overfm.gr | Euro 2021 | Βόρεια Μακεδόνία – Ολλανδία 0-3: Άνετη επικράτηση για την Οράνιε

Η Ολλανδία πήρε μια εύκολη νίκη με 3-0 κόντρα στην Βόρεια Μακεδονία, με τον Ντεπάι και τον Βαϊνάλντουμ(δις) να σκοράρουν τα γκολ της νίκης.

Χωρίς να δυσκολευτεί και να ζοριστεί ιδιαίτερα, η Ολλανδία έκανε το 3/3 στον όμιλο κερδίζοντας με 3-0 σκορ την αδύναμη και ουραγό του ομίλου Βόρεια Μακεδονία. Η αρμάδα του Ντε Μπούρ ήταν συνολικά καλύτερη από την αντίπαλο της και πήρε μια ξεκούραστη νίκη η οποία δεν είχε κάποια βαθμολογική σημασία, αφού η Ολλανδία είχε εξασφαλίσει την πρόκριση, ενώ από την πλευρά της η Βόρεια Μακεδονία είχε γνωρίσει τον αποκλεισμό.

Η Ολλανδία «άνοιξε» το σκορ στο 24ο λεπτό με τον Ντεπάι. Συγκεκριμένα σε μια πολύ όμορφη αντεπίθεση ο Μάλεν πάσαρε στον Ντεπάι την σωστή στιγμή,  στο σωστό σημείο, με τον ποδοσφαιριστή της Μπαρτσελόνα να πλασάρει εύκολα και να κάνει το 1-0 για την ομάδα του. Κάπως έτσι η Ολλανδία η οποία ήταν καλύτερη μέσα στον αγωνιστικό χώρο έφτασε στην επίτευξη του πολυπόθητου τέρματος.

Από εκεί και πέρα το παιχνίδι στο πρώτο μέρος δεν είχε κάποια άλλη αξιομνημόνευτη στιγμή, με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 1-0. Στην επανάληψη η Ολλανδία θέλησε να «καθαρίσει» το παιχνίδι όσο πιο γρήγορα γινόταν, κάτι που τελικά έγινε μέσα σε επτά λεπτά.

Συγκεκριμένα στο 51 και στο 58 ο Βαϊνάλντουμ σκόραρε δις, με τον αρχηγός των Οράνιε να τελειώνει το παιχνίδι από πολύ νωρίς και παράλληλα να φτάνει τα τρία τέρματα στην διοργάνωση, όντας ο πρώτος σκόρερ της ομάδας του. Από αυτό το σημείο και έπειτα, η αναμέτρηση έμοιαζε περισσότερο με φιλικό, με την Ολλανδία να χαλαρώνει αφού άφησε το πόδι από το γκάζι, ενώ από την πλευρά της η Βόρεια Μακεδονία έψαξε το γκολ της τιμής προκειμένου να χαιρετήσει το τουρνουά με ψιλά το κεφάλι.

Εν τέλει αυτό δεν ήρθε ποτέ, με την Ολλανδία να παίρνει τελικά το τρίποντο με σκορ 3-0.