overfm.gr | Εθνικές Ομάδες | Βραζιλία – Κροατία 94-67: Βραζιλιάνικο πάρτι στο Σπλιτ

Στον δεύτερο Όμιλο του Προολυμπιακού Τουρνουά η Βραζιλία ήταν καταιγιστική απέναντι στην Κροατία του Μάριο Χεζόνια, κερδίζοντας την με 94-67 και πήρε την πρώτη θέση.

Η «σελεσάο» ήταν επιβλητική και συνέτριψε την Κροατία του Μάριο Χεζόνια με 94-67 και πήρε την πρώτη θέση του δεύτερου ομίλου του Προολυμπιακού Τουρνουά που λαμβάνει χώρα, αυτή την περίοδο στο Σπλιτ.

Κορυφαίοι από το σύνολο του Πέτροβιτς ήταν ο Χετσχάιμερ με 20 πόντους, ο Καμπόκλο με 17 πόντους και 8 ριμπάουντ, αλλά και ο Χουέρτας με 6 πόντους και 8 ασίστ.

Από την άλλη μεριά, η Κροατία είχε σε πολύ ημέρα τους Μπογκντάνοβιτς με 16 πόντους και τον Ούκιτς με 13 πόντους. Ο άσος του Παναθηναϊκού, Μάριο Χεζόνια ήταν αρνητικός πρωταγωνιστής καθώς τελείωσε τον αγώνα με 9 πόντους έχοντας μόλις 1/7 σουτ εντός παιδιάς.

Έτσι η Βραζιλία έκανε το «2Χ2» και πήρε την πρωτιά στον δεύτερο όμιλο. Αντίθετα η Κροατία θα παίξει όλα για όλα στο ματς με την Τυνησία την Πέμπτη (01/07).

Το ματς μπορεί να ήταν ντέρμπι στο πρώτο δεκάλεπτο, όταν και η Κροατία ήταν κοντά στο σκορ με 25-20, όμως η συνέχεια άνηκε εξ ολοκλήρου στην Βραζιλία. Πάτησε γκάζι, απέκτησε διψήφιες διαφορές και έφτασε με άνεση στο ροζ φύλλο αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 25-20, 45-34, 71-55, 94-67.