληψης, ο Γου Γέονγκ έχασε μεγάλη ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματα των φιλοξενούμενων και στο 61′ ο Νοτιοκορέατης ανετράπηκε στη μεγάλη περιοχή, ο ρέφερι έδειξε την άσπρη βούλα και ο Γκρίφο το μετέτρεψε σε γκολ για το 0-2.

ΣΑΛΚΕ: Σβόλοφ, Μπρούνερ, Ματριτσιάνι, Γιοσίντα, Οουβετζάν (34′ Τσαλχάνογλου), Κραλ, Κράους (81′ Λάτζα), Κάραμαν (56′ Μορ), Μολέ, Μπούλτερ, Πόλτερ (56′ Τερόντε)

ΦΡΑΪΜΠΟΥΡΓΚ: Φλέκεν, Κούμπλερ (85′ Σιλντίγια), Γκίντερ, Λίνχαρτ, Γκούντερ, Έγκεσταϊν, Χόφλερ, Ντόαν (76′ Σάντε), Γέονγκ (69′ Κίερεχ), Γκρίφο (76′ Βάισχαουπτ), Γκρέγκοριτς (69′ Χόλερ)