overfm.gr | ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ | Βραζιλία – Βενεζουέλα 3-0: Πρεμιέρα με 3άρα για τη «Σελεσάο» [vid]

Η Βραζιλία έκανε αρχή με το… δεξί στο φετινό Copa America. Άνετο τρίποντο με τα γκολ των Μαρκίνιος, Νεϊμάρ και Μπαρμπόσα.

Πάντα μια πρεμιέρα σε μια διοργάνωση μπορεί να κρύβει εκπλήξεις για το φαβορί. Η Βραζιλία, όμως, που διοργανώνει το φετινό Copa America αποδείχθηκε αφιλόξενη «οικοδέσποινα» κόντρα στη Βενεζουέλα, την οποία νίκησε 3-0. Μπήκε δυνατά στο ματς, άνοιξε το σκορ στα μισά του πρώτου ημιχρόνου και μετά δεν είχε κανένα απολύτως πρόβλημα.

Η «Σελεσάο» ήταν κυρίαρχος στην αναμέτρηση από το πρώτο ως το τελευταίο λεπτό. Δεν συνάντησε προβλήματα και επικράτησε άνετα και δίκαια. Το γκολ του Μαρκίνιος στο 23ο λεπτό, με σουτ από τη μικρή περιοχή μετά το κόρνερ του Νεϊμάρ, άνοιξε το δρόμο για το πρώτο τρίποντο των Βραζιλιάνων στο τουρνουά. Λίγο αργότερα (25′) πέτυχαν και δεύτερο γκολ με τον Ριτσάρλισον, μετά από μια ακόμα πάσα του Νεϊμάρ, αλλά ο επιθετικός της «Σελεσάο» ήταν σε θέση οφ σάιντ και το τέρμα δεν μέτρησε. Έτσι, το πρώτο 45λεπτο ολοκληρώθηκε με 1-0.

Η ομάδα του Τίτε συνέχισε να έχει τον απόλυτο έλεγχο του ματς και στο δεύτερο μέρος. Κόντρα σε εκείνη του Ζοζέ Πεσέιρο που προσπάθησε περισσότερο να κρατήσει σε χαμηλά επίπεδα το σκορ. Λογικό καθώς είχε πολλές απουσίες λόγω κορωνοϊού. Αλλά δεν άντεξε. Η ανατροπή του Ντανίλο από τον Κουμανά στο 61′ είχε ως αποτέλεσμα ο Ουρουγουανός ρέφερι να καταλογίσει το πέναλτι.

Ο Νεϊμάρ εκτέλεσε εύστοχα από την «άσπρη βούλα» και πέτυχε το 2-0 για τη Σελεσάο. Όμως δεν ήταν αυτό το τελικό σκορ. Η Βραζιλία συνέχισε να πιέζει, να κάνει ευκαιρίες και τελικά να πετυχαίνει και τρίτο γκολ, για το 3-0 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα. Στο 89′ ο Νεϊμάρ κινήθηκε από τα αριστερά, πέρασε τον Γκρατερόλ, γύρισε την μπάλα και ο Μπαρμπόσα με το στήθος σκόραρε ξανά για τη «Σελεσάο».

Βραζιλία: Άλισον, Ντανίλο, Μιλιτάο, Μαρκίνος, Λόντι (46′ Άλεξ Σάντρο), Κασεμίρο, Πακετά (46′ Έβερτον), Φρεντ (86′ Φαμπίνιο), Γκάμπριελ Ζέσους (86′ Βινίσιους), Νεϊμάρ, Ριτσάρλισον (65′ Μπαρμπόσα).

Βενεζουέλα: Γκρατερόλ, Α. Γκονζάλες (90’+2 Ερνάντες), Λα Μαντία, Λ. Μαρτίνες, Μάγο, Κουμανά, Χ. Μαρτίνες, Μορένο, Μανθάνο (77′ Σελίς), Κ. Κάσερες (84′ Καστίγιο), Αριστεγκιέτα (77′ Κόρντομπα).