overfm.gr | Eurobasket 2022 | Βοσνία, Τουρκία, Σλοβενία, Βέλγιο και Γερμανία έκαναν το πρώτο βήμα

Νικηφόρα ήταν η πρεμιέρα για την Βοσνία, Τουρκία, Σλοβενία, Γαλλία και το Βέλγιο, που έκαναν το καθήκον τους.

Βοσνία – Ουγγαρία 95-85

Ξεκίνησε με το δεξί η Βοσνία Ερζεργοβίνη στο Eurobasket 2022, αφού κέρδισε την Ουγγαρία 95-85, με κορυφαίους τους Μούσα και Νούρκιτς. Η Βοσνία βρέθηκε να χάνει στο ημίχρονο 45-46, όμως στην 3η περίοδο πάτησε το γκάζι και ήταν εξαιρετική επιθετικά. Έχοντας τους Μούσα και Νούρκιτς σε τρομερή μέρα και σε συνδυασμό με τρίποντα των Βράμπατς και Ρόμπερσον βρέθηκε να προηγείται με 11 πόντους (73-63). Οι Ούγγροι προσπάθησαν να μειώσουν και το έκαναν φτάνοντας στο 84-78. Η προσπάθεια των Ούγγρων όμως δεν ήταν αρκετή, αφού η Βοσνία έδειξε πως ήταν η καλύτερη ομάδα στο παρκέ και στον εναπομείναντα χρόνο διατήρησε το προβάδισμα της και πήρε την νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 17-23, 45-46, 73-63, 95-85

Τουρκία – Μαυροβούνιο 72-68

Η Τουρκία έφτασε πολύ κοντά στο να γνωρίσει την ήττα στην πρεμιέρα του Eurobasket, αφού στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες του Άταμαν τα έκαναν όλα λάθος. Την λύση για τους Τούρκους έδωσε ο Φουρκάν Κορκμάζ, ο οποίος χάρισε την νίκη στην ομάδα του με σκορ 72-68.

Η ομάδα του Ράντοβιτς έδειξε τρομερή συνέπεια στην άμυνα και εντυπωσιακά ποσοστά ευστοχίας. Το  Μαυροβούνιο βρέθηκε να προηγείται στην 4η περίοδο με σκορ 66-61, ενώ με σωστές επιλογές και ψυχραιμία το σκορ έφτασε στο 68-65. Κάπου εκεί ανέλαβε δράση ο Κορκμάζ, ο οποίος με 5 σερί πόντους και ένα τρίποντο έκανε την ανατροπή, γλυτώνοντας την ομάδα του και τον Αταμάν.

Τα δεκάλεπτα: 14-18, 41-31, 53-51, 72-68

Σλοβενία – Λιθουανία 92-85

Νικήτρια του ντέρμπι της πρώτης αγωνιστικής αναδείχτηκε η Σλοβενία.

Η Λιθουανία πίεσε πολύ τους Σλοβένους, όμως έχοντας μία πεντάδα να πετυχαίνει διψήφιο αριθμό πόντων και τον Μάικ Τόμπι σε τρομερή φόρμα η Σλοβενία άντεξε την πίεση της Λιθουανίας.

Μάλιστα η στιγμή η οποία άλλαξε το παιχνίδι ήταν το εύστοχο σουτ του Ντράγκιτς από τα 6.75 το οποίο έδωσε το ηθικό «boost» στους τυπικά γηπεδούχους. Επίσης σημαντικό ρόλο για την ομάδα του Αλεξάντερ Σέκουλιτς, έπαιξε και η ευστοχία που είχαν οι παίκτε του από την γραμμή των ελευθέρων βολών, η οποία τους οδήγησε στο  τελικό 92-85.

Τα δεκάλεπτα: 27-27, 51-48, 69-67, 92-85

Βέλγιο – Γεωργία 79 -76

Η οικοδέσποινα του 1ου ομίλου Γεωργία απογοήτευσε το κοινό της στην πρεμιέρα του Eurobasket 2022. Η ομάδα του Ηλία Ζούρου ηττήθηκε 76-79 από το Βέλγιο στην παράταση με το σκορ της τελευταίας περιόδου να είναι 70-70.

Η Γεωργία ξεκίνησε το παιχνίδι πολύ άσχημα, αφού βρέθηκε να χάνει με 11 πόντους. Μάλιστα αυτό το κακό ξεκίνημα έδωσε την ευκαιρία στο Βέλγιο να ελέγξει τον ρυθμό ως το τέλος της 3ης περιόδου. Στο 4ο δεκάλεπτο η οικοδέσποινα Γεωργία έβγαλε αντίδραση και έκανε το 62 – 67 με ένα εξαιρετικό σερί. Η ομάδα του Ηλία Ζούρου έκανε αρκετά λάθη και οι Βέλγοι τα εκμεταλλεύτηκαν από την γραμμή των ελευθέρων βολών και κατάφεραν να στείλουν το παιχνίδι στην παράταση.  Στην παράταση το Βέλγιο ήταν πιο ψύχραιμο και με καλύτερες επιλογές πήρε την νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 16-11, 38-32, 58-51, 70-70, 79-76

Γαλλία – Γερμανία 63 – 76

Με την αύρα του Ντρικ Νοβίτσκι, του οποίου η φανέλα αποσύρθηκε πριν από το παιχνίδι, η Γερμανία επικράτησε της Γαλλίας. Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να είναι σφιχτές και νευρικές, με την Γερμανία να φτάνει στο 13-17 στο τέλος της πρώτης περιόδου. Η δεύτερη περίοδος βρήκε ξανά τους Γερμανούς να βγαίνουν μπροστά στο σκορ, παρά την καλή αμυντική προσπάθεια των Γάλλων, την οποία έκαμψε ο Σρέντερ.

Στην συνέχεια η Γαλλία με τον Γιαμπουσέλι κατάφερε να κάνει την ανατροπή (39-38). Η συνέχεια όμως δεν ήταν ανάλογη, αφού οι Γερμανοί πήραν μπρος και έκλεισαν την 3η περίοδο στο +14. Η 4Η περίοδος βρήκε τους Γερμανούς να διατηρούν το προβάδισμα τους και τους Γάλλους να μην μπορούν να κάνουν τίποτα για αυτό.

Τα δεκάλεπτα: 13-17, 31-38, 43-57, 63-76